zamczysko-19.jpg

Dwa dni pełne poezji i świetnej muzyki!

Szóste ZAMCZYSKO już za nami. Na koncerty do Dąbrowy przyjechały setki miłośników piosenki autorskiej z całego kraju. Wielu z nich gościło u nas po raz pierwszy i jak zapewniali, w kolejnych latach także wezmą udział w „zamczyskowych" koncertach. Urzekło ich piekne otoczenie dąbrowskiego zamku i rodzinna atmosfera podczas występów. Jak sami podkreślali, mimo że byli pierwszy raz – czuli się jak w gronie przyjaciół. Dąbrowskie Spotkania z Poezją Śpiewaną to w końcu nie tylko festiwal piosenek z tzw. „krainy łagodności", ale przede wszytkim doskonała zabawa w gronie znajomych. Tej zabawie i nocnym, wielogodzinnym biesiadom przy ognisku sprzyjała także doskonała pogoda. 5 i 6 września w Dąbrowie najważniejsza jednak była muzyka. Na scenie usłyszeliśmy zarówno utwory rockowe, jazzowe, klasyczną balladę rosyjką, piosenki kabaretowe oraz piosenki inspirowane muzyka ludową. W tym roku po raz pierwszy także na ZAMCZYSKU zagościły szanty. Słowem każdy mógł znaleźć swój ulubiony nurt muzyczny. Zadbali o to znakomici wykonawcy: Kuba Sienkiewicz, Tadeusz Woźniak, duet Andrzej Korycki-Dominika Żukowska, Tomasz Lewandowski, Piotr Woźniak, Mateusz Rulski oraz zespoły: Cisza Jak Ta, Chwila Nieuwagi, Małżeństwo z Rozsądku, Grupa Bohema i kwartet Albo i Nie. Każdy z wykonawców prezentował inny styl muzyczny i odmienną wrażliwość na piękno słowa i to właśnie oni stanowili o wyjątkowym charakterze dąbrowskiego festiwalu.

Dodatkową oprawę przygotowało Stowarzyszenie Ochrony Dóbr Kultury w Gminie Dąbrowa „Dąbrowskie Skarby", które umożliwiło wejście na dziedziniec zamkowy, na którym prezentowana była wystawa poplenerowa opolskiech artystów oraz wystawa starych fotografii z naszej gminy. Pokazywane zdjęcia stanowiły plon konkursu fotograficznego, którego zwycięzców mieliśmy okazję poznać i wyróżnić na głównej scenie ZAMCZYSKA.
Za pomoc w przygotowaniu VI Zamczyska ogromne podziękowania składamy strażakom z OSP Dąbrowa oraz wszystkim wolontariuszom. Bez Waszego wsparcia Zamczysko nie wypadło by tak dobrze.
Organizatorami ZAMCZYSKA byli: Gmina Dąbrowa oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Dąbrowie. VI Dąbrowskie Spotkania z Poezją Śpiewaną ZAMCZYSKO wpisane zostały przez Marszałka Województwa Opolskiego do Projektu Opolskie Kwitnące Muzycznie II. Patronami Honorowymi tegorocznej Imprezy byli: Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła, Starosta Opolski Henryk Lakwa i Rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. Stanisław S. Nicieja.
Rzecz jasna tak duża impreza nie mogła by się odbyć bez wsparcia Partnerów i Sponsorów.

 tauron-1   opex1   gazsystem-20


Sponsorami tegorocznej Imprezy byli:

 • OPEX S.A. www.opex.com.pl
 • Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. www.gaz-system.pl Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce. W chwili obecnej Spółka rozpoczyna realizację strategicznego gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Zdzieszowice – Wrocław o długości ok. 130 km i średnicy 1000 mm., na terenie woj. dolnośląskiego i opolskiego. Efektem projektowanej inwestycji będzie zwiększenie bezpieczeństwa i niezawodności przesyłu gazu ziemnego w rejonie Opolszczyzny oraz Górnego i Dolnego Śląska. Gminy, na terenie, których zlokalizowany będzie gazociąg, uzyskają dodatkowe wpływy finansowe w postaci odprowadzanego corocznie przez inwestora podatku od nieruchomości w wysokości 2% inwestycji zlokalizowanej na terenie danej gminy. Będzie to kwota regularnie wpływająca do budżetu gminy, którą można przeznaczyć na potrzeby mieszkańców i społeczności lokalnych.
  Ponadto gazociąg relacji Zdzieszowice-Wrocław będzie stanowić ważny element Korytarza Gazowego Północ-Południe. Komisja Europejska w październiku 2013 roku przyznała inwestycji status „Projektu o znaczeniu wspólnotowym" („Project of Common Interest"). Więcej informacji o znaczeniu statusu PCI dla rozwoju infrastruktury przesyłu gazu znajduje się zakładce oraz w broszurze poświęconej projektom PCI zamieszczonych na stronie internetowej GAZ-SYSTEM S.A. (http://www.gaz-system.pl/nasze-inwestycje/krajowy-system-przesylowy/zdzieszowice-wroclaw/)
 • Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna RSP Wydrowice www.rspwydrowice.home.pl
 • Praxi-Dent Opole www.praxident.pl
 • Brukarstwo Grunbau Kaluza z Wrzosek

