zamczysko-19.jpg

„ZAMCZYSKO” po raz siódmy

Czternastu wykonawców wystąpi w tym roku na dąbrowskiej scenie. Wśród nich tak znakomici muzycy, jak Stanisław Soyka, Wolna Grupa Bukowina, Jerzy Filar czy Marek Andrzejewski. W piątkowy wieczór na scenie będziemy przeżywać urodziny wrocławskiej grupy SETA, której piosenki śpiewane są od czterdziestu lat na szlakach i w schroniskach. Na urodzinowy koncert przyjęli zaproszenie muzycy, którzy w ciągu ostatnich dziesięcioleci wspólnie tworzyli muzyczną historię poezji śpiewanej. Sobota przeznaczona jest przede wszystkim dla wykonawców z młodszego pokolenia „krainy łagodności”. Nie są to jednak debiutanci! Każdy z artystów swój dorobek już wydał na płycie lub kilku płytach. A zwieńczeniem będzie koncert legendy polskiej sceny muzycznej Stanisława Soyki. W piątek i sobotę koncerty rozpoczynają się o 17:30 i trwać będą do późnych godzin nocnych. W sobotę na scenie usłyszymy także uczestników warsztatów muzycznych, które od kilku lat tradycyjnie organizowane są na ZAMCZYSKU.

Kilka słów o tegorocznych wykonawcach…

SOJKA Michal PasichStanisław Soyka już od lat należy do grona największych artystów polskiej sceny muzycznej. Komponuje i śpiewa pieśni o miłości i o jej braku, pieśni o tęsknocie i spełnieniu, ale nie ucieka przed wielkimi problemami współczesności. W jego dorobku znajdziemy ponad 30 albumów, z których kilka osiągnęło multiplatynowe nakłady. Nigdy nie poddał się modom i trendom.
Wypracował swój własny język muzyczny przez co należy do grona artystów, których styl rozpoznaje się od pierwszych dźwięków a bogactwo repertuaru może przyprawiać o zawrót głowy. Posiada na koncie dziesiątki autorskich pieśni lecz trudno pominąć fakt, że skomponował muzykę do wielu wierszy poetów polskich i ...nie tylko.


Podczas koncertów więc można usłyszeć pieśni do słów Agnieszki Osieckiej, klasyki Czesława Niemena z wydanej niedawno monografii „W hołdzie Mistrzowi”, w sąsiedztwie takich szlagierów jak „Absolutnie nic”, „Cud niepamięci” czy „Tolerancja”. Nie zabraknie pieśni napisanych do wierszy polskich i nie tylko poetów (W. Szymborskiej, Cz. Miłosza, J. Iwaszkiewicza, W. Shakespeare’a).
Tym razem z zespołem o nazwie SOYKA KOLEKTYW. Towarzyszyć mu będą Przemek Greger na gitarze elektrycznej i akustycznej, Marcin Lamch na kontrabasie, Zbyszek Uhuru Brysiak na instrumentach perkusyjnych, syn Kuba na perkusji, Antoni Gralak na trąbce, Aleksander Korecki na saksofonie. SOYKA KOLEKTYW stanowi bogatą i niebywale ciekawą paletę kolorystyczną a jazzowe temperamenty i kompetencje wyzwalają podczas nagrań i w czasie koncertów tę unikalną moc muzyki improwizowanej.

setaCzterdziestolecie działalności artystycznej obchodzić będzie w Dąbrowie zespół SETA – czyli Studencka Elipsa Turystyczno-Artystyczna, w której występowało i występuje kilku autorów popularnych i najpiękniejszych piosenek nurtu krainy łagodności. Zespół powstał w 1976 roku a już kilka lat później wygrywa wszystkie przeglądy piosenki studenckiej i turystycznej, m.in. Yapę, Giełdę w Szklarskiej Porębie, Bakcynalia. W roku 2007 zespół nagrywa płytę, która stanowi bogaty wybór piosenek SETY i Andrzeja Wierzbickiego (m.in. Beskid, Ballada o Św. Mikołaju, Przerwa w podróży, Modlitwa wędrownego grajka). Utwory napisane i wykonywane przez muzyków SETY, do dziś stanowią podstawę kanonu poezji śpiewanej i piosenki turystycznej. Obecny skład zespołu: Beata Jelonek, Zuzia Mizgalska, Stanisław Gola, Krzysztof Mizgalski, Stanisław Rogowski, Kazimierz Nowiński, Wojtek Krasecki i Kuba Jelonek.


