zamczysko-19.jpg

Zamczysko 2012

Przez dwa dni Dąbrowa rozbrzmiewała piosenkami z Krainy Łagodności. Setki osób z całego kraju przyjechały 7 i 8 września do Dąbrowy by wziąć udział w IV Dąbrowskich Spotkaniach z Poezją Śpiewaną „ZAMCZYSKO". Z roku na rok impreza się rozrasta. Dzisiaj można śmiało powiedzieć, że osiągnęła kształt i formę, która warto utrzymywać.

Ogólnopolski charakter Zamczyska potwierdzają zarówno wykonawcy, jak też widzowie, którzy później ich oklaskują na koncertach. Bywa tak, że niektórzy przemierzają całą Polskę, aby drugi weekend września spędzić w Dąbrowie. Bez wątpienia przyczynia się do tego zarówno atmosfera, ale i plejada zaproszonych wykonawców. A w tym roku pod mury zabytkowego obiektu przybyły prawdziwe gwiazdy piosenki poetyckiej. Dość wymienić Andrzeja Sikorowskiego, Basię Stępniak-Wilk, Lubelską Federację Bardów, Czerwony Tulipan czy Jurka Filara. Ich występy spotkały się z gorącym, wręcz entuzjastycznym przyjęciem widowni. Nawet kapryśna pogoda nie była w stanie popsuć klimatu stworzonego przez tych muzyków. Warto nadmienić, że bardzo ciepło zostały przyjęte także występy zespołów młodszych stażem scenicznym: Chwili Nieuwagi, obchodzącej w tym roku dziesięciolecie twórczości Ciszy Jak Ta czy najmłodszego wiekiem wykonawcy Michała Wojtusika.

Swoistą kropkę nad „i" tegorocznego Zamczyska postawił Piotr „Kuba" Kubowicz z Piwnicy Pod Baranami. Jego występ był gratką nie tylko dla miłośników krakowskiej bohemy, ale także dla purystów językowych. Szermierka słowna, którą przez ponad godzinę raczył widzów była niezwykłym przeżyciem, w pełni oddającym klimat Piwnicy Pod Baranami. Piotr „Kuba" Kubowicz wystąpił na Zamczysku w podwójnej roli: był również wykładowcą na warsztatach wokalnych, w których uczestniczyło 11 osób. Jego wiedza, doświadczenie i umiejętności wokalne wzbogaciły uczestników zajęć o nowe doświadczenia.

W porozumieniu ze Stowarzyszeniem Ochrony Dóbr Kultury Gminy Dąbrowa „Dąbrowskie Skarby" każdy chętny mógł zobaczyć Zamek w Dąbrowie. W tym roku w wyremontowanej przez członków Stowarzyszenia Sali kominkowej zorganizowana został wystawa prac plastycznych studentów Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Na dziedzińcu przygotowana została atrakcja dla miłośników geologii. Wystawę kamieni szlachetnych pokazał pan Jan Maciąg z Prądów. Ekspozycja zbieranych od wielu lat minerałów cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. Warto nadmienić, że w tym roku Uniwersytet Opolski zdecydował się dodatkowo oświetlić dąbrowski Zamek, co także dodawało uroku imprezie.

W pierwszym dniu Dąbrowskich Spotkań z Poezją Śpiewaną „Zamczysko" wystąpiło czterech wykonawców: Chwila Nieuwagi, Lubelska Federacja Bardów, Jurek Filar i Cisza Jak Ta. Recitale, choć różniące się formą i treścią, łączył jeden wspólny mianownik – piękno słowa i profesjonalizm wykonań. Charyzma wykonawców, harmonia głosów dawanie z siebie wszystkiego co najlepsze podczas koncertu – musi być, i jest, doceniane przez dąbrowską publiczność. Dodajmy, że śpiewane wspólnie z widzami utwory, a później autografy, płyty czy wspólne zdjęcia z artystami bez wątpienia stanowią sedno koncertów na Zamczysku. Warto przy tym nadmienić, że na scenie w tym roku pojawiła się dąbrowska Gminna Orkiestra Dęta, otwierając uroczyście całą imprezę. Zagrane przez naszych muzyków aranżacje do melodii filmowych „Pszczółka Maja" oraz motywu z Jamesa Bonda – świetnie zapowiedziały słuchaczom tak lekkość przekazu, jak też fantastyczne emocje, które towarzyszyć miały przez kolejne godziny.