Partnerami Imprezy byli:

 • TAURON Dystrybucja S.A. www.tauron-dystrybucja.pl
 • Restauracja „Na Wyspie" z Niemodlina
 • Uniwersytet Opolski
 • OSP Dąbrowa
 • Stowarzyszenie Ochrony Dóbr Kultury w Gminie Dąbrowa „Dąbrowskie Skarby"
 • Nad nagłośnieniem czuwała firma BESCO Leszek Wyrwas www.besco.pl.

O promocję medialną zadbali nasi patroni medialni: Radio Opole, Radio Aspekt, TVP Opole, Radio Doxa, Radio Vanessa, Nowa Gazeta, Nowa Trybuna Opolska, portal internetowy Kraina Łagodności oraz wszyscy, którzy udostępniali informacje o ZAMCZYSKU na swoich stronach internetowych i profilach w portalach społecznościowych.
Wszystkim gorąco dziękujemy!

Zapraszamy do galerii zdjęciowej

IMG 8639   IMG 9121

Dzień Pierwszy                                                        Dzień Drugi

ZAMCZYSKO 2014 - NOCLEGI, DOJAZD

Dąbrowa (przystanek kolejowy Dąbrowa Niemodlińska na trasie Opole-Wrocław). Dojazd z Autostrady A4 kierunek na Opole (221 km - węzeł Prądy). Dąbrowa to pierwsza miejscowość za węzłem autostradowym - od strony A4 skręcamy na światłach w prawo, od strony Opola - w lewo :). Noclegi- kwaterowanie w biurze na miejscu koncertów. Pole namiotowe, namioty wojskowe lub świetlica (oddalona o ok 1.5 km od koncertów). Ceny noclegu: pole namiotowe 2 zł od namiotu/doba, namioty wojskowe 2 zł od osoby/doba, świetlica 5 zł od osoby/doba.


 

ZEGARMISTRZ ŚWIATŁA, KILLER, FOLK, SZANTY, POEZJA i ROSYJSKIE BALLADY

plakat-2014-1-a2-poziom-v1

tauron-1   opex1   

 

ZEGARMISTRZ ŚWIATŁA, KILLER, FOLK, SZANTY, POEZJA i ROSYJSKIE BALLADY
na
ZAMCZYSKU w DĄBROWIE

11 wykonawców usłyszymy podczas tegorocznego ZAMCZYSKA. Wśród gwiazd, które przyjęły nasze zaproszenie są: Tadeusz Woźniak, Kuba Sienkiewicz, Piotr Woźniak, Tomasz Lewandowski, Mateusz Rulski-Bożek a także zespoły: Grupa Bohema, Chwila Nieuwagi, Cisza Jak Ta, Małżenstwo z Rozsądku, duet Andrzej Korycki-Dominika Żukowska i Albo i Nie. Koncerty nie są biletowane.

Organizatorami ZAMCZYSKA są Gmina Dąbrowa oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Dąbrowie. 6 Dąbrowskie Spotkania z Poezją Śpiewaną ZAMCZYSKO wpisane zostały przez Marszałka Województwa Oposlkiego do Projektu Opolskie Kwitnące Muzycznie II.

