zamczysko-19.jpg

ZAMCZYSKO PO RAZ ÓSMY CZYLI DZIENNIKARZE TELEWIZYJNI I CZERWONY TULIPAN NA SCENIE

zespol reprezentacyjny 05Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Dąbrowie po raz ósmy organizuje Dąbrowskie Spotkania z Poezją Śpiewaną ZAMCZYSKO, które odbędą się w dniach 2-3 września 2016 r. W tym roku do występu na scenie w Dąbrowie zaprosiliśmy kolejnych wykonawców, wykonujących piosenkę autorską i poezję śpiewaną, a gwiazdami tegorocznego ZAMCZYSKA będą: Zespół Reprezentacyjny oraz Czerwony Tulipan. Oba zespoły od wielu lat goszczą na polskich scenach, a ich twórczość dokumentują liczne wydawnictwa fonograficzne. Tegoroczne Zamczysko będzie także wyjątkowe z innego powodu: na 10 zaproszonych wykonawców, jedynie Czerwony Tulipan gościł wcześniej w Dąbrowie, pozostali Artyści na scenie Zamczyska zagrają po raz pierwszy. czerwony tulipan1Zamczysko będzie także okazją do zaprezentowania kolejnego opolskiego wykonawcy, a mianowicie Grzegorza Grunwalda, który w ostatnich miesiącach zbiera bardzo przychylne recenzje i zdobywa liczne nagrody na ogólnopolskich przeglądach poezji śpiewanej a także najmłodszej przedstawicielki nurtu poetyckiego w piosence Sylwii Janowskiej. Mimo młodego wieku, Sylwia jest lauretką kilku prestiżowych festiwali i przeglądów, a największym sukcesem w tym roku było zdobycie głównej nagrody na Festiwalu Paczkowie. Jej piosenka „Jestem” od kilku tygodni gości w czołowce „Łagodnej Listy Przebojów” Radia Aspekt.

W ciągu dwóch dni koncertów na dąbrowskiej scenie pojawiąniezwykle się ciekawi polscy wykonawcy nurtu poetyckiego, między innymi Kuba Blokesz, Leonard Luther, Anna Ciaszkiewicz, Jacek Stęszewski, Aga Kostencka z Andrzejem Marczyńskim czy zespoły Sklep z Ptasimi Piórami i CelticTree. Koncerty nie są biletowane.

Dąbrowskim Spotkaniom z Poezją Śpiewaną ZAMCZYSKO towarzyszą wydarzenia okolicznościowe, w tym przede wszystkim warsztaty muzyczne, prowadzone dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy warsztatów swoje umiejętności prezentują następnie na głównej scenie Festiwalu.

PLAKAT rgbVIII Zamczysko to przede wszystkim dwa niezwykłe koncerty. Perwszy z nich to piątkowy występ olsztyńskiego zespołu Czewrony Tulipan. Jest to grupa pięciu artystycznych indywidualności: Stefan BRZOZOWSKI - kompozytor i "szef" , dzięki ambitnym aranżacjom zapewnia wysoki poziom muzyczny i wokalny; Ewa CICHOCKA - artystka z dużym temperamentem , posiada rzadki talent aktorski z dużym wyczuciem komizmu; Krystyna ŚWIĄTECKA - oszczędna w środkach , wzruszająca liryzmem , uduchowiona; Andrzej CZAMARA - fenomenalny gitarzysta , zatopiony całkowicie w swoim instrumencie , który opanował perfekcyjnie oraz Andrzej DONDALSKI - gitarzysta basowy z "rockowym rodowodem" (dawniej zespół ART-Rock).