„Zamczysko" nie jest konkursem, ale młodzi wykonawcy dostają szansę zaistnienia na scenie. W tym roku śpiewali soliści z dąbrowskiego Studia Piosenki, prowadzonego przy Ośrodku Kultury oraz dnia następnego – uczestnicy warsztatów. Jedni i drudzy prezentują coraz wyższy poziom artystyczny i za to warto podziękować im i ich instruktorom.

Sobotnie koncerty rozpoczął młody wykonawca z Krakowa Michał Wojtusik. Mimo niedługiego stażu scenicznego, jego koncert oczarował publiczność. Był jednocześnie wstępem do niezwykłego przedstawienia, które zgotował olsztyński zespół Czerwony Tulipan. Ogromna dawka humoru, pięknych piosenek i teatru scenicznego – porwały licznie zgromadzoną dąbrowską publiczność. Świadectwem tego były bisy, bez których ten występ nie mógł się obejść.

Ostatnią częścią Zamczyska'2012 był przeszło czterogodzinny koncert zatytułowany „Na krakowskim Rynku". Klasą sam dla siebie był Andrzej Sikorowski, który przypomniał największe przeboje zespołu „Pod Budą" a występy w duecie z Mają Sikorowską dodały kolorytu koncertowi. Atmosfera koncertu była tak dobra, że nawet kilkuminutowy przelotny deszcz nie był w stanie zepsuć zbudowanego klimatu artystycznego. O ten podtrzymanie tego klimatu postarała się występująca w następnej kolejności Basia Stępniak Wilk. Subtelny, piękny głos, niebanalne teksty i lekkość przekazu zabrały słuchaczy w zupełnie inny świat – świat baśni, piękna i miłości.

Kończący „Zamczysko" Piotr „Kuba" Kubowicz postawił przed słuchaczami wyzwania literackie, oddziałujące na wrażliwość, a w swojej treści budzące i zachwyt, i niepokój jednocześnie.
Twórczość zaprezentowana przez artystów podczas IV Dąbrowskich Spotkań z Poezją Śpiewaną, dała słuchaczom szansę zapoznania się z szerokim wachlarzem umiejętności oraz poszukiwań scenicznych wykonawców spod znaku Krainy Łagodności. Od utworów inspirowanych motywami ludowymi po kreacje teatralne, od poezji gór – po lirykę miłosną, od utworów subtelnych po drapieżne treściowo piosenki.

W imieniu organizatorów: Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Dąbrowie oraz Gminy Dąbrowa za wszystkie dostarczone widzom piękne chwile serdecznie dziękujemy! Patronat Honorowy nad Zamczyskiem objął Marszałek Województwa Opolskiego Pan Józef Sebesta. Województwo Opolskie było także jednym z organizatorów Dąbrowskich Spotkań. Gościny użyczył nam Uniwersytet Opolski

Sponsorami i partnerami tegorocznego Zamczyska byli: Bank Gospodarstwa Krajowego, TAURON Dystrybucja, ZTW Explomet Gałka Szulc z Opola, NZOZ PRAXI-DENT z Opola, firma Brukarstwo Grunbau Kaluza.

bgk     TAURON-Dystrybucja

   Explometpraxikaluza
IV Zamczysko udało się zorganizować dzięki pomocy firm: Besco, Piuma, Stowarzyszeniu Ochrony Dóbr Kultury Gminy Dąbrowa „Dąbrowskie Skarby", Partnerstwu Borów Niemodlińskich, Restauracji „Złoty Róg", Restauracji „Dąbrowianka", strażakom z OSP w Dąbrowie oraz Radzie Sołeckiej Ciepielowic.

Patroni medialni: Nowa Trybuna Opolska, Radio Opole, Radio Plus, Radio Vanessa, Radio Liryka oraz portale internetowe: KrainaŁagodności.pl i Znane-Nieznane.pl

Za okazaną pomoc dziękujemy!

Gminny Ośrodk Kultury i Rekreacji w Dąbrowie