Mikroklimat - grupa wykonująca muzykę z gatunku tzw. piosenki turystycznej, poezji śpiewanej, ballady, w których można znaleźć elementy jazzu, bluesa, muzyki folkowej. Specjalnością Mikroklimatu jest piosenka pozytywna. Zespół powstał w 1994 roku. Piosenki Mikroklimatu
często dały się słyszeć w trójkowej audycji „Gitarą i piórem”. W 1995 roku odbył się koncert „Kraina Łagodności” w ramach festiwalu w Opolu, na którym zespół wystąpił z własnymi utworami oraz jako sekcja akompaniująca innym wykonawcom.
Co prawda w działalności muzycznej zespołu coraz więcej jest muzyki poważnej, komponowania, ale wciąż koncertowa działalność Mikroklimatu stanowi cenną odskocznię. Usłyszeć ich można często w towarzystwie przyjaciół, jak Wolna Grupa Bukowina, czy Jurek Filar. W takim gronie usłyszymy ich również w Dąbrowie.

Od 1982 roku datuje się historia zespołu FART. Zespół w swojej twórczości opierał się przede wszystkim na własnym repertuarze chociaż były też piosenki innych autorów. Historia wspólnego grania zakończyła się sześć lat później, jednak po dziś dzień sporadycznie występują na scenie. W 2010 roku nagrana została płyta z utworami Fartu pt. „Wspomnienie dobrej drogi”. W Dąbrowie będziemy mieć niewątpliwą przyjemność i okazję do posłuchania ich piosenek, bo mimo upływu wielu lat piosenki Fartu przetrwały. Śpiewane są m.in. przez grupę SETA i stąd zaproszenie muzyków Fartu do udziału w piątkowym koncercie urodzinowym. Fart tworzyli: Tomasz Subociałło- mózg grupy, twórca wielu piosenek, Dorota Markowska, Małgorzata Emiliańczyk, Sabina Zaleska, Ewa Grenda, Krzysztof Mizgalski, Mirosław Dziechciaruk i Wacław Żuk.


BukowinaBez Wolnej Grupy Bukowina nie sposób sobie wyobrazić polskiego nurtu „krainy łagodności”. Bukowina zadebiutowała w 1971 roku na Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie. Zespół założył Wojciech Bellon. Nazywany jest polskim Bobem Dylanem, z racji poruszania w swych utworach zwyczajnych ludzkich problemów. Ulubionym tematem jego twórczości było opisywanie piękna przyrody, zwłaszcza Bieszczadów. Od początku trzon zespołu stanowili: Wojciech Bellon - twórca tekstów większości piosenek, Grażyna Kulawik, Wojciech Jarociński i Wacław Juszczyszyn. Poza sporym dorobkiem fonograficznym zespół ma na swym koncie wielokrotnie nagrodzone występy w licznych polskich festiwalach w tym na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, udział w studenckich festiwalach FAMA oraz dwukrotny występ na Przystanku Woodstock. Zespół ma też za sobą wielokrotne występy zagraniczne w Europie a także w Kanadzie i USA. Od ponad 40 lat Bukowina z nieustającym powodzeniem koncertuje w Polsce. W Dąbrowie gościć będziemy Wolną Grupę Bukowina po raz drugi. Podkreślić należy, że to od koncertu tego zespołu w 2009 roku rozpoczęła się tak naprawdę historia naszego ZAMCZYSKA! Obecnie w Wolnej Grupie Bukowinie grają i śpiewają: Grażyna Kulawik, Wojciech Jarociński oraz Wacław Juszczyszyn

