zamczysko-19.jpg

V „ZAMCZYSKO"

zam2013-08Setki osób z całego kraju przyjechały do Dąbrowy na piąte, jubileuszowe Dąbrowskie Spotkania z Poezją Śpiewaną ZAMCZYSKO. Program imprezy umożliwiał każdemu odnalezienie tego, czego poszukuje w twórczości autorskiej. Mieliśmy więc akcenty liryczne, folkowe, turystyczne, harcerskie a także bluesowe, rockowe i reggae. A wszystko mieści się w kategorii piosenek z nurtu Krainy Łagodności! Najważniejsze od pięciu lat jest bowiem przesłanie zamknięte w prezentowanych tekstach, gdzie muzyka, choć nieodłączna, pełni rolę służebną. Tegoroczne ZAMCZYSKO było zrealizowane dzięki środkom budżetu Gminy Dąbrowa, wsparciu z Urzędu Marszałkowskiego oraz z Małych Projektów przyznawanych przez LGD Partnerstwo Borów Niemodlińskich w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego PROW na lata 2007–2013.

ZAMCZYSKO 2013 679ZAMCZYSKO w tym roku obchodziło swój mały jubileusz. I choć został on dostrzeżony przez media, znacznie ważniejszy był jubileusz 30 lat działalności artystycznej jednej z gwiazd tegorocznego Festiwalu – Grupy Bez Jacka. Chóralne „Sto lat", tort w kształcie gitary, bańki mydlane, motolotnia nad głową, gwiazdy na wrześniowym niebie i łzy wzruszenia u muzyków – tak pokrótce można opisać tę niezwykłą chwilę, którą rozpoczęliśmy koncert Bez Jacka. Wraz gdańskim zespołem wystąpili zaproszeni przez nich do wspólnego świętowania Artyści: zespół Słodki Całus od Buby. Tego dnia na scenie jeden po drugim grali i czarowali publiczność znane miłośnikom poezji śpiewanej i piosenki turystycznej zespoły U Studni, Na Bani, Basia Beuth i reaktywowana po wielu latach Iluzja. Każdy z tych wykonawców przyciągnął swoich fanów, dzięki temu ZAMCZYSKO miało charakter prawdziwego spotkania przyjaciół. Występy poszczególnych wykonawców dopełniała świetna praca konferansjera Bartka Zgorzelskiego, związanego od wielu lat z nurtem piosenki studenckiej i turystycznej.

ZAMCZYSKO 2013 689Zespół Bez Jacka pojawił się w Dąbrowie po trzech latach przerwy. Lider grupy Zbyszek Stefański podkreślał, że w ciągu tego czasu dąbrowska impreza przeszła ogromną metamorfozę. Otoczenie, oświetlenie i jakość nagłośnienia to tylko nieliczne elementy, które wpłynęły na pochlebne opinie muzyków o ZAMCZYSKU. Resztę dopełnia wspaniała atmosfera, zapewniana przez widzów i słuchaczy. Ci zaś przyjechali na koncerty, naprawdę z odległych miejsc w Polsce. Wystarczy nadmienić, że gościliśmy przyjezdnych między innymi z Gdańska, Poznania, Torunia, Łodzi, Zielonej Góry, Wrocławia, Katowic, Częstochowy, Jeleniej Góry i wielu innych miast. Nie zawiedli mieszkańcy naszego województwa, dla których Zamczysko stało się już imprezą na stałe wpisana w kalendarz wydarzeń, na których warto być. Ułatwieniem była możliwość noclegu. W tym roku po raz pierwszy uruchomione zostało pole namiotowe, z którego skorzystało kilkadziesiąt osób oraz noclegownia w namiotach wojskowych, które także zapełniły się przyjezdnymi gośćmi. Rozdziałem miejsc noclegowych oraz opieką nad gośćmi V Zamczyska zajmowała się dwunastka wolontariuszy: Agata, Alicja, Marlena i Agata z Dąbrowy, Dominika, Sylwia, Mariusz, Maciej i Patryk z Opola oraz Zita, Jagoda i Krystyna z Janowic Wielkich. To dla nich specjalnie kanapki i przekąski przygotowała niezawodna w takich chwilach Pani Barbara Kot z Dąbrowy. Ogromną pomocą służyli strażacy z OSP w Dąbrowie. To dzięki nim sprawnie udało się postawić a następnie zdemontować namioty biesiadne, namioty sypialne, ławki na widowni. Za zaangażowanie, pomoc i życzliwy uśmiech wszystkim Wam DZIĘKUJEMY!!!