Sponsorami tegorocznej Imprezy są:

 • OPEX S.A. www.opex.com.pl
 • Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. www.gaz-system.pl
  Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce. W chwili obecnej Spółka rozpoczyna realizację strategicznego gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Zdzieszowice – Wrocław o długości ok. 130 km i średnicy 1000 mm., na terenie woj. dolnośląskiego i opolskiego. Efektem projektowanej inwestycji będzie zwiększenie bezpieczeństwa i niezawodności przesyłu gazu ziemnego w rejonie Opolszczyzny oraz Górnego i Dolnego Śląska. Gminy, na terenie, których zlokalizowany będzie gazociąg, uzyskają dodatkowe wpływy finansowe w postaci odprowadzanego corocznie przez inwestora podatku od nieruchomości w wysokości 2% inwestycji zlokalizowanej na terenie danej gminy. Będzie to kwota regularnie wpływająca do budżetu gminy, którą można przeznaczyć na potrzeby mieszkańców i społeczności lokalnych.

  Ponadto gazociąg relacji Zdzieszowice-Wrocław będzie stanowić ważny element Korytarza Gazowego Północ-Południe. Komisja Europejska w październiku 2013 roku przyznała inwestycji status „Projektu o znaczeniu wspólnotowym" („Project of Common Interest"). Więcej informacji o znaczeniu statusu PCI dla rozwoju infrastruktury przesyłu gazu znajduje się zakładce oraz w broszurze poświęconej projektom PCI zamieszczonych na stronie internetowej GAZ-SYSTEM S.A. (http://www.gaz-system.pl/nasze-inwestycje/krajowy-system-przesylowy/zdzieszowice-wroclaw/.

 • Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna RSP Wydrowice www.rspwydrowice.home.pl
 • Praxi-Dent Opole www.praxident.pl
 • Brukarstwo Grunbau Kaluza

Partnerami Imprezy są:

Nasi tegoroczni goście:

wozniak1Tadeusz Woźniak - jako gitarzysta grał m.in. w Niebiesko-Czarnych, jako kompozytor debiutował w 1967 roku, pisząc muzykę do wierszy Juliana Tuwima, Bolesława Leśmiana, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Od ponad 45 lat występuje jako solista, śpiewając najczęściej melodyjne ballady własnej kompozycji i akompaniując sobie na gitarze. Komponuje także muzykę teatralną i filmową, tworzy spektakle muzyczne i musicale. Tadeusz Woźniak ma w swoim dorobku muzykę do ponad 200 piosenek, prawie 100 inscenizacji w teatrach dramatycznych. W 2005 został odznaczony przez ministra kultury Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Najpopularniejsze piosenki: „Hej, Hanno", „Smak i zapach pomarańczy", „To będzie syn",i nagrodzona na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu „Zegarmistrz światła" . Tadeusz Woźniak jest również autorem muzyki i wykonawcą piosenki Pośrodku świata, otwierającej każdy odcinek popularnego serialu „Plebania".


Na Zamczysku zagra także Piotr Woźniak (zbieżność nazwisk nieprzypadkowa). Muzyk, poeta, w lipcu tego roku wystąpił w Sali Kongresowej u boku Katie Melua. O Piotrze napisać trudno. Chowa się za swoimi piosenkami i trudno go spotkać gdzie indziej. Nie ulega modom, nie kopiuje innych bardów, nie wykrzykuje światu swojego buntu. Przed publicznością staje najczęściej sam z gitarą. Pytany o miejsce na muzycznej scenie, powiedział: „Takie piosenki z gitarą w wielu krajach określane są mianem "folk" Lubię to słowo w tym właśnie znaczeniu. Dobrze mnie chyba określa."
Obdarzony charakterystycznym głosem, nie do pomylenia z nikim innym – zaskakuje czystością i siłą, skalą emocji od szeptu po krzyk. W dorobku ma dwie solowe płyty: „Dom na dachu" oraz „Jak ze źródła". Jego kompozycje znajdują się także na licznych składankach, brał udział również w nagraniach płyt swojego ojca - Tadeusza Woźniaka.


bezstrunJakub Sienkiewicz - autor tekstów, lider zespołu Elektryczne Gitary, z wykształcenia lekarz neurolog (posiadający stopień doktora nauk medycznych).
Występował gościnnie w zespole Niepodległość Trójkątów oraz w Orkiestrze Na Zdrowie Jacka Kleyffa. Od 1990 roku Jakub Sienkiewicz związany jest z Elektrycznymi Gitarami, z którymi nagrywa płyty i koncertuje. Zespół wyprodukował kilkadziesiąt przebojów, sprzedał ponad milion płyt. Na Zamczysku Kubę Sienkiewicza usłyszymy w projekcie akustycznym realizowanym wraz z Jackiem Wąsowskim. Jako Kuba Sienkiewicz nagrał pięć płyt studyjnych. Komponuje także muzykę i piosenki do polskich filmów. W 2013 został odznaczony Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.


