Towarzystwo turystyczne to nieformalna grupa zrzeszająca miłośników turystyki z gminy Dąbrowa. Utworzona została przy Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji w Dąbrowie w 2016 roku. Jej członkowie to uczestnicy wycieczek autokarowych i pieszych, dla których celem jest wspólne zwiedzanie najpiękniejszych turystycznie miejsc oraz wzajemna integracja. Każdego roku organizowanych jest kilka wyjazdów. Uczestniczy w nich zawsze po kilkadziesiąt osób. Program wycieczek dostosowany jest zarówno do najmłodszych, jak i najstarszych turystów. Chcesz z nami wędrować? Dołącz do naszej grupy. Wszystkie informacje o nadchodzących wyjazdach publikowane są na profilu Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Dąbrowie na Facebooku (zakładka Turystyka).

https://www.facebook.com/groups/1453718914761444/?ref=pages_profile_groups_tab&source_id=350644435464355

3 czerwca grupa mieszkańców z naszej gminy wyjechała w Karkonosze na wycieczkę organizowaną przez Gokir Dąbrowa w ramach Towarzystwa Turystycznego Gminy. Celem naszym były Śnieżne Kotły - jeno z najpiękniejszych miejsc po polskiej stronie Karkonoszy. Trasa wycieczki wiodła ze Szrenicy, przez Łabski Szczyt, Śnieżne Kotły, przełęcz pod Śmielcem, aż po śnieżne stawki do schroniska Pod Łabskim Szczytem. Stamtąd żółtym szlakiem schodziliśmy do Szklarskiej Poręby.

Śnieżne Kotły to rezerwat ścisły Karkonoskiego Parku Narodowego. Są to dwa kotły polodowcowe, położone pomiędzy Łabskim Szczytem i Wielkim Szyszakiem. Górna krawędź Śnieżnych Kotłów leży na wysokości 1490 metrów n.p.m., a dno na wysokości mniej więcej 1200 m n.p.m. - od północnej strony kotły zamknięte są wałem morenowym. Na dnie Wielkiego Kotła są dodatkowo Śnieżne Stawki - 2 płytkie oraz niewielkie zbiorniki o krystalicznie czystej wodzie.
Śnieżne Kotły są doskonałym przykładem krajobrazu alpejskiego w Karkonoszach - śnieg na dnie kotłów potrafi zalegać do połowy lata.
Ponad Śnieżnymi Kotłami góruje telewizyjna stacja przekaźnikowa, widoczna z daleka, stanowiąca doskonały punkt orientacyjny. Na krawędzi Wielkiego Kotła znajduje się wiele punktów widokowych, z jakich można podziwiać wyjątkowe panoramy. Tuż obok znajdują się skałki Czarcia Ambona oraz Wielki Szyszak - drugi pod względem wysokości szczyt w polskiej części Sudetów.
Wspaniała pogoda i humory dopisywały wszystkim uczestnikom, a wysiłek włożony w pokonanie trasy - z nawiązką zrekompensowały wspaniałe widoki Karkonoszy! Zainteresowanych udziałem w kolejnych wyprawach zachęcamy do dopisania się na stronie Towarzystwa Turystycznego Gminy Dąbrowa. Do zobaczenia na szlaku!

6 maja mieszkańcy Gminy Dąbrowa zrzeszeni w Towarzystwie Turystycznym Gminy Dąbrowa udali się na wycieczkę pieszą na Śnieżnik i do Międzygórza. Wyprawie towarzyszyły zmienne warunki atmosferyczne: od mgły na Czarnej Górze po upalną, majową pogodę w Międzygórzu. Wszystko okraszone pięknymi krajobrazami, wyłaniającymi się zza chmur. Na Czarną Górę wjechaliśmy koleją linową Luxtorpeda, która została uruchomiona specjalnie dla naszej grupy. Stamtąd błotnistym, a czasami śnieżnym szlakiem udaliśmy się do schroniska na Snieżniku. Pobyt w schroniku nie tylko wpłynął korzystnie na nasze samopoczucie i regenerację sił, ale także na pogodę, która w tym momencie ukazałą całe piękno Masywu Śnieżnika. Wypogodziło się i od tej chwili spacer czerwonym szlakiem do Międzygórza obfitował w piękne widoki. W Międzygórzu jeszcze rzut oka na urokliwy Wodospad Wilczki i do domu! Wszystko na czas i zgodnie z planem :)