P1080454Tegoroczne ZAMCZYSKO rozpoczęło się przypomnieniem największych przebojów z turystycznych tras w wykonaniu grupy Klub 50. Dzięki znanym piosenkom i wspólnemu śpiewaniu udało się wszystkich wprowadzić w doskonały nastrój, który nie opuszczał widzów aż do zakończenia imprezy w sobotnią noc. Każdy z wykonawców na zakończenie swojego występu otrzymywał pamiątkową statuetkę przygotowaną przez Małgorzatę Wodyńska z Chróściny. Ceramiczne, ręcznie wykonane statuetki przedstawiają charakterystyczne dla dąbrowskiego zamku kręcone kominy. Wykonawcom będą nie tylko przypominać o naszej imprezie, ale także o gościnie jaką okazali im mieszkańcy Dąbrowy.
Kolejnym artystą, który wystąpił na dąbrowskim koncercie był Maciej Służała, który reprezentował typowy dla bardów styl wykonawczy – świetne teksty i osobowość sceniczna, jak magnes przyciągały uwagę do tego występu. Sam o sobie mówi, że śpiewa, często przygrywając sobie na gitarze i twierdzi że jedno mu w drugim nie przeszkadza. Artystyczna wizja świata Maćka Służały została entuzjastycznie przyjęta przez publiczność.
Prawdziwą magię dźwięków i słów zaprezentowali kędzierzyńscy muzycy: Rafał Nosal i Dariusz Czarny, którzy w piątkowy wieczór występowali pod szyldem duetu Czarny Nosal. Wykonywali piosenki napisane do wierszy znanych poetów oraz kompozycje własne. W kompozycjach swoich słowo „miłość" odmieniają na wiele sposobów, dzięki czemu koncerty duetu Czarny Nosal przesiąknięte są liryką, a podkreślić należy że nie są to utwory łzawe. Wręcz przeciwnie! Traktują ludzkie uczucia nierzadko z dużym dystansem i poczuciem humoru. Bogactwo brzmień oraz aranżacji było gwarancją ciekawej przygody muzycznej. Obaj muzycy pojawili się również w sobotnie przedpołudnie, by poprowadzić warsztaty muzyczne, które już na stałe wpisują się w program Dąbrowskich Spotkań z Poezją Śpiewaną. ZAMCZYSKO ma bowiem na celu nie tylko przegląd tego, co najciekawsze w nurcie poezji śpiewanej, ale także możliwość uczenia się od najlepszych. Temu poświęcone były kilkugodzinne warsztaty, których uczestnicy otrzymali oprócz wiedzy i zaświadczenia pamiątkowe statuetki.
zam2013-02Poetyckim akcentem było także uhonorowanie wiązanką kwiatów gościa specjalnego tegorocznego ZAMCZYSKA – poetki Wiesławy Kwinto-Koczan. To jej wiersze tak chętnie są dziś wykonywane przez liczne zespoły z nurtu krainy łagodności. WUKO dziękujemy za to, co dotychczas i prosimy o kolejne strofy!
Miłosne kompozycje stanowiły główną część koncertu z którym do Dąbrowy przyjechał Krzysztof Napiórkowski - wokalista, pianista, autor muzyki i tekstów. W jego występie pobrzmiewały elementy jazzu i swingu, dzięki czemu artysta często występuje gościnnie na koncertach np. Lory Szafran czy Janusza Szroma. W Dąbrowie zaprezentował przede wszystkim materiał ze swojej płyty „Drugi oddech" a słowa z piosenki„Wszystko jest w nas", która podbiła w ubiegłym roku Listę Przebojów Trójki: ...wojna i pokój, światło dalekich miast, burza i spokój, to wszystko gdzieś w nas..." na długo zostaną w pamięci słuchaczy.
Okrasą pierwszego dnia ZAMCZYSKA był koncert Piotra Bukartyka, który na naszej scenie wystąpił w towarzystwie muzyków z zespołu Szałbydałci. Solówki gitarowe Krzysztofa Kawałko oraz aranże z pogranicza wielu gatunków muzycznych: rocka, bluesa, folku oraz reggae wymieszane z kabaretem i piosenką literacką – to w pigułce opis występu Piotra Bukartyka. Szerokiej publiczności znany od 2007 roku z piątkowych porannych audycji "Zapraszamy do TRÓJKI", do których nawiązywał podczas swojego występu. Gość tegorocznego ZAMCZYSKA zapewnił słuchaczom ponad 90 minut doskonałej zabawy muzycznej przeplatanej świetnymi, dowcipnymi monologami. Wykonane na bis „Kobiety jak te kwiaty" i gorące oklaski słuchaczy, zwieńczyły piątkowy koncert.
Dla wszystkich, którym piosenek było mało przygotowane było ognisko, przy którym śpiewano i grano do białego rana.
Popołudniowe spotkania z piosenką rozpoczął reaktywowany po wielu latach zespół Iluzja. Dziewczyny wykonały największe przeboje, z którymi gościły przed laty na bieszczadzkich szlakach. Aplauz i bardzo ciepłe przyjęcie przez słuchaczy sugerują, aby przygoda powrotu do wspólnego muzykowania nie była tylko okazjonalnym wydarzeniem.
