zamczysko-19.jpg

V DĄBROWKIE SPOTKANIA Z POEZJĄ ŚPIEWANĄ „ZAMCZYSKO"

Po raz piąty Dąbrowa gościć będzie najciekawszych polskich wykonawców piosenki autorskiej i turystycznej. Każdego roku gościmy w gminie nowych artystów, poszerzając wśród słuchaczy współczesny krajobraz muzycznej „krainy łagodności". Tegoroczne Zamczysko będzie ze wszech miar wyjątkowe. Po pierwsze: Przegląd obchodzić będzie mały jubileusz. Po drugie: swój jubileusz, znacznie większy, bo trzydziestolecie, świętować będzie u nas grupa Bez Jacka, która w Dąbrowie gościła w 2010 roku. Miłośnicy poezji śpiewanej będą mieli okazję spotkać wykonawców, którzy jeszcze do ubiegłego roku występowali pod szyldem Stare Dobre Małżeństwo, a dziś tworzą zespół U Studni Po wielu latach na scenę powróci Zespół Iluzja. Być może Zamczysko stanie się okazją do reaktywacji tej grupy, znanej przed laty w środowisku harcerskim, a w której występowali także mieszkańcy naszej gminy (!).


Pierwszy dzień ZAMCZYSKA to przede wszystkim koncert solistów, którzy swoją twórczością balladową zaliczani są do grupy współczesnych bardów. W piątek usłyszymy między innymi Piotra Bukartyka i Krzysztofa Napiórkowskiego, a także niezwykły brzmieniowo duet Czarny Nosal. Piątkowe występy rozpocznie zespół Klub 50, złożony z opolskich muzyków, którzy od lat tworzą z pasją piosenkę turystyczną i swoją energią sceniczną porywają publiczność do wspólnej zabawy. Drugi dzień Zamczyska to czas dla zespołów. Koncerty rozpocznie wspomniana Iluzja, po której na scenie zaśpiewa związana od początku z ZAMCZYSKIEMBasia Beuth. Jej występ to nie tylko przypomnienie najbardziej znanych kompozycji Basi, ale przede wszystkim okazja do prezentacji utworów, które znalazły się na wydanej w kwietniu tego roku płycie „Świat dobrze wyjaśniony". I to będzie jak u Hitchcocka: najpierw trzęsienie ziemi (Iluzja i Basia Beuth) a później napięcie będzie rosło: Na Bani, U Studni, Słodki Całus od Buby i Bez Jacka! A to nie wszystkie atrakcje tegorocznego ZAMCZYSKA. Koncertom towarzyszyć będą ciekawe pokazy i wystawy przygotowane przez Stowarzyszenie Dąbrowskie Skarby.
Tradycyjnie Dąbrowskim Spotkaniom z Poezją Śpiewaną ZAMCZYSKO towarzyszyć będą warsztaty muzyczne. W tym roku w rolę instruktorów wcielą się Rafał Nosal, który poprowadzi zajęcia ze śpiewu estradowego oraz Darek Czarny, który uczyć będzie adeptów gitary klasycznej i akustycznej. Warto zatem zgłaszać do udziału w warsztatach. Regulamin oraz Karty Zgłoszeń można pobrać ze strony www.gokir.pl.

Zespół „Bez JACKA" powstał w 1983 roku, choć jego początki to wczesne lata siedemdziesiąte, kiedy to w 1974 roku w Kielcach powstaje zespół „KANT" w składzie: Zbigniew Stefański , Jan Stefański, Jacek Stefański i Maksymilian Ziętek (chociaż bracia muzykowali dużo wcześniej). Pod koniec lat siedemdziesiątych koleje losu sprawiają, że dwaj bracia Jasiu i Jacek wracają do rodzinnego Gdańska, a Zbyszek zostaje na kielecczyźnie. Od tego okresu muzykują i występują jako „Bracia Stefańscy". 9 sierpnia 1983 roku ginie Jacek Stefański, pobity „przez nieznanych sprawców" (jest na helsińskiej liście ofiar Stanu Wojennego). Pozostali muzycy: Zbigniew Stefański, Jan Stefański i Jarosław Chrząstek postanowili uczcić Jego Pamięć nadal grając. Wkrótce ludzie zaczęli o nich mówić „bez Jacka" ... i tak już zostało. Na swoim koncie mają 10 płyt długogrających. Ostatnia płyta „Ot tak po prostu" została wydana w 2010 roku.