CZERWONY TULIPAN tworzy i śpiewa piosenki "uczucia" , czyli poetyckie i kabaretowe ... zawsze literackie lub jak nazywają je niektórzy "piosenki artystyczne". Współpracuje z "Kabaretową Sceną TRÓJKI" ... i należy do "Krainy łagodności" . Koncertował w Europie, USA i Kanadzie , gra koncerty w całym kraju . Brał udział w wielu programach telewizyjnych i radiowych. Na swym koncie ma 10 płyt CD oraz DVD zatytułowane "OBRAZY i obrazki". Ich występ w Dąbrowie to jeden z kończących akcentów jubileuszu 30 lecia pracy artystycznej, zatem usłyszymy najważniejsze w historii zespołu piosenki.

Drugim koncertem, na który serdecznie zapraszamy, to sobotni występ Zespołu Reprezentacyjnego czyli grupy stworzonej między innymi przez dwóch znkomitych dziennikarzy i publicystów: Jarosława Gugałę oraz Filipa Łobodzińskiego. Ten drugi znany jest szerszej widowni także z dzieciących kreacji aktorskich (m.in. „Podróż za jeden uśmiech” czy „Stawiam na Tolka Banana”). Zespół to także znakomici dwaj muzycy: Tomasz Hernik i Marek Wojtczak. Na koncercie w Dąbrowie będzie można usłyszeć wiele utworów ze starych i nowych programów Zespołu Reprezentacyjnego. Między innymi piosenki Lluisa Llacha, Georgesa Brassensa, Boba Dylana, Jaromira Nohavicy czy Paolo Conte w tłumaczeniach własnych i przyjaciół. - Zespół powstał nie wiadomo po co, nie wiadomo jak długo miał trwać, ale okazuje się, że był jedną z najważniejszych historii, jakie mi się w życiu przytrafiły - mówił niedawno w radiowej „Trójce” Jarosław Gugała. Przełomowym rokiem dla zespołu był 1983, kiedy muzycy zostali nagrodzeni na jednym z krakowskich festiwali. - Ten sukces zmusił nas do pracy nad repertuarem, tak na poważnie. Po festiwalu jeszcze różne kluby zapraszały laureatów na wspominki, ale później już byliśmy zapraszani indywidualnie. I zdecydowaliśmy, że będziemy grali Lluisa Llacha. W tym samym czasie, a wzięło się to z koła naukowego iberystów, zdecydowaliśmy się ubierać czarne koszule i zachowaliśmy to w zespole do dziś - opowiadał Filip Łobodziński. Jarosław Gugała wspominał natomiast, jak w tym samym roku pojechał do Hiszpanii. Chciał m.in. spotkać z Lluisem Llachem. - Chodziło o to, żeby poprosić go o zgodę na wykonywanie jego piosenek. Wtedy mieliśmy je już opracowane i trochę ich graliśmy, chcieliśmy więc być fair wobec niego. On dał nam formalne pozwolenie wiedząc, że chodzi w zasadzie o grupę działająca w podziemiu. Zaprosił mnie też na koncert - wspominał Jarosław Gugała. Zespół Reprezentacyjny to niezwykła przygoda ich życia, chociaż zawodowo zajęli się czym innym.

Kolejnym wykonawcą, którego bez wątpienia warto posłuchać to szczeciński zespół Sklep z Ptasimi Piórami. Po raz pierwszy swój repertuar na scenie zaprezentowali w 1978 roku czyli wiekowo, to najstarszy z zespołów tegorocznego Zamczyska. Za to niezmiennie, od lat brzmiący niezwykle świeżo i nowocześcinie. Docenaino to na licznych festiwalach: od FAMY w Świnoujściu poprzez Giełdę Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie po Festiwal Piosenki w Krakowie. „Sklep” był tam kilkakrotnie wyróżniany. W 1981 roku został uznany przez przewodniczącego jury – Wojciecha Młynarskiego – za najlepszy zespół festiwalu. Doceniony wówczas przez niego utwór „Ochroń nas Boże” (muz. R. Leoszewski, tekst L. A. Moczulski) dopiero po latach doczekał się zasłużonego uznania. Znalazł się, bowiem wśród 20 piosenek na płycie „Gitara i piórem”, wydanej w 2001 roku przez Program III Polskiego Radia.