ZAMCZYSKO 2013 621Kolejną wykonawczynią była Basia Beuth, związana z ZAMCZYSKIEM od samego początku istnienia tej imprezy. Na koncercie wykonała utwory z debiutanckiej płyty „Świat dobrze wyjaśniony", która ukazała się na rynku wiosną tego roku, a także kompozycje do słów Marka Grechuty, które krótko przez koncertem w Dąbrowie prezentowała w Opolu na zaproszenie Uniwersytetu Opolskiego.
Przegląd największych przebojów z ponad dwudziestoletniej kariery zafundował słuchaczom gdański zespół Na Bani. Kanwą wykonywanych przez nich utworów są teksty z gatunku piosenki turystycznej, bazujących częściowo na poezji Jerzego Harasymowicza, ale i na własnej twórczości. Ujmujący głos wokalistki współbrzmiący z dźwiękiem skrzypiec i gitar oraz siła przekazu i energia sceniczna stanowiły o atutach występu „baniaków" w Dąbrowie.
O występie kolejnej grupy można powiedzieć tylko jedno: magiczny! Poezja krakowskiego poety Adama Ziemianina oraz teksty Darka Czarnego niezwykle mocno i ciepło zabrzmiały w otoczeniu zamkowym w Dąbrowie. Śmiało można powiedzieć że zespół U Studni, to dzisiaj jeden z najlepszych w Polsce zespołów uprawiający balladę, z umiejętnie dobranym tekstem i niebanalną oprawą muzyczną. Afirmacja życia we wszystkich jego przejawach, liryka najwyższej próby i optymizm, to oprócz przepięknej harmonii głosów wokalistów i akompaniujących instrumentów dominanty przekazu i stylu wykonawczego „U Studni". Muzycy tego zespołu przez wiele lat (do ubiegłego roku) współtworzyli Stare Dobre Małżeństwo, o czym przypomnieli wykonując między innymi przebój SDM „Bieszczadzkie Anioły". Dziś jednak jest to inna grupa, ale radość tworzenia jest tak samo wyczuwalna, jaką charakteryzowało się Stare Dobre Małżeństwo w pierwszych latach działalności. W lutym tego roku, zespół wydał swój pierwszy album zatytułowany "U Studni" i to głównie kompozycje z tego krążka usłyszeliśmy na ZAMCZYSKU.
Sobotni koncert zakończył się częścią urodzinową zespołu Bez Jacka, o której było na wstępie artykułu. Usłyszeliśmy największe przeboje z 30 letniej, bogatej twórczości, wyśpiewywane wspólnie z publicznością. Po niemal godzinnym występie na scenę wkroczyła grupa Słodki Całus od Buby, która w aranżach rockowych zaprezentowała swoje najpiękniejsze kompozycje. Teksty nawiązujące klimatem do twórczości Wojtka Belona, są dziełem dwóch gitarzystów: Krzysztofa Jurkiewicza i Mariusza Kampera. Harmonia głosów i brzmień doceniana jest przez słuchaczy, którzy na pniu wykupują nakłady kolejnych płyt „Całusów". Dąbrowska publiczność mogła również zaopatrzyć się w te wydawnictwa na dwóch stoiskach z płytami, które czynne były w trakcie imprezy. Kompozycje Słodkiego Całusa od Buby są mocno osadzone w rockowej i folkowej tradycji, a na scenie dąbrowskiej zabrzmiały niezwykle świeżo. Jako że zespół od wielu lat przyjaźni się i współpracuje z grupą Bez Jacka ostatnim akcentem ZAMCZYSKA było wspólne granie. Obie grupy tworzą wspólny projekt „Ot tak po prostu". Efektem tej współpracy są dwie płyty, z których kompozycje usłyszeliśmy w sobotni wieczór. To była prawdziwie poetycka i muzyczna uczta!
Koncertom towarzyszyły na dąbrowskim Zamku wystawy: fotograficzna „Nasza gmina sprzed lat" przygotowana przez Stowarzyszenie Ochrony Dóbr Kultury „Dąbrowskie Skarby" oraz pamiątek ułańskich przygotowana przez Stowarzyszenie Pamięci 19. Pułku Ułanów Wołyńskich. Obie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. Za iluminację świetlną Zamku w Dąbrowie oraz gościnę dziękujemy Uniwersytetowi Opolskiemu!
Organizatorami V Dąbrowskich Spotkań z Poezją Śpiewaną ZAMCZYSKO były: Gmina Dąbrowa, Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Dąbrowie i Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. Patrona Honorowy nad imprezą objęli: Marszałek Województwa Opolskiego Józef Sebesta oraz Starosta Opolski Henryk Lakwa.
Sponsorami V Zamczyska byli: Bank Gospodarstwa Krajowego www.bgk.com.pl, ZTW Explomet, Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna Wydrowice, Praxi-Dent Opole, Grunbau Kaluza. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Partnerzy Dąbrowskich Spotkań z Poezją Śpiewaną ZAMCZYSKO: TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna www.tauron-dystrybucja.pl, Uniwersytet Opolski, BESCO Leszek Wyrwas, Ochotnicza Straż Pożarna z Dąbrowy a także Stowarzyszenie Ochrony Dóbr Kultury w Gminie Dąbrowa „Dąbrowskie Skarby".
Patronat medialny nad imprezą objęli: TVP Opole, Radio Opole, NTO, Radio Plus Opole, Radio Vanessa, Radio Liryka, Opolski Serwis Informacyjny oraz portal i sklep internetowy Kraina Łagodności.