Jerzy Filar 01Jerzy Filar to kolejny muzyk, który w Dąbrowie już śpiewał. W latach 70-tych wraz z Jackiem Cyganem i grupą Przyjaciół założył zespół Nasza Basia Kochana, którego był głównym kompozytorem i wykonawcą piosenek. Przez lata współpracował z kabaretem Janusza Rewińskiego, a do 2006r. na stałe współpracował z panią Hanką Bielicką
Wielokrotnie zapraszany do udziału w programach telewizyjnych, m.in. „Kawa czy herbata”, „Od przedszkola do Opola”, „Śpiewające fortepiany”. Piosenki autorstwa Jerzego Filara wielokrotnie wykonywane były na Festiwalach Polskiej Piosenki w Opolu oraz na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, m.in. przez Grażynę Łobaszewską ("Za szybą"), Ewę Bem („Za szybą”), Marylę Rodowicz ("Jola Ola", "Listopady liści"). Swoje płyty nagrywa z czołówką polskich muzyków jazzowych, m. in. z Krzysztofem Ścierańskim, Krzysztofem Herdzinem i Krzesimirem Dębskim.
Posługując się gitarą, harmonijką ustną i swoim specyficznym, nieco chrapliwym głosem, potrafi wydobyć niezwykłą głębię z wykonywanych tekstów.

chylinskiWaldemar Chyliński – poeta, autor piosenek, bard. Laureat Głównej Nagrody Festiwalu Piosenki w Krakowie 1978 i wielu nagród na przeglądach studenckiej piosenki turystycznej. Autor między innymi takich piosenek jak: „Pechowy dzień”, „A może tylko nam się zdaje”, „Ptakom na drzewach”, „Na poduszkach” „Piosenka bez tytułu” (razem z Adamem Drągiem). Przez lata współpracował z tak znanymi postaciami polskiej sceny, jak Maciek Zembaty, John Porter, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Elżbieta Adamiak, Andrzej Poniedzielski, Wały Jagiellońskie, Mr Zoob.


adam dragAdam Drąg - współzałożyciel WAŁÓW JAGIELLOŃSKICH, z którymi zdobył Główną Nagrodę na Festiwalu Piosenki w Krakowie 1978 oraz Nagrodę Dziennikarzy w Opolu 1978. Laureat pierwszych nagród za swoje piosenki na wielu ogólnopolskich festiwalach piosenki studenckiej, poetyckiej i turystycznej. Autor między innymi takich piosenek jak: „Połoniny niebieskie”, „Ech muzyka, muzyka, muzyka”, „Rzeki to idące drogi” i wielu innych popularnych do dzisiaj utworów …
Waldek Chyliński i Adam Drąg podczas koncertu wspominają zawsze swego przyjaciela Jacka Zwoźniaka - autora i kompozytora wielu popularnych oraz satyrycznych piosenek, takich jak „Ragazza da Napoli, czy „Szoruj babciu do kolejki” .


Siudma Góra śląska grupa muzyczna wykonująca autorskie kompozycje utrzymane w stylistyce "piosenki z tekstem" a w warstwie dźwięków przeplatane elementami folku, bluesa, jazzu i rytmów latino. Liderem zespołu jest Zbigniew Siudy. Ze swoim zespołem wykonuje głownie autorskie piosenki ale można go tez usłyszeć śpiewającego pieśni morza, szanty, piosenki turystyczne i folkowe. Nie jest mu obce granie poza granicami naszego kraju- występy w irlandzkich pubach zapewniły mu całkiem spore grono fanów . Kiedy w 2005 roku grupa przyjaciół połączyła muzyczne siły pod szyldem Siudmej Góry, ich głównym założeniem było, by czerpać z muzyki jak najwięcej przyjemności. Po dziesięciu latach wspólnego grania, muzycy nie zmienili podejścia, i to widać na ich koncertach.

bieguniZespół BIEGUNI powstał w lipcu 2009 roku w Nowej Rudzie. Szuka inspiracji w różnych gatunkach muzycznych, które najwierniej oddałyby to, co każdemu z nich w duszy gra. A że są „biegunowo” różni, to gra w nich: od muzyki klasycznej, przez Krainę Łagodności, folk, jazz, do ciężkich brzmień rockowych. W utworach Biegunów odnaleźć można zarówno nastrojowe ballady jak i dynamiczne folkowe brzmienia z wtrąceniami muzyki etnicznej oraz bossanowy czy swinga. Owocem ich pracy jest wydana w 2012 roku płyta ”Piekło to czy niebo”. Utwory Biegunów były wielokrotnie nagradzane na wielu festiwalach muzycznych w Polsce i Czechach. Kompozytorem oraz autorem zdecydowanej większości tekstów wykonywanych przez zespół jest Jarek Augiewicz. W swoich piosenkach wykorzystują również wiersze Adama Ziemianina oraz Włodka Brzezińskiego.