18 marca miłośnicy turystyki z naszej gminy uczestniczyli w wycieczce autokarowej do Jeleniej Góry. Jednak zwiedzanie miasta i poznawanie jego atrakcji turystycznuch to był ostatni punkt wyjazdu. Pierwszym był spacer przez Wzgórze Krzywoustego do gościńca Perła Zachodu. Droga do schroniska biegnie malowniczą trasą wzdłuż rzeki Bóbr. Na wzgórzu Krzywoustego znajduje się wieża widokowa z początku XX wieku z której uczestnicy mieli okazję podziewiac panoramę miasta. Sa tam także archeologiczne wykopaliska odsłaniające ruiny grodziska z XI wieku. Ze Wzgórza szlak wiedzie pod malowniczym kolejowym mostem, za którym trafimy na "Cudowne Źródło". Tuz przed Perłą Zachodu mijamy starą elektrownię wodną, przy której rozpoczyna się malownicze Jezioro Modre, otworzone na skutek piętrzenia wód na znajdującej się niedaleko tamie. Spacer był zatem okazją do poznania historii Jeleniej Góry od okresu jej założenia w 1108 roku po czasy współczesne. Kolejnym punktem był Wodospad Szklarki - jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Karkonoszach. Stamtąd uczestnicy wycieczki udali się do Cieplic, by po krótkim spacerze po centrum i parku zdrojowym, na koniec udać się na zwiedzanie starego miasta w Jeleniej Górze. Zarówno atrakcji widokowych jak i pogodowych nie brakowało. Tak wyczekiwana wiosna przywitała wycieczkowiczów iście marcową pogodą: mieliśmy: deszcz, silny wiatr i chwile ze słońcem, zatem wrażeń nie brakowało! Osoby zaintersowane działalnością Towarzystwa Turystycznego Gminy Dąbrowa mogą przyłaczyć się grupy, deklarując swój akces na stronie Towarzystwa na portalu społecznościowym Facebook lub osobiście, wypełniając deklarację dostępną w Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji. Do zobaczenia na szlaku!

18 marca zapraszamy na wycieczkę autokarową. Planowana trasa: Wodospad Szklarki, Chojnik, Perła Zachodu i spacer po Jeleniej Górze. UWAGA wejście na zamek Chojnik wymaga większego wysiłku, bo to pod górę 45 minut (zarówno zielonym, jak i czarnym szlakiem) - zatem może to być spacer nie dla każdego. Perła Zachodu to nazwa schroniska malowniczo polożonego na skraju urwiska. U jego stóp Bóbr tworzy tzw. Jezioro Modre. Droga do schroniska biegnie doliną Bobru, początkowo przez Wzgórze Krzywoustego. Na wzgórzu znajdują się archeologiczne wykopaliska odsłaniające ruiny grodziska XI wieku. Idąc dalej natrafimy na "Cudowne Źródło", starą elektrownię wodną, by w końcu dotrzeć do Perły Zachodu.

Wodpospad Szklarki to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Karkonoszach. Malowniczo położony na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, obejmujący odcinek potoku Szklarka tzw. Wąwóz Szklarki. W środkowej części Wąwozu, na skalnym progu znajduje się Wodospad Szklarki, spadający w dół kaskadą zwężającą się u dołu i skręcającą spiralnie. Strumień wody wodospadu ma wysokość 13,3 m.
Zamek Chojnik usytuowany na szczycie góry Chojnik w Karkonoszach. Góra ta wznosi się na wysokość 627 metrów n.p.m., a od jej południowo-wschodniej strony znajduje się 150-metrowe urwisko opadające do tzw. Piekielnej Doliny. Rozpościera się stąd przepiękny widok.
Zapisy w Gokir Dąbrowa. Koszt wyjazdu (przejazd autokarem i bilety wstępów) to 65 zlotych od osoby.