Andrzej Korycki piosenkarz, gitarzysta i autor tekstów, związany głównie z nurtem piosenki żeglarskiej. Poza szantami wykonuje także utwory bardów rosyjskich - Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego i Żanny Biczewskiej. Członek legendarnego zespołu „Stare Dzwony", Obecnie występuje w duecie z Dominiką Żukowską, z którą wspólnie śpiewa utwory autorskie, tradycyjne pieśni morskie oraz pieśni kubryku.
Andrzej Korycki i Dominika Żukowska od lat fascynują się repertuarem trzech wybitnych postaci ballady rosyjskiej: Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego oraz Żanny Biczewskiej, które w ujmujący sposób opisują to, co w życiu często trudno wyrazić słowami... Podczas koncertów – zarówno po rosyjsku, jak i w polskich tłumaczeniach – duet wyśpiewuje wiele wzruszających ballad tych artystów, takich jak: „Modlitwa", „Pożegnanie Polski", „Aleksander Siergiejewicz Puszkin", „Piosenka o piechocie", „Niebieski balonik", „Bradiaga", „Ostatni trolejbus", „Trzy miłości".

 

Chwila Nieuwagi to zespół, który tworzy zwyczajne piosenki i gra niezwyczajne koncerty. Mieszanka stylistyczna jakiej dopuszcza się Chwila Nieuwagi wprawia w zakłopotanie radiowców i speców od marketingu, równocześnie ciesząc słuchaczy, którym zapewnia różnorodność i absolutny brak nudy. Na Zamczysku wystąpią po raz drugi. Poprzednio gościliśmy ich w 2012 roku. Muzyka zespołu to: żywiołowość folkloru (szczególnie górnośląskiego, w bardzo ciekawym, nowoczesnym wydaniu), klimatyczność jazzu, nastrojowość piosenki poetyckiej oraz setki innych barwnych dźwięków. Uwagę przykuwają również ciekawe teksty – część z nich to utwory uznanych poetów, pozostałe to teksty własne zespołu.

Podobnie jak w przypadku Chwili Nieuwagi po raz kolejny na ZAMCZYSKU zagości zespół Cisza Jak Ta. Grupa wykonująca poezję śpiewaną, sięgająca także do folku (zwłaszcza irlandzkiego) i rocka. Repertuar zespołu charakteryzuje się ciekawym, nowoczesnym i bogatym aranżem w nurcie folkowo-poetyckim, wyznaczonym przed laty przez takie formacje, jak Czerwony Tulipan, Stare Dobre Małżeństwo czy Wolna Grupa Bukowina. Za teksty piosenek zespołowi "Cisza jak ta" służą wiersze poetów, takich jak Bolesław Leśmian, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Wiesława Kwinto-Koczan. Autorami tekstów są również Mariusz Borowiec, Mariusz Skorupa i Michał Łangowski. Zespół w ciągu 11 lat istnienia zagrał ponad 400 koncertów w całym kraju, wydał 6 płyt rejestrujących ponad 70 utworów grupy. W tym roku Cisza Jak Ta zdobyła nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie muzycznym Skoda Auto Muzyka, w którym pokonała niemal dwa tysiące zgłoszonych do konkursu muzyków.

Grupa Bohema to jedyny reprezentant Opolszczyzny na tegorocznym ZAMCZYSKU. Zespół powstał w 1992 roku. Tworzy w nurcie piosenki autorskiej w gatunku folk, jazz oraz rock. Bohema zadebiutowała wydaną w 2005 roku płytą „Niepogoda na sny".
Dzięki kolejnemu krążkowi wydanemu dwa lata później przez lidera zespołu Rafała Nosala, Grupa Bohema zaprezentowała się szerzej zarówno polskiej, jak i międzynarodowej publiczności. Utwory z płyty „Niech tak zostanie", przez długi okres utrzymywały się na czołowych miejscach list przebojów wielu rozgłośni radiowych. Niebanalne teksty w połączeniu z wysublimowanymi brzmieniami, przenoszą publiczność podczas koncertów w wymiar odległy i niezwykły.

W tym roku muzycy Grupy BOHEMA poprowadzą na ZAMCZYSKU warsztaty: wokalne i gitarowe. Zapisy na warszataty prowadzone są przez GOKiR.