Sklep z Ptasimi Piórami przekroczył granice kultury studenckiej, stając się wizytówką kulturalną Szczecina. Za sprawą stylu muzyki „sklepowej” i klimatu koncertów – dynamicznych i otwartych a jednocześnie mądrych i urzekających poetyckością, świeżych i niebanalnych zyskuje coraz to młodszą publiczność. Największym wydarzeniem artystycznym dla Sklepu z Ptasimi Piórami był bez wątpienia koncert z Bobbym McFerrinem w Szczecinie. Zespół koncertował wielu miastach w Europie i na scenach całego kraju. Ryszard Leoszewski, lider grupy, jest również kojarzony z autorskim projektem „Ulica Mandelsztama”, w ramach którego zaśpiewał z towrzyszeniem orkiestr symfonicznych w Szczecinie, Słupsku i Bydgoszczy.

lutherA skoro już jesteśmy w Bydgoszczy, to z miastem tym od urodzenia związany jest LEONARD LUTHER. W jego repertuarze znajdziemy zarówno szanty, jak też poezję śpiewaną. Na scenie prezentuje utwory przede wszystkim Aleksandry Bacińskiej ale także wielu innych polskich poetów. Za swoją twórczośc wielokrotnie nagradzany na festiwalach takich jak: Yapa, Danielka, Bazuna, Włóczęga, Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie czy Swojskie Klimaty. Indywidualną nagrodę przyznała mu także Agnieszka Osiecka na Studenckim Festiwalu w Krakowie. Na scenie grywa sam lub z zespołem, który twporzą Piotr Gąsiewski oraz akordeonista Rafał Chmiel.
O sobie mówi tak: „Mimo tego, że wokół mnie zmienia się świat i zmieniają się układy, ja, z niezmienną satysfakcją, „robię swoje”. Prowadzę autorskie wieczory „Z gitarą, sercem i duszą”, zasiadam w jury konkursów wokalno – muzycznych, promując młode talenty. W wolnym czasie nadal tworzę i komponuję poezję śpiewaną.”

001 celtic tree muszyna 2014W sobotni wieczór usłyszymy grupę, której dominującym nurtem jest folk czyli Celtic Tree. Na magiczną muzyczną miksturę, jaką jest Celtic Tree, składa się styl i puls celtyckiej muzyki tradycyjnej, wdzięk piosenki poetyckiej i oryginalna wyobraźnia nietuzinkowych muzyków, która łączy ich różne fascynacje. Repertuar zespołu to zarówno zwinne irlandzkie utwory taneczne, pieśni drogi, starodawne ballady i dowcipne krotochwile – pieśni własne i czerpane z tradycji, wiernie tłumaczone i zawsze śpiewane na głosy po polsku. Charakterystyczne instrumentarium: skrzypce, poprzeczny flet irlandzki, tin whistle, irlandzkie bouzouki oraz bodhrán – grane zgodnie z prawidłami tradycyjnego stylu przywiezionego z Wysp – nadają ich muzyce autentyczny charakter, niekiedy określanej irlandzkim mianem „ceol nua”. Zespół koncertuje na scenach małych i dużych, kameralnych i widowiskowych, refleksyjnie i do folkowej potańcówki, od intymnych spotkań w górskiej głuszy po huczne festiwale. W 2012 r dwie piosenki zespołu ukazały się na składance „W górach jest wszystko, co kocham VIII”. W marcu 2014 Celtic Tree wydało swój debiutancki album pt. „Listki”, który znalazł się w TOP10 konkursu Wirtualne Gęśle za 2014 rok na V miejscu. Założycielem i liderem zespołu jest Tomek Fojgt. W obecnym składzie zespół gra i występuje od marca 2012 roku. Na przełomie listopada i grudnia 2016 ukaże się druga płyta zespołu.