 

BGK RGB  explomet-logo   

herb-dabrowa  Herb powiatu opolskiego wojewodztwo opolskie  logo-Radio-Opole  logo TAURON-Dystrybucja -partner

   Krainalagodnosci  logo-opolski-serwis-inf    logoDabrowskieSkarby   radio-liryka-logo   TVP logo   vanessa-logo   

 

logotypy-UE

WSZYSTKIM INSTYTUCJOM I FIRMOM ZA OKAZANĄ POMOC I WSPARCIE SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

V DĄBROWKIE SPOTKANIA Z POEZJĄ ŚPIEWANĄ „ZAMCZYSKO"

Po raz piąty Dąbrowa gościć będzie najciekawszych polskich wykonawców piosenki autorskiej i turystycznej. Każdego roku gościmy w gminie nowych artystów, poszerzając wśród słuchaczy współczesny krajobraz muzycznej „krainy łagodności". Tegoroczne Zamczysko będzie ze wszech miar wyjątkowe. Po pierwsze: Przegląd obchodzić będzie mały jubileusz. Po drugie: swój jubileusz, znacznie większy, bo trzydziestolecie, świętować będzie u nas grupa Bez Jacka, która w Dąbrowie gościła w 2010 roku. Miłośnicy poezji śpiewanej będą mieli okazję spotkać wykonawców, którzy jeszcze do ubiegłego roku występowali pod szyldem Stare Dobre Małżeństwo, a dziś tworzą zespół U Studni Po wielu latach na scenę powróci Zespół Iluzja. Być może Zamczysko stanie się okazją do reaktywacji tej grupy, znanej przed laty w środowisku harcerskim, a w której występowali także mieszkańcy naszej gminy (!).