2013 rok jest dla grupy Bez Jacka rokiem jubileuszowym (30-lecia działalności). Z tej okazji występ na tegorocznym ZAMCZYSKU jest dla zespołu Koncertem Urodzinowym! Torty i prezenty dla Zespołu mile widziane . Pod koniec roku ukaże się śpiewnik z nutami, z anegdotami, opowiastkami i wspomnieniami członków Zespołu i Przyjaciół o grupie Bez Jacka.
Piotr Bukartyk - autor, kompozytor, artysta poruszający się na pograniczu wielu gatunków muzycznych, mieszający rocka, bluesa, folk oraz reggae z kabaretem i piosenką literacką. Szerokiej publiczności znany od 2007 roku z piątkowych porannych audycji Wojciecha Manna "Zapraszamy do TRÓJKI". Napisał przeszło 400 piosenek, niektóre z nich zostały okrzyknięte radiowymi hitami np. „Kobiety jak te kwiaty", „Niestety trzeba mieć ambicję", „Sznurek", czy „Piosenka z praniem w tle". Od września 2012 w nowym programie TVP 2 „Kocham To Co Lubię" Wojciecha Manna, można na stałe usłyszeć i zobaczyć Bukartyka z jego pełnym Zespołowym składem – Szałbydałci: Krzysztof Kawałko – gitara, Michał Przybyła – bas, Marek Błaszczyk – klawisze, Krystian Majderdrut – perkusja. Piotr Bukartyk wydał sześć płyt, z których ostatnia "Tak jest i już" ukazała się w 2012 roku.

Na Bani - zespół założony w 1992 roku, przez trzech studentów Uniwersytetu Gdańskiego.Od początku grupa wykonywała głównie utwory z gatunku piosenki turystycznej, bazując częściowo na poezji Jerzego Harasymowicza, ale i na pierwszych własnych tekstach. Zespół nie stroni ani od wpływów muzyki popularnej, ani muzyki poważnej. Od wielu lat Na Bani gości na krajowych festiwalach muzycznych: Yapa, Bazuna, Bieszczadzkie Anioły, Bakcynalia, Łykend... Piętnastolecie działalności podsumowane zostało autorską płytą koncertową „Nad poziomem morza", a trzy lata później grupa wydała drugą, studyjną już płytę, „Świat bez tła". W połowie zeszłego roku ukzała się płyta "20 lat z górą", która zajęła pierwsze miejsce w corocznym plebiscycie Bazy Ludzi z Mgły w rzeszowskim Radiu Centrum i została POETYCKĄ BAZOWĄ PŁYTĄ ROKU 2012.

U Studni - jeden z najlepszych w Polsce zespołów uprawiający balladę z umiejętnie dobranym tekstem i niebanalną oprawą muzyczną. Swój najnowszy program opierają na wierszach Adama Ziemianina, wybitnego krakowskiego poety, a także na utworach autorstwa Oli Kiełb, Darka Czarnego i Ryszarda Żarowskiego. Mądra refleksja, afirmacja życia we wszystkich jego przejawach, liryka najwyższej próby i optymizm, to oprócz przepięknej harmonii głosów wokalistów i akompaniujących instrumentów dominanty przekazu i stylu wykonawczego „U STUDNI". Współtworząc przez wiele lat (1984-2012) Stare Dobre Małżeństwo, wyznaczyli rozpoznawalne brzmienie i styl muzyczny tej legendarnej grupy. Twórcze osobowości, naturalność i swoboda bycia na scenie, i świetny kontakt z publicznością gwarantują wyjątkowość każdego koncertu „U STUDNI". Grupa powstała w 2012 roku, a w lutym tego roku, zespół wydał swój pierwszy album zatytułowany "U Studni"

Krzysztof Napiórkowski - wokalista, pianista, autor muzyki i tekstów. Występował na jednej scenie z wieloma m. in.: z Grzegorzem Turnauem, Lorą Szafran czy Januszem Szromem. W grudniu 2012 uczestniczył w wydarzeniu „Artyści dla Polskiej Akcji Humanitarnej", które odbyło się w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Jego ostatnia płyta - niezwykle dobrze przyjęta przez słuchaczy oraz dziennikarzy, w tym Marka Niedźwieckiego - "Drugi oddech" posiada patronat Radiowej Trójki. Utwory z albumu znajdowały się na wysokich miejscach list przebojów.