Poznawanie tajemnic Dolnego Śląska było celem kolejnej wycieczki krajoznawczej zorganizowanej przez Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Dąbrowie. Pierwszym punktem na trasie było zwiedzanie jednego z największych zamków średniowiecznych na Dolnym Śląsku – Zamku Bolków. Słynący z nietypowych rozwiązań fortyfikacyjnych zamek pozwolił uczestnikom wycieczki na kilka chwil wczuć się w rolę średniowiecznych rycerzy Księstwa Świdnicko-Jaworskiego, dla których bolkowski zamek był główną siedzibą. Oprócz walorów architektonicznych obiekt ten jest znany z corocznego, największego w tej części Europy, festiwalu muzyki gotyckiej, a także licznych turniejów rycerskich. I choć ani muzyki gotyckiej, ani potyczek rycerskich nie mogliśmy podziwiać w Bolkowie, to i tak pobyt na zamku sprawił dużo radości wycieczkowiczom. A była to tylko przygrywka do atrakcji, które na nas czekały.
Głównym punktem na trasie były urokliwe Kolorowe Jeziorka, położone w Rudawskim Parku Krajobrazowym. Zobaczyliśmy jeziorka żółte, purpurowe i błękitne. Barwa wody jest związana ze składem chemicznym wyrobisk, które od XVIII wieku przez niemal dwieście lat były eksploatowane. Dzisiaj, zbierana przez dziesięciolecia woda w zagłębieniach pokopalnianych przyjmuje niecodzienne barwy, które mogliśmy podziwiać. Atrakcją są także sztolnie, groty i przede wszystkim piękne widoki, których Rudawy Janowickie dostarczają.
Z górnictwem w Rudawach związek ma także kolejny punkt na trasie wycieczki, który odwiedziliśmy: miejscowość Miedzianka. Wieś położona jest na stokach Miedzianej Góry, przecinanej u podnóża malowniczo rzeką Bóbr. Historia miejscowości sięga XII wieku, kiedy to w jej pobliżu odkryto rudy żelaza, a od XIV wieku wydobywano tam także srebro. To przyczyniło się do rozwoju Miedzianki i z małej osady. Miejscowość rozrosła się do ponad tysiącosobowego miasteczka. Prawa miejskie uzyskała za czasów Fryderyka Wilhelma II, by pod koniec XIX wieku zacząć podupadać. Dzieła zniszczenia jednak dokonały wojska radzieckie, które po wojnie w sposób rabunkowy zaczęły eksploatować znajdujące się w okolicach złoża uranu. W efekcie z kwitnącego miasta zostało zaledwie kilkanaście gospodarstw. W latach 60-tych większość zabudowań została zrównana z ziemia a mieszkańców wysiedlono. Współcześnie Miedzianka powoli odbudowuje swoje walory, ale historia miasta, którego nie ma została udokumentowana na zdjęciach i w wydanej kilka lat temu książce Filipa Springera „Miedzianka. Historia znikania”.
Końcowym punktem naszej wyprawy było Schronisko Szwajcarka i wspaniałe widoki roztaczające się ze szczytu Sokolika, jednego z charakterystycznych punktów Rudaw Janowickich. Góra ta z pobliską Krzyżną, stanowią swoistą bramę wjazdową do Kotliny Jeleniogórskiej. Dla uczestników zaś była ostatnim punktem na trasie wycieczki. Wspólne ognisko przy Szwajcarce zakończyło naszą wyprawę i sprawiło, że apetyt na kolejne wycieczki wzrósł niepomiernie.
Za pomoc w sprawnym transporcie dziękujemy Firmie Eurotam z Tułowic.

gokir

 

ZamekBobolice2012 1

W sobotę 12 grudnia mieszkańcy naszej gminy wzięli udział w autokarowej wycieczce do DREZNA organizowanej przez GOKiR w Dąbrowie. Czas adwentu to okres Jarmarków Bożonarodzeniowych, które najbardziej okazale obchodzone są na terenie Niemiec. Ten w Dreźnie jest jednym z najstarszych na świecie i w tym roku jest obchodzony po raz 581!!! Nasza grupa miała okazję zrobić świąteczne zakupy, skosztować specjalności miejscowej kuchni a także zwiedzić to interesujące miasto. Podczas spaceru nad Łabą podziwialiśmy panoramę miasta, następnie zwiedziliśmy katolicki kościół Hofkirche i ewangelicki Frauenkirche, zobaczyliśmy Operę Sempera i pałac Zwinger. 