Pierwszy dzień ZAMCZYSKA to przede wszystkim koncert solistów, którzy swoją twórczością balladową zaliczani są do grupy współczesnych bardów. W piątek usłyszymy między innymi Piotra Bukartyka i Krzysztofa Napiórkowskiego, a także niezwykły brzmieniowo duet Czarny Nosal. Piątkowe występy rozpocznie zespół Klub 50, złożony z opolskich muzyków, którzy od lat tworzą z pasją piosenkę turystyczną i swoją energią sceniczną porywają publiczność do wspólnej zabawy. Drugi dzień Zamczyska to czas dla zespołów. Koncerty rozpocznie wspomniana Iluzja, po której na scenie zaśpiewa związana od początku z ZAMCZYSKIEMBasia Beuth. Jej występ to nie tylko przypomnienie najbardziej znanych kompozycji Basi, ale przede wszystkim okazja do prezentacji utworów, które znalazły się na wydanej w kwietniu tego roku płycie „Świat dobrze wyjaśniony". I to będzie jak u Hitchcocka: najpierw trzęsienie ziemi (Iluzja i Basia Beuth) a później napięcie będzie rosło: Na Bani, U Studni, Słodki Całus od Buby i Bez Jacka! A to nie wszystkie atrakcje tegorocznego ZAMCZYSKA. Koncertom towarzyszyć będą ciekawe pokazy i wystawy przygotowane przez Stowarzyszenie Dąbrowskie Skarby.
Tradycyjnie Dąbrowskim Spotkaniom z Poezją Śpiewaną ZAMCZYSKO towarzyszyć będą warsztaty muzyczne. W tym roku w rolę instruktorów wcielą się Rafał Nosal, który poprowadzi zajęcia ze śpiewu estradowego oraz Darek Czarny, który uczyć będzie adeptów gitary klasycznej i akustycznej. Warto zatem zgłaszać do udziału w warsztatach. Regulamin oraz Karty Zgłoszeń można pobrać ze strony www.gokir.pl.

Zespół „Bez JACKA" powstał w 1983 roku, choć jego początki to wczesne lata siedemdziesiąte, kiedy to w 1974 roku w Kielcach powstaje zespół „KANT" w składzie: Zbigniew Stefański , Jan Stefański, Jacek Stefański i Maksymilian Ziętek (chociaż bracia muzykowali dużo wcześniej). Pod koniec lat siedemdziesiątych koleje losu sprawiają, że dwaj bracia Jasiu i Jacek wracają do rodzinnego Gdańska, a Zbyszek zostaje na kielecczyźnie. Od tego okresu muzykują i występują jako „Bracia Stefańscy". 9 sierpnia 1983 roku ginie Jacek Stefański, pobity „przez nieznanych sprawców" (jest na helsińskiej liście ofiar Stanu Wojennego). Pozostali muzycy: Zbigniew Stefański, Jan Stefański i Jarosław Chrząstek postanowili uczcić Jego Pamięć nadal grając. Wkrótce ludzie zaczęli o nich mówić „bez Jacka" ... i tak już zostało. Na swoim koncie mają 10 płyt długogrających. Ostatnia płyta „Ot tak po prostu" została wydana w 2010 roku.

2013 rok jest dla grupy Bez Jacka rokiem jubileuszowym (30-lecia działalności). Z tej okazji występ na tegorocznym ZAMCZYSKU jest dla zespołu Koncertem Urodzinowym! Torty i prezenty dla Zespołu mile widziane . Pod koniec roku ukaże się śpiewnik z nutami, z anegdotami, opowiastkami i wspomnieniami członków Zespołu i Przyjaciół o grupie Bez Jacka.
Piotr Bukartyk - autor, kompozytor, artysta poruszający się na pograniczu wielu gatunków muzycznych, mieszający rocka, bluesa, folk oraz reggae z kabaretem i piosenką literacką. Szerokiej publiczności znany od 2007 roku z piątkowych porannych audycji Wojciecha Manna "Zapraszamy do TRÓJKI". Napisał przeszło 400 piosenek, niektóre z nich zostały okrzyknięte radiowymi hitami np. „Kobiety jak te kwiaty", „Niestety trzeba mieć ambicję", „Sznurek", czy „Piosenka z praniem w tle". Od września 2012 w nowym programie TVP 2 „Kocham To Co Lubię" Wojciecha Manna, można na stałe usłyszeć i zobaczyć Bukartyka z jego pełnym Zespołowym składem – Szałbydałci: Krzysztof Kawałko – gitara, Michał Przybyła – bas, Marek Błaszczyk – klawisze, Krystian Majderdrut – perkusja. Piotr Bukartyk wydał sześć płyt, z których ostatnia "Tak jest i już" ukazała się w 2012 roku.