andrzejewskiMarek Andrzejewski w latach 90–tych współpracował z folkowym zespołem Orkiestra św. Mikołaja” i z teatrem „Gardzienice”. Jako autor i wykonawca piosenek zadebiutował w 1993 roku. W 1995 roku razem z muzykami Akademii Muzycznej w Katowicach utworzył siedmioosobową „Grupę Niesfornych”. Nagrał z nimi płytę pt. Trolejbusowy Batyskaf (1997 r.). Wielokrotnie reprezentował środowisko lubelskie na koncertach galowych Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W 1999 roku powstała Lubelska Federacja Bardów, z którą Marek występował na ZAMCZYSKU w 2012 roku. Najnowsza płyta Elektryczny sweter (2012 r.) pokazuje bardziej rockową duszę autora. Oczywiście nie brakuje na niej typowych dla Marka piosenek o charakterze przebojowym, jak Kiedykolwiek. W tym roku w Dąbrowie wystąpi w projekcie Marek Andrzejewski AKUSTYCZNIE, gdzie towarzyszą mu Kasia Wasilewska – skrzypce, śpiew oraz Jakub Niedoborek – bandżo, mandolina, gitara klasyczna i inne instrumenty strunowe.

Przemek Mazurek poznański twórca i wykonawca piosenek satyrycznych, kabaretowych, ale przede wszystkich niebanalnych. Współpracował z Zenonem Laskowikiem, współtworzył poznański kabaret AFERA

Bądź Ciszą – to grupa przyjaciół z Jeleniej Góry, która od 2013 roku tworzy nowy nurt poezji śpiewanej z wykorzystaniem różnych gatunków muzycznych. Muzyka która otula, a słowa przenoszą w inny świat zapomnianej natury człowieka, tak ważnej dla niego samego jak i otaczającego świata. To co tworzą jest pomostem dla ludzi, którzy chcą bliżej poznać znaczenie uczuć oraz odnaleźć bezwarunkową miłość, bo o tym pisze Małgosia Kowzan – autorka tekstów, do których komponują muzykę. W tym roku ukazała się ich debiutancka płyta „Jestem i płynę”.

piotr pienkowskiPochodzący z Bydgoszczy Piotr Pieńkowski od czasów studenckich brał udział w festiwalach i przeglądach poezji śpiewanej, zdobywając sporo cennych nagród, później jednak zawiesić działalność na ponad dwie dekady na rzecz gier komputerowych (był redaktorem naczelnym "Świata Gier Komputerowych"). Do muzykowania wrócił w roku 2011 i na kolejnych przeglądach i festiwalach ponownie wyróżniano jego twórczość. Jego piosenki są najczęściej lirycznymi opowieściami o ludzkich losach, w których każdy może się odnaleźć, nie brakuje jednak także utworów zabawnych czy wręcz kabaretowych. Na początku tego roku ukazała się płyta Piotra Pieńkowskiego i Wojciecha Lachowskiego pt. „Ktoś”.


Organizatorami ZAMCZYSKA są: Gmina Dąbrowa, Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Dąbrowie oraz Województwo Opolskie.


Głównymi Sponsorami tegorocznego ZAMCZYSKA są:
- OPEX S.A. www.opex.com.pl
- Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. www.gaz-system.pl

Sponsorzy:
- Krause Innowacje w Budownictwie
- Andrzej Holek. Lakiernictwo Samochodowe
- BCh Chwaliński. Autoryzowany Dealer Forda
- Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna RSP Wydrowice www.rspwydrowice.home.pl
- Praxi-Dent Opole www.praxident.pl
- Restauracja „Na Wyspie” z Niemodlina


Partnerami Imprezy są:
- TAURON Dystrybucja S.A. www.tauron-dystrybucja.pl
- Opolskie PKS S.A. www.pks.opole.pl
- Uniwersytet Opolski
- OSP Dąbrowa
- Stowarzyszenie „Dąbrowskie Skarby”

 

Gminny Ośrodk Kultury i Rekreacji w Dąbrowie