Poznaliśmy także historię miasta związanego przez władców Saksonii przez pewien czas z historią Polski. August II Mocny i jego syn August III Sas byli władcami księstwa Saksonii a także królami elekcyjnymi Polski. Nadali oni miastu i dworowi w Dreźnie wspaniałego blasku, którego część mogliśmy podziwiać w muzeum w Zamku Rezydencjalnym. Wystawa paradnych zbroi
turniejowych, kolekcja broni tureckiej, wschodnie namioty, numizmaty a przede wszystkim bardzo bogate zbiory skarbca zrobiły na zwiedzających duże wrażenie. A po zwiedzaniu miasta towarzyszył nam zapach grzanego wina, pierników i kiełbasek wśród niezliczonych straganów i świątecznych dekoracji. I dalej świąteczne zakupy, zakupy, zakupy wśród niezliczonej rzeszy turystów z całego świata. My już jesteśmy gotowi na Święta!


Zapraszamy na nasze kolejne wyjazdy!"

Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji zaprasza 12 grudnia 2015r. na wyjazd autokarem do Drezna na JARMARK BOŻONARODZENIOWY.W programie wycieczki krótkie zwiedzanie miasta, pobyt na najwspanialszym jarmarku przedświątecznym i czas wolny na zakupy. Planowany wyjazd godz.8.00, powrót w godzinach wieczornych między 21.00 a 24.00. Koszt od osoby 125 zł (obejmuje przejazd komfortowym autokarem, zwiedzanie i ubezpieczenie) oraz 11 EUR płatne w autobusie (bilet wstępu do zamku - zbrojownia, Salon turecki, skarbiec, wystawa numizmatyczna). Zapisy i informacje w siedzibie GOKiR.

 

POCZUJ NASTRÓJ ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA!

,,Korzystając z pięknej, jesiennej pogody 10.X.2015r grupa mieszkańców naszej gminy wybrała się z GOKiR-em na wycieczkę w Góry Stołowe. W Dusznikach Zdroju poznaliśmy historię papieru w Muzeum Papiernictwa a potem był bliski kontakt z ludzkimi szczątkami w Kaplicy Czaszek w Kudowie Czermnej. I wreszcie ruszyliśmy w góry! Podejście było krótkie i znaleźliśmy się w skalnym labiryncie BŁĘDNE SKAŁY. Tu były wspaniałe formacje skalne i super zabawa! A jak musieliśmy wciągać brzuchy żeby się przecisnąć! Dobrze że obiad był dopiero później w Kudowie Zdroju, bo niektórzy by zostali w tych szczelinach. Udało się wszystkim przejść i dotarliśmy do parku zdrojowego w Kudowie. Piękny! A jaka dobra, trochę śmierdząca woda lecznicza! Potem jeszcze spacerek, jedzonko i pamiątki i wesoło wracaliśmy do domu. Zapraszamy teraz na wycieczkę 12 grudnia na wspaniały Jarmark Bożonarodzeniowy w Dreźnie!"

Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Dąbrowie zaprasza chętnych na autokarową wycieczkę z przewodnikiem w Góry Stołowe w dniu 10 października 2015 r. W programie: labirynt skalny Błędne Skały, Kaplica Czaszek w Czermnej, Kudowa Zdrój wraz z parkiem zdrojowym, Muzeum Papiernictwa. Koszt wyjazdu - 55zł od osoby (wraz z biletami wstępu). Informacje i zapisy w GOKiR Dąbrowa tel.77/464-10-10 wew. 213 lub elektronicznie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.