Tomek Fojgt wraz z Justyną Mihułką poprowadzą także w sobotę muzyczne warsztaty, na które serdecznie zapraszamy zarówno adeptów muzyki gitarowej jak też wokalu.

To nie koniec sobotnich atrakcji ZAMCZYSKA, albowiem tego wieczoru zaproponujemy Panstwu prawdziwy… koniec świata! A to za sprawą kolejnego wykonawcy: Jacka Stęszewskiego. Na muzycznej scenie znany jest jako gitarzysta, kompozytor, wokalista i autor tekstów, który przez wiele lat związany był z zespołem rockowym Koniec Świata, którego był założycielem. W 2014 roku nakładem wytwórni muzycznej Lou & Rocked Boys ukazał się debiut solowy muzyka zatytułowany "Księżycówka", utrzymany w stylistyce piosenki poetyckiej. To kompozycje zawarte na tym krążku przede wszystkim usłyszymy w Dąbrowie, ale być może pojawią się także piosenki z rockowym rytem!

jacek steszewski gitaraWróćmy na chwilę do piątku i koncertu niezwykle lirycznego a to za sprawą Anny Ciaszkiewicz. To z wykształcenia etnograf i fizjoterapeuta, a muzycznie związana ze sceną od ponad 20 lat. Jako dojrzała kobieta pojawiła się na scenie z autorskim, balladowym i nostalgicznym repertuarem, aby gitarową muzyką oraz poetyckim słowem nastrajać i leczyć ludzkie serca.

Anna Ciaszkiewicz to artystka nieco staroświecka i zakochana w „zwykłości”, którą unosi do rangi niezwykłości i małych cudów. Jest mistrzem dostrzegania tego, czego nie zauważają inni i respektowania mocy tych spojrzeń. Na scenie elegancka i skromna, charyzmatycznie potrafi zapanować nad publicznością repertuarem, używając zabiegów „białej magii” – subtelności, czaru gitary, mądrych słów i zaśpiewów. Poszukuje i eksperymentuje – raz romansuje z balladami, a ostatnio – coraz częściej sięga po nastrojowe fado. Zdecydowanie unika dramatycznych, wystudiowanych tonów.

W maju tego roku ukazała się na rynku jej solowa, debiutancka płyta pt. „Ballady ponad mgłą”, a już trwają prace nad kolejnym materiałem.

Lirycznie będzie również w sobotę, a to za sprawą Jakuba Blokesza. Kuba śpiewa piosenki napisane przez siebie, a czasem tłumaczenia i piosenki innych autorów. Nieustannie towarzyszy mu gitara.
Laureat kilkunastu festiwali piosenki (m.in. Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie, Pamiętajmy o Osieckiej, Spotkania Zamkowe, Festiwal Twórczości „Korowód”, Festiwal im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja”, OFPA w Rybniku). Występował w koncertach i spektaklach muzycznych m.in. dla Polskiego Radia. Współpracował z takimi artystami jak Andrzej Poniedzielski, Elżbieta Adamiak, Roman Kołakowski, Stefan Brzozowski. Ma na koncie debiut fonograficzny pt. „Lwów. Szkice Miejskie”, który jest programem poetyckim złożonym z tekstów współczesnych poetów ukraińskich przetłumaczonych premierowo na język polski z jego muzyką. W płycie biorą udział: Piotr Machalica i Joanna Lewandowska. Jest producentem projektu muzycznego „Teresa 500”, w którym pisze muzykę i nagrywa wiersze św. Teresy z Ávili i innych świętych Karmelu. Koncertuje w Polsce i za granicą. Dotychczas dał blisko 200 występów solowych w całej Polsce.

Podkrślic warto, że liryczną balladą rozpoczniemy sobotni koncert. A właściwie rozpocznie go duet Aga Kostencka i Andrzej Marczyński. Andrzej - tekściarz, pieśniarz, kompozytor, gitarzysta, śpiewający autor, Aga - zapalona miłośniczka poezji i również troszeczkę gitary z "pewną dozą nieśmiałości" także próbowała swoich sił w samodzielnych występach podczas koncertów, konkursów i festiwali.