Małżeństwo z Rozsądku to jedna z ciekawszych formacji młodszego pokolenia artystów z kręgu tzw. Krainy Łagodności. Wypracowane przez ponad dekadę brzmienie Zespołu opiera się przede wszystkim na umiejętnym połączeniu liryzmu z ciekawą i dynamiczną aranżacją, co w efekcie daje interesujący mariaż muzyki z tekstem, odbiegający od stereotypowego pojmowania piosenki poetyckiej, jako nostalgicznej i przeintelektualizowanej próby rozważań egzystencjalnych.
W warstwie literackiej Grupa czerpie zarówno z klasyki literatury polskiej, śpiewając wiersze Staffa, Leśmiana czy Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, jak i z twórczości współczesnych poetów - Mirosława Ostrycharza, Arkadiusz Kobusa, a ostatnio Wiesławy Kwinto-Koczan. Małżeństwo z Rozsądku z powodzeniem koncertuje od ponad 15 lat w całym kraju oraz za granicą (Niemcy, Francja, Węgry). W dotychczasowym dorobku Zespołu znajdują się cztery płyty. Najnowszy singiel „Niby nic a wszystko" zapowiada płytę, która na rynku powinna się pokazać jeszcze w tym roku.

Tomek Lewandowski, Tomek Lewandowski wykonawca kojarzony z nurtem piosenki balladowej i poetyckiej. Kompozytor i gitarzysta. Od blisko 25 lat wykonujący swoje „Smutne piosenki o miłości''. Początkowo silnie związany z piosenką turystyczną i na takich festiwalach nagradzany. Przez kilka lat wspominają o nim werdykty najważniejszych imprez tego nurtu: Wrzosowisko , Yapa, Piostur, Bazuna , OTGPS Szklarska Poręba i wiele innych. W 1992 roku, nakładem Agencji SDM, pojawia się pierwsze wydawnictwo kasetowe pt. „Miniony Czas" , które zawiera piosenki , laureatki wspomnianych wcześniej festiwali. Znajduje się tam też piosenka pt. „Jaka Jesteś" która stała się jego wizytówką i znalazła miejsce w wielu śpiewnikach turystycznych i harcerskich.

Albo-i-Nie-fotoNa Dąbrowskich Spotkaniach z Poezją Śpiewaną ZAMCZYSKO wystąpią także laureaci licznych konkursów i festiwali muzycznych spod znaku piosenki autorskiej: zespół Albo i Nie oraz Mateusz Rulski-Bożek. Mateusz Rulski to między innymi laureat festiwali YAPA 2013, Grand Prix im. Jonasza Kofty 25. Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA 2007). W 2009 roku ukazała się debiutancka płyta Mateusza Rulskiego "Protopłyt". Znajduje sięna niej 10 utworów po polsku i angielsku, w tym przebój zatytułowany "Idę w miasto".
Najmłodszym stażem wykonawcą na ZAMCZYSKU będzie zespół Albo i Nie, który powstał w 2011 roku. W 2012 roku zagrał 30 koncertów, zyskując coraz szersze uznanie i za swoją twórczość uzyskując nagrody na kilku ogólnopolskich festiwalach, w tym: I miejsce w Głuchołazach podczas międzynarodowego festiwalu KROPKA 2013, I miejsce na Wędrownym Przeglądzie Piosenki "Polana" 2013, I miejsce na festiwalu „Słuchaj i patrz" w Krakowie, II miejsce na festiwalu piosenki turystycznej „Wrzosowisko" 2013 w Kędzierzynie Koźlu. W 2013 roku zespól Albo i Nie wydał pierwszą płytę pt. „Tak".

Dąbrowskim Spotkaniom z Poezją Śpiewaną ZAMCZYSKO towarzyszą wydarzenia okolicznościowe, w tym przede wszystkim warsztaty muzyczne, prowadzone w tym roku przez Zespół BOHEMA. Uczestnicy warsztatów mogą swoje umiejętności zaprezentować na głównej scenie Spotkań. Dodatkową oprawę Zamczyska zapewniają wolontariusze ze Stowarzyszenia Ochrony Dóbr Kultury w Gminie Dąbrowa „Dąbrowskie Skarby" (wystawy, zwiedzanie Zamku w Dąbrowie, pokazy historyczne).

ZAPRASZAMY NA ZAMCZYSKO w dniach 5-6 września br.

 

 

Gminny Ośrodk Kultury i Rekreacji w Dąbrowie