Słodki Całus od Buby – zespół założony w 1986 roku przez trzech wyznawców twórczości Belona, Kaczmarskiego i Rock and Rolla. Grupę tworzyli Olek Rzepczyński, Mariusz Kamper i Mariusz Wilke. Po kilku latach, zmianach składu i wielu nagrodach oraz wyróżnieniach na scenach Yapy, Bazuny, Bakcynaliów, Giełdy Piosenki w Szklarskiej Porębie itp. wykrystalizował się skład zespołu, który do dzisiaj przetrwał w formie: Krzysztof Jurkiewicz - gitara, harmonijka, śpiew; Mariusz Kamper - gitara, śpiew; Jarosław Medyński- harmonijka ustna; Jacek Jakubowski - akordeon, klawisze, śpiew; Cezary Rogalski - gitara basowa i Adam Skrzyński-Paszkowicz - perkusja. Najnowsza płyta zespołu „Między 1 a 7" wydana została w 2012 roku. Podstawą repertuaru Słodkiego Całusa od Buby są autorskie piosenki Krzysztofa Jurkiewicza i Mariusza Kampera, muzycznie mocno osadzone w rockowej i folkowej tradycji.

Czarny Nosal - duet tworzony przez kędzierzyńskich muzyków Darka Czarnego i Rafała Nosala. Darek Czarny - niegdyś aranżer i muzyk zespołu Stare Dobre Małżeństwo, z którym nagrał 5 płyt. Występował także z Georgem Hamiltonem i Tomaszem Szwedem. Aktualnie jest liderem formacji U Studni. Rafał Nosal to lider Grupy Bohema, z którą wydał 2 płyty. Jest laureatem głównych nagród na największych festiwalach piosenki studenckiej w Polsce. Na koncertach prezentują piosenki napisane do wierszy znanych poetów oraz kompozycje autorskie. Bogactwo brzmień, oraz aranżacji gwarantowała ciekawą przygodę muzyczną. Wieloletnie doświadczenie sceniczne, a przede wszystkim przyjaźń, nie tylko muzyczna, zaowocowały projektem Czarny Nosal.
Maciej Służała – debiutował w 1991 wspóltworząc zespół Krążek. Piosenki tej grupy znajdowały uznanie jurorów i publiczności na licznych festiwalach piosenki turystycznej w Polsce. Pierwszą piosenką autorską Służały była "Wieczorna piosenka o domu", potem pojawiły się "Powrót", "Requiem dla Majstra Biedy", "Wiatr i Strzyga". Sam o sobie mówi, że śpiewa, często przygrywając sobie na gitarze. Twierdzi że jedno mu w drugim nie przeszkadza. Czasem popełnia jakąś piosenkę, zmuszając pozostałych do jej wykonywania. Dla wielu słuchaczy, ten z zawodu kowal artystyczny pozostaje od lat dobrym duchem turystycznych szlaków.

Organizatorami V Dąbrowskich Spotkań z Poezją Śpiewaną ZAMCZYSKO są: Gmina Dąbrowa, Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Dąbrowie i Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. Patrona Honorowy nad imprezą objęli: Marszałek Wojewozdtwa Opolskiego Józef Sebesta oraz Starosta Opolski Henryk Lakwa.
Sponsorami V Zamczyska są: Bank Gospodarstwa Krajowego www.bgk.com.pl, ZTW Explomet, RSP Wydrowice, Praxi-Dent Opole, Grunbau Kaluza.
Partnerzy Dąbrowskich Spotkań z Poezją Śpiewaną ZAMCZYSKO: TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna www.tauron-dystrybucja.pl, Uniwersytet Opolski, BESCO Leszek Wyrwas, Ochotnicza Straż Pożarna z Dąbrowy a takżę Stowarzyszenie Ochrony Dóbr Kultury w Gminie Dąbrowa „Dąbrowskie Skarby".

Patronat medialny nad imprezą objęli: TVP Opole, Radio Opole, NTO, Radio Plus Opole, Radio Vanessa, Radio Liryka, Opolski Serwis Informacyjny oraz portal i sklep internetowy Kraina Łagodności.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.

Gminny Ośrodk Kultury i Rekreacji w Dąbrowie