W ich muzycznym duecie skrzyżowały się dwie bardzo różne osobowości twórcze, dlatego, jak twierdzą, nie ma w tej współpracy miejsca na monotonię. Każdy wniósł do tego duetu inspiracje, pasję i zaangażowanie, i choć czasem ścierają się w swoich opiniach trwając przy własnym zdaniu - efekt jest niezmiennie twórczy, co będzie można usłyszeć na koncercie w sobotę.

Niejako przygrywką do sobotnich występów, ale jednocześnie wspaniała próbką możliwości wokalnych będzie minirecital duetu wokalistek z naszej gminy:Jarosławy Letkiej i Magdaleny Janoszki. Obie, związane z działającym w Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji Studiem Piosenki znakomicie odnajdują się w repertuarze jazzowo-poetyckim. Niejednokrotnie mogliśmy je usłyszeć na różnych wydarzeniach kulturalnych w gminie. Tym razem zaprezentują się na scenie ZAMCZYSKA i na ten występ, tak jak i na pozostałe - serdecznie zapraszamy!


 

Organizatorami ZAMCZYSKA są: Gmina Dąbrowa, Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Dąbrowie oraz Województwo Opolskie.

Głównymi Sponsorami tegorocznego ZAMCZYSKA są:

 • OPEX S.A. www.opex.com.pl
 • Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce. W chwili obecnej spółka rozpoczyna realizację kluczowego gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Zdzieszowice–Wrocław o długości ok. 130 km i średnicy 1000 mm, na terenie woj. dolnośląskiego i opolskiego.

  Efektem projektowanej inwestycji będzie zwiększenie bezpieczeństwa i niezawodności przesyłu gazu ziemnego w rejonie Opolszczyzny oraz Górnego i Dolnego Śląska. Ważną korzyścią dla gmin będą dodatkowe wpływy finansowe w postaci odprowadzanego corocznie przez inwestora podatku od nieruchomości w wysokości 2% wartości odcinka gazociągu zlokalizowanego na terenie danej gminy. Będzie to kwota regularnie wpływająca do budżetu gminy, którą można przeznaczyć na potrzeby mieszkańców i społeczności lokalnych.

  Ponadto gazociąg relacji Zdzieszowice-Wrocław będzie stanowić ważny element Korytarza Gazowego Północ-Południe. Komisja Europejska w październiku 2013 roku przyznała inwestycji status „Projektu o znaczeniu wspólnotowym” („Project of Common Interest”). Więcej informacji o znaczeniu statusu PCI dla rozwoju infrastruktury przesyłu gazu znajduje się zakładce oraz w broszurze poświęconej projektom PCI zamieszczonych na stronie internetowej GAZ-SYSTEM S.A. (http://www.gaz-system.pl/nasze-inwestycje/krajowy-system-przesylowy/zdzieszowice-wroclaw/

  Budowa gazociągu relacji Zdzieszowice-Wrocław planowana jest także do współfinansowania przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

  Inwestycje GAZ-SYSTEM S.A. są prowadzone z zastosowaniem nowoczesnych technologii i systemów zabezpieczeń oraz z poszanowaniem środowiska naturalnego i praw wszystkich interesariuszy.

Sponsorzy:

 • MM Systemy Sp. z o. o
 • Zakład Technologii Wysokoenergetycznych Explomet S.j.
 • Andrzej Holek. Lakiernictwo Samochodowe
 • BCh Chwaliński. Autoryzowany Dealer Forda
 • Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna RSP Wydrowice www.rspwydrowice.home.pl
 • Praxi-Dent Opole www.praxident.pl
 • Restauracja „Na Wyspie” z Niemodlina

Partnerami Imprezy są:

Gminny Ośrodk Kultury i Rekreacji w Dąbrowie