Setki osób bawiły się podczas dorocznego Festynu Dębowego w Dąbrowie. Tegoroczny festyn miał rockowy rys. Gwiazdami były zespoły: Róże Europy oraz Vintage – dwie niezwykle energetyczne formacje muzyczne. Koncert Róż Europy zgromadził blisko pół tysiąca osób, w tym wielu widzów spoza naszej gminy, którzy podkreślali, że mimo iż w sąsiednich miejscowościach są w tym samym okresie organizowane dni miast i gmin, to właśnie w Dąbrowie oferta była najciekawsza. Róże zagrały największe swoje przeboje, przeplatane najnowszymi kompozycjami. Odśpiewany przez publiczność "Jedwab" dopełnił obrazu tego koncertu.

Dla miłośników muzyki prawdziwą gratką był koncert zespołu Vintage. Świetny kontakt z publicznością, inteligentne teksty oraz brawurowe wykonanie rockowych kompozycji sprawiły że niedzielny festynowy wieczór przesycony był brzmieniami gitar w bardzo dobrym wykonaniu. Przez ponad półtorej godziny muzycy Vintage fundowali dąbrowskiej publiczności przykład, że muzyka rockowa nadal brzmi świeżo i potrafi porwać publiczność.

Oprócz Róż Europy i Vintage na scenie Festynu Dębowego usłyszeliśmy zespół Tia Maria - grupę z nurtu polskiej muzyki tanecznej. Liderką i wokalistką zespołu jest, która jednak nie była w sobotę w najlepszej dyspozycji głosowej. Taneczne rytmy kompozycji Tia Maria a w dniu następnym również Kabaretu Derkacz – nie brzmiały przekonująco i nie porwały wymagającej publiczności w Dąbrowie. Za to prawdziwa klasę zaprezentowała grupa coverowa Nagła Zmiana Klimatu, która do Dąbrowy przyjechała z Borów Tucholskich. Świetna muzycznie i wokalnie grupa zaprezentowała największe przeboje muzyki polskiej i światowej.

Festyn Dębowy był okazją do zaprezentowania umiejętności dzieci i młodzieży z Gminnego Ośrodka Kultury I Rekreacji oraz szkół Gminy Dąbrowa. Brawa należały się zwłaszcza dla zespołu Gospel, ćwiczącego na co dzień w Sławicach oraz grup tanecznych Aster i mażoretek TUPOT. Występy tych formacji wzbudziły ogromne zainteresowanie uczestników Festynu Dębowego. Okrasą scenicznych popisów młodzieży były programy przygotowane przez szkoły. Bogactwo oferty sprawiło, że nie wszystkich wykonawców udało się zaprezentować, za co w imieniu organizatorów przepraszamy. Wszystkim składamy gorące podziękowania z trud włożony w przygotowanie występów.

Tegoroczny Festyn Dębowy obfitował w konkursy z nagrodami. Były konkursy motoryzacyjny i kosmetyczny, ale największym zainteresowaniem cieszyła się rywalizacja o tytuł "Chłopa jak dąb". Trzeci konkurs z tego cyklu pozwolił wyłonić kolejnego zawodnika, który został mianem Chłopa jak dąb uhonorowany. W tym roku został nim Tomasz Broszczak, który łącznie w trzech konkurencjach, pokonał swoich rywali. Zawodnicy musieli podnieść ciężarek 17,5 kg, pokonać slalom z kawałkiem pnia drzewa i wykazać się precyzją przy wbijaniu dziesięciocalowego gwoździa. O tym kto wygrał, zdecydowała suma punktów, uzyskana podczas poszczególnych konkurencji.

Tradycyjnie w czasie Festynu rozgrywany był turniej piłkarskich "szóstek". W tym roku zgłosiło się sześć zespołów: Bongo Karczów, Dąbrowa, Mechnice, Bongo Opole, Ciepielowice i Narok. Zawody sędziowali niezawodni: Wojciech Korzekwa i Józef Gerc. Po raz kolejny najlepsza okazała się ekipa z Mechnic, która wyprzedziła szóstkę z Ciepielowic i Karczowa. Najlepszym strzelcem turnieju okazał się Andrzej Tudyka, natomiast najlepszym zawodnikiem wybrano Dariusza Zwolińskiego.

Od kilku lat atrakcją Festynów jest mecz pokazowy, w którym radni gminy mają okazję zmierzyć się z reprezentacją urzędu gminy. Obie ekipy wspierane były przez sołtysów oraz młodzież. Niedzielny mecz zakończył się zwycięstwem drużyny radnych 4:2. Bramki dla zwycięzców zdobywali Rafał Olender, Andrzej Piotrowicz i Krystian Golec. Dla urzędników gole zdobywali Marek Snela i Rafał Lyga. Radni okazali się także skuteczniejsi w konkursie rzutów karnych, wygrywając tę rywalizację 3:1. Gratulujemy i z niecierpliwością czekamy rewanżu na hali, podczas zimowego turnieju Hattrick.

Festyn Dębowy 2011 został zrealizowany w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego PROW na lata 2007-2013. Swojego wsparcia udzieli nam także Sponsorzy:

  • Gmina Dąbrowa
  • Górnośląska Spółka Gazownictwa
  • PGNiG SA Gazownia Opolska
  • Viessmann Sp. z o.o.
  • Bank Spółdzielczy w Brzegu
  • GRUNER-SERVICE Dealer Husqvarna
  • Szkoła Nauki Jazdy DAKAR
  • Mobilna Kosmetyczka Nina Wołkowicz

Za okazaną pomoc składamy serdeczne podziękowania Sponsorom. Dziękujemy również policjantom z Opola i Niemodlina, Sołectwu Dąbrowa, klubowi sportowemu LZS Dąbrowa oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Dąbrowie za wsparcie i pomoc w trakcie Festynu.

GALERIA


GOKIR