Na Bani - zespół założony w 1992 roku, przez trzech studentów Uniwersytetu Gdańskiego.Od początku grupa wykonywała głównie utwory z gatunku piosenki turystycznej, bazując częściowo na poezji Jerzego Harasymowicza, ale i na pierwszych własnych tekstach. Zespół nie stroni ani od wpływów muzyki popularnej, ani muzyki poważnej. Od wielu lat Na Bani gości na krajowych festiwalach muzycznych: Yapa, Bazuna, Bieszczadzkie Anioły, Bakcynalia, Łykend... Piętnastolecie działalności podsumowane zostało autorską płytą koncertową „Nad poziomem morza", a trzy lata później grupa wydała drugą, studyjną już płytę, „Świat bez tła". W połowie zeszłego roku ukzała się płyta "20 lat z górą", która zajęła pierwsze miejsce w corocznym plebiscycie Bazy Ludzi z Mgły w rzeszowskim Radiu Centrum i została POETYCKĄ BAZOWĄ PŁYTĄ ROKU 2012.

U Studni - jeden z najlepszych w Polsce zespołów uprawiający balladę z umiejętnie dobranym tekstem i niebanalną oprawą muzyczną. Swój najnowszy program opierają na wierszach Adama Ziemianina, wybitnego krakowskiego poety, a także na utworach autorstwa Oli Kiełb, Darka Czarnego i Ryszarda Żarowskiego. Mądra refleksja, afirmacja życia we wszystkich jego przejawach, liryka najwyższej próby i optymizm, to oprócz przepięknej harmonii głosów wokalistów i akompaniujących instrumentów dominanty przekazu i stylu wykonawczego „U STUDNI". Współtworząc przez wiele lat (1984-2012) Stare Dobre Małżeństwo, wyznaczyli rozpoznawalne brzmienie i styl muzyczny tej legendarnej grupy. Twórcze osobowości, naturalność i swoboda bycia na scenie, i świetny kontakt z publicznością gwarantują wyjątkowość każdego koncertu „U STUDNI". Grupa powstała w 2012 roku, a w lutym tego roku, zespół wydał swój pierwszy album zatytułowany "U Studni"

Krzysztof Napiórkowski - wokalista, pianista, autor muzyki i tekstów. Występował na jednej scenie z wieloma m. in.: z Grzegorzem Turnauem, Lorą Szafran czy Januszem Szromem. W grudniu 2012 uczestniczył w wydarzeniu „Artyści dla Polskiej Akcji Humanitarnej", które odbyło się w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Jego ostatnia płyta - niezwykle dobrze przyjęta przez słuchaczy oraz dziennikarzy, w tym Marka Niedźwieckiego - "Drugi oddech" posiada patronat Radiowej Trójki. Utwory z albumu znajdowały się na wysokich miejscach list przebojów.

Słodki Całus od Buby – zespół założony w 1986 roku przez trzech wyznawców twórczości Belona, Kaczmarskiego i Rock and Rolla. Grupę tworzyli Olek Rzepczyński, Mariusz Kamper i Mariusz Wilke. Po kilku latach, zmianach składu i wielu nagrodach oraz wyróżnieniach na scenach Yapy, Bazuny, Bakcynaliów, Giełdy Piosenki w Szklarskiej Porębie itp. wykrystalizował się skład zespołu, który do dzisiaj przetrwał w formie: Krzysztof Jurkiewicz - gitara, harmonijka, śpiew; Mariusz Kamper - gitara, śpiew; Jarosław Medyński- harmonijka ustna; Jacek Jakubowski - akordeon, klawisze, śpiew; Cezary Rogalski - gitara basowa i Adam Skrzyński-Paszkowicz - perkusja. Najnowsza płyta zespołu „Między 1 a 7" wydana została w 2012 roku. Podstawą repertuaru Słodkiego Całusa od Buby są autorskie piosenki Krzysztofa Jurkiewicza i Mariusza Kampera, muzycznie mocno osadzone w rockowej i folkowej tradycji.

