Nauka gry na gitarze prowadzona jest w każdą środę w świetlicy w Chróścinie. W 2009 roku instruktorem była Dorota Siwy. Od jesieni 2009 roku w świetlicy w Chróścinie naukę gry na gitarze prowadzi instruktor Małgorzata Guziałowska.


Zaprszamy do galerii fotograficznej naszego ogniska

gitara-06

 

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI ROCZNEJ GITARY KLASYCZNEJ W CHRÓŚCINIE OPOLSKIEJ ZA 2017:

W pierwszej połowie roku- od stycznia do czerwca 2017r. w grupach początkujących uczniowie poznali podstawy; tj. budowa gitary, jaka jest różnica pomiędzy gitarą klasyczną i akustyczną, nazw strun gitarowych i nut oraz odczytywania tabulatur. Najmłodsi ćwiczyli ustawienie rąk, i wydobywania dźwięku, a więc gry wprawek gitarowych zwłaszcza na pustych strunach i proste melodie na jednej i dwóch strunach, zaś dzieci starsze i dorośli więcej uczyli się piosenek na wszystkich strunach, podstawowych gam i prostych akordów. Na początku nauki uczeń próbował grać sam, potem w późniejszym etapie nauki uczniowie początkujący grali w duetach i triach utwory z repertuaru muzyki klasycznej, muzyki współczesnej a także kanony. Również za pomocą metronomu ćwiczyli równe wykonywanie utworów. W grupie średniej i najstarszej uczniowie, doskonalili naukę gry w duetach i triach, poznawali także różne bicia akordowe. Uczniowie przeważnie grali w duetach lub triach utwory muzyki klasycznej ucząc się dalej nut i czytania tabulatur wprowadzając dynamikę do utworów i różne tempa, jak i inne popularne piosenki, łącząc grę melodii z grą akordów. W czterech grupach gitarowych wśród początkujących tylko jedna uczennica miała sześć lat, a tak to byli przeważnie uczniowie starszych klas szkoły podstawowej, gimnazjaliści, jak i kilka osób dorosłych. W grupach początkujących było trochę mniej osób, więcej było w grupach zaawansowanych.
Od połowy września 2017r- nowego roku szkolnego doszła jeszcze jedna z najmłodszych uczennic- 7 lat i uczniowie z 4-6 klasy szkoły podstawowej, gimnazjum jak i dwie osoby dorosłe. W czterech grupach gitarowych jest średnio od 3 do 5 uczniów. W nowym roku szkolnym nauka gry na gitarze opiera się grze akordowej. Czyli dla początkujących jest to nauka podstawowych akordów, próba wydobycia dźwięków składających się na akord, odpowiednie ustawianie palców i ręki, przyciskanie strun, a następnie staranie się grania poznanych akordów najprostszymi biciami akordowymi. Zaś bardziej zaawansowani oprócz powtarzania wyuczonych wcześniej akordów i bić udoskonalali swoją umiejętność grania akordów poprzez poznawanie nowych akordów, a także chwytów barre, a także uczyli się bardziej skomplikowanych bić akordowych przydatnych w danej piosence. Najmłodsi ćwiczyli proste piosenki np. Z popielnika na Wojtusia lub proste kolędy opierając się na dwóch - trzech akordach i najprostszych biciach, gdzie już na prostej melodii mogli wykorzystać te akordy, które się wcześniej nauczyli. Natomiast starsi i bardziej zaawansowani grali kolędy w trudniejszych opracowaniach (z wykorzystaniem, również chwytów barre i bardziej złożonych bić akordowych ), a także popularne piosenki, niektóre wybierane przez nich samych.
13 stycznia 2017 r. w świetlicy w straży w Chróścinie Opolskiej uczniowie wystąpili z kolędami a także z innymi utworami dla rodziców i innych osób. 3 czerwca 2017 r. część uczniów wystąpiła z repertuarem gitarowym w formie duetu i tria na dniu otwartym w Zespole Szkół w Chróścinie Opolskiej, a 21 czerwca 2017 r. odbył się przedwakacyjny występ uczniów podsumowujący rok szkolny 2016/2017, w świetlicy w straży w Chróścinie Opolskiej dla rodziców i innych gości. 2 września 2017 r. w ramach IX Dąbrowskiego Spotkania z Poezją Śpiewaną ,,Zamczysko’’ na warsztacie gitarowym prowadzonym przez Dariusza Czarny, gitarzysty Starego Dobrego Małżeństwa i zespołu U Studni, uczniowie doskonalili zarówno grę na gitarze klasycznej, akustycznej jak i rozwój umiejętności swobodnego oraz profesjonalnego zachowania na scenie,a także zdobywali dodatkowe umiejętności poprzez kontakt z artystami. Każdy z uczestników otrzymał dyplom za udział w warsztatach.