zamczysko-19.jpg

Dwa dni pełne poezji i świetnej muzyki!

Szóste ZAMCZYSKO już za nami. Na koncerty do Dąbrowy przyjechały setki miłośników piosenki autorskiej z całego kraju. Wielu z nich gościło u nas po raz pierwszy i jak zapewniali, w kolejnych latach także wezmą udział w „zamczyskowych" koncertach. Urzekło ich piekne otoczenie dąbrowskiego zamku i rodzinna atmosfera podczas występów. Jak sami podkreślali, mimo że byli pierwszy raz – czuli się jak w gronie przyjaciół. Dąbrowskie Spotkania z Poezją Śpiewaną to w końcu nie tylko festiwal piosenek z tzw. „krainy łagodności", ale przede wszytkim doskonała zabawa w gronie znajomych. Tej zabawie i nocnym, wielogodzinnym biesiadom przy ognisku sprzyjała także doskonała pogoda. 5 i 6 września w Dąbrowie najważniejsza jednak była muzyka. Na scenie usłyszeliśmy zarówno utwory rockowe, jazzowe, klasyczną balladę rosyjką, piosenki kabaretowe oraz piosenki inspirowane muzyka ludową. W tym roku po raz pierwszy także na ZAMCZYSKU zagościły szanty. Słowem każdy mógł znaleźć swój ulubiony nurt muzyczny. Zadbali o to znakomici wykonawcy: Kuba Sienkiewicz, Tadeusz Woźniak, duet Andrzej Korycki-Dominika Żukowska, Tomasz Lewandowski, Piotr Woźniak, Mateusz Rulski oraz zespoły: Cisza Jak Ta, Chwila Nieuwagi, Małżeństwo z Rozsądku, Grupa Bohema i kwartet Albo i Nie. Każdy z wykonawców prezentował inny styl muzyczny i odmienną wrażliwość na piękno słowa i to właśnie oni stanowili o wyjątkowym charakterze dąbrowskiego festiwalu.

Dodatkową oprawę przygotowało Stowarzyszenie Ochrony Dóbr Kultury w Gminie Dąbrowa „Dąbrowskie Skarby", które umożliwiło wejście na dziedziniec zamkowy, na którym prezentowana była wystawa poplenerowa opolskiech artystów oraz wystawa starych fotografii z naszej gminy. Pokazywane zdjęcia stanowiły plon konkursu fotograficznego, którego zwycięzców mieliśmy okazję poznać i wyróżnić na głównej scenie ZAMCZYSKA.
Za pomoc w przygotowaniu VI Zamczyska ogromne podziękowania składamy strażakom z OSP Dąbrowa oraz wszystkim wolontariuszom. Bez Waszego wsparcia Zamczysko nie wypadło by tak dobrze.
Organizatorami ZAMCZYSKA byli: Gmina Dąbrowa oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Dąbrowie. VI Dąbrowskie Spotkania z Poezją Śpiewaną ZAMCZYSKO wpisane zostały przez Marszałka Województwa Opolskiego do Projektu Opolskie Kwitnące Muzycznie II. Patronami Honorowymi tegorocznej Imprezy byli: Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła, Starosta Opolski Henryk Lakwa i Rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. Stanisław S. Nicieja.
Rzecz jasna tak duża impreza nie mogła by się odbyć bez wsparcia Partnerów i Sponsorów.

 tauron-1   opex1   gazsystem-20


Sponsorami tegorocznej Imprezy byli:

 • OPEX S.A. www.opex.com.pl
 • Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. www.gaz-system.pl Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce. W chwili obecnej Spółka rozpoczyna realizację strategicznego gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Zdzieszowice – Wrocław o długości ok. 130 km i średnicy 1000 mm., na terenie woj. dolnośląskiego i opolskiego. Efektem projektowanej inwestycji będzie zwiększenie bezpieczeństwa i niezawodności przesyłu gazu ziemnego w rejonie Opolszczyzny oraz Górnego i Dolnego Śląska. Gminy, na terenie, których zlokalizowany będzie gazociąg, uzyskają dodatkowe wpływy finansowe w postaci odprowadzanego corocznie przez inwestora podatku od nieruchomości w wysokości 2% inwestycji zlokalizowanej na terenie danej gminy. Będzie to kwota regularnie wpływająca do budżetu gminy, którą można przeznaczyć na potrzeby mieszkańców i społeczności lokalnych.
  Ponadto gazociąg relacji Zdzieszowice-Wrocław będzie stanowić ważny element Korytarza Gazowego Północ-Południe. Komisja Europejska w październiku 2013 roku przyznała inwestycji status „Projektu o znaczeniu wspólnotowym" („Project of Common Interest"). Więcej informacji o znaczeniu statusu PCI dla rozwoju infrastruktury przesyłu gazu znajduje się zakładce oraz w broszurze poświęconej projektom PCI zamieszczonych na stronie internetowej GAZ-SYSTEM S.A. (http://www.gaz-system.pl/nasze-inwestycje/krajowy-system-przesylowy/zdzieszowice-wroclaw/)
 • Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna RSP Wydrowice www.rspwydrowice.home.pl
 • Praxi-Dent Opole www.praxident.pl
 • Brukarstwo Grunbau Kaluza z Wrzosek

Partnerami Imprezy byli:

 • TAURON Dystrybucja S.A. www.tauron-dystrybucja.pl
 • Restauracja „Na Wyspie" z Niemodlina
 • Uniwersytet Opolski
 • OSP Dąbrowa
 • Stowarzyszenie Ochrony Dóbr Kultury w Gminie Dąbrowa „Dąbrowskie Skarby"
 • Nad nagłośnieniem czuwała firma BESCO Leszek Wyrwas www.besco.pl.

O promocję medialną zadbali nasi patroni medialni: Radio Opole, Radio Aspekt, TVP Opole, Radio Doxa, Radio Vanessa, Nowa Gazeta, Nowa Trybuna Opolska, portal internetowy Kraina Łagodności oraz wszyscy, którzy udostępniali informacje o ZAMCZYSKU na swoich stronach internetowych i profilach w portalach społecznościowych.
Wszystkim gorąco dziękujemy!

Zapraszamy do galerii zdjęciowej

IMG 8639   IMG 9121

Dzień Pierwszy                                                        Dzień Drugi

Gminny Ośrodk Kultury i Rekreacji w Dąbrowie