Czarny Nosal - duet tworzony przez kędzierzyńskich muzyków Darka Czarnego i Rafała Nosala. Darek Czarny - niegdyś aranżer i muzyk zespołu Stare Dobre Małżeństwo, z którym nagrał 5 płyt. Występował także z Georgem Hamiltonem i Tomaszem Szwedem. Aktualnie jest liderem formacji U Studni. Rafał Nosal to lider Grupy Bohema, z którą wydał 2 płyty. Jest laureatem głównych nagród na największych festiwalach piosenki studenckiej w Polsce. Na koncertach prezentują piosenki napisane do wierszy znanych poetów oraz kompozycje autorskie. Bogactwo brzmień, oraz aranżacji gwarantowała ciekawą przygodę muzyczną. Wieloletnie doświadczenie sceniczne, a przede wszystkim przyjaźń, nie tylko muzyczna, zaowocowały projektem Czarny Nosal.
Maciej Służała – debiutował w 1991 wspóltworząc zespół Krążek. Piosenki tej grupy znajdowały uznanie jurorów i publiczności na licznych festiwalach piosenki turystycznej w Polsce. Pierwszą piosenką autorską Służały była "Wieczorna piosenka o domu", potem pojawiły się "Powrót", "Requiem dla Majstra Biedy", "Wiatr i Strzyga". Sam o sobie mówi, że śpiewa, często przygrywając sobie na gitarze. Twierdzi że jedno mu w drugim nie przeszkadza. Czasem popełnia jakąś piosenkę, zmuszając pozostałych do jej wykonywania. Dla wielu słuchaczy, ten z zawodu kowal artystyczny pozostaje od lat dobrym duchem turystycznych szlaków.

Organizatorami V Dąbrowskich Spotkań z Poezją Śpiewaną ZAMCZYSKO są: Gmina Dąbrowa, Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Dąbrowie i Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. Patrona Honorowy nad imprezą objęli: Marszałek Wojewozdtwa Opolskiego Józef Sebesta oraz Starosta Opolski Henryk Lakwa.
Sponsorami V Zamczyska są: Bank Gospodarstwa Krajowego www.bgk.com.pl, ZTW Explomet, RSP Wydrowice, Praxi-Dent Opole, Grunbau Kaluza.
Partnerzy Dąbrowskich Spotkań z Poezją Śpiewaną ZAMCZYSKO: TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna www.tauron-dystrybucja.pl, Uniwersytet Opolski, BESCO Leszek Wyrwas, Ochotnicza Straż Pożarna z Dąbrowy a takżę Stowarzyszenie Ochrony Dóbr Kultury w Gminie Dąbrowa „Dąbrowskie Skarby".

Patronat medialny nad imprezą objęli: TVP Opole, Radio Opole, NTO, Radio Plus Opole, Radio Vanessa, Radio Liryka, Opolski Serwis Informacyjny oraz portal i sklep internetowy Kraina Łagodności.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.

Zamczysko 2013

PROWADZENIE KONCERTÓW BARTŁOMIEJ ZGORZELSKI !

plakat

ZNAMY JUŻ WYKONAWCÓW „5 ZAMCZYSKA"

Tegoroczna impreza odbędzie się 6-7 września. Na scenie wystąpią między innymi Piotr Bukartyk z zespołem SZAŁBYDAŁCI, Krzysztof Napiórkowski, zespoły: Bez Jacka (który świętował będzie w Dąbrowie 30 urodziny), U Studni, Czarny Nosal, Słodki Całus od Buby, Na Bani, Maciej Służała i wielu innych wykonawców.
Dąbrowskim Spotkaniom towarzyszyć będą warsztaty wokalne dla młodzieży.

Koncerty nie są biletowane.
Dodatkową oprawę „Zamczyska" zapewniają wolontariusze ze Stowarzyszenia Ochrony Dóbr Kultury w Gminie Dąbrowa „Dąbrowskie Skarby", którzy za zgodą Uniwersytetu oprowadzają zwiedzających po wybranych miejscach Zamku.
Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Dąbrowie na czas trwania imprezy zapewnia catering, możliwość noclegu w świetlicy (warunki turystyczne) lub na polu namiotowym, profesjonalną ochronę.

Gminny Ośrodk Kultury i Rekreacji w Dąbrowie