W świetlicy wiejskiej w Karczowie pojawił się prawdziwy św. Mikołaj! Jego przyjście poprzedziła zabawa, której głównymi akcentami były: wspólne ubieranie choinki oraz dekorowanie pierników, które później dzieci i goście z apetytem zjedli. Zabawę dla dzieci z Karczowa zorganizowało miejscowe Koło Gospodyń. Prezentami obdarowano ponad 50 dzieci. Zabawa mikołajkowa w karczowskiej świetlicy została zorganizowana po raz pierwszy, ale panie z Koła Gospodyń zapowiadają, że w kolejnych latach na pewno Mikołaja będą zapraszać.

Mateusz powrócił jako zwycięzca
Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Dąbrowie zorganizował V Andrzejkowy Turniej Darta o Puchar Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Dąbrowie. Zawody odbyły się 29 listopada w świetlicy wiejskiej w Naroku. Rywalizacja toczyła się w systemie „high score" - o zwycięstwie decydowała suma punktów uzyskanych w 10 rundach. Turniej rozgrywano w dwóch kategoriach wiekowych.
Do rywalizacji stanęło kilkudziesięciu miłośników darta. Ciekawskim przypominamy, że nie wiadomo do końca, kto wymyślił grę w darta. Spekuluje się, że sport ten wziął swoje początki od rywalizacji pomiędzy znudzonymi wojownikami w przerwie między kolejnymi bitwami.
W grupie starszej zwyciężył Mateusz Kobszyk (481 pkt., mieszkaniec Karczowa, trzeci w poprzednim roku i mistrz sprzed dwóch lat), a kolejne miejsca zajęli Edyta Kwiecień (424, Nowa Jamka) i Dariusz Horodyski (408, Sławice). Wśród dzieci triumfowała Karolina Graca (431, Narok) przed Michałem Młynkiem (426, Narok) i Sebastianem Galickim (414). Widać więc, że wśród młodzieży rywalizacja była szczególnie zacięta Za pomoc przy tej niezwykle udanej imprezie GOKiR z Dąbrowy dziękuje sołtys Naroka, Marzenie Odziomek.
(d)

dartGminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Dąbrowie zaprasza miłośników lotek na V Andrzejkowy Turniej Darta o Puchar Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Dąbrowie. Zawody odbędą się 29 listopada (piątek) o godz. 16.00 w świetlicy wiejskiej w Naroku. Rywalizować będziemy w systemie „high score" - o zwycięstwie zadecyduje suma punktów uzyskanych w kolejnych rundach. Osoby zainteresowane mogą zgłaszać się na godzinę przed rozpoczęciem rozgrywek. Turniej rozgrywany będzie w dwóch kategoriach wiekowych (do lat 15 i starsi).

Na zdjęciu zwycięzcy sprzed roku wśród dzieci. Z prawej triumfator Rajmund Soppa, w środku wicemistrz Marek Szczeponek, z lewej trzeci w klasyfikacji Arkadiusz Graczyk.

Kwartet Smyczkowy Filharmonii Opolskiej wystąpił 12 listopada w Zespole Szkół w Dąbrowie. Koncert odbył się w ramach obchodów 95 rocznicy odzyskania niepodległości. Licznie przybyli na koncert słuchacze owacją na stojąco podziękowali filharmonikom za muzyczną ucztę. Opolscy muzycy: Joanna Widawska (pierwsze skrzypce), Maciej Wachowski (drugie skrzypce), Oleg Konowałow (altówka) oraz Mikołaj Gałan (wiolonczela) przygotowali trwający ponad godzinę program złożony z najpiękniejszych utworów muzyki klasycznej. Usłyszeliśmy: Polonez "Pożegnanie Ojczyzny" Michała Kleofasa Ogińskiego, serenadę "Eine Kleine Nacht Musik" Wolfganga Amadeusa Mozarta, pięcioczęściową suitę "Muzyka Na wodzie" Georga Friedricha Haendla, a także Divertimento D-dur K 136 Mozarta i „Suitę z czasów Holberga" Edwarda Griega. Wykonanie i zaproponowany repertuar przypadł słuchaczom do gustu, więc nie pozwolili muzykom zakonczyć występu bez bisu. Na zakończenie usłyszeliśmy wspaniałe tango Carlosa Gardela z filmu "Zapach Kobiety". Koncert przygotowany przez Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Dąbrowie był zwieńczeniem tegorocznych dwudniowych, patriotycznych uroczystości.

170 osób uczestniczyło w VI Biegu Niepodległości w Ciepielowicach. Rywalizację sportową poprzedziła krótka uroczystość z okazji 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wójt Gminy Marek Leja oraz Przewodniczący Rady Gminy prof. Piotr Wieczorek mówili o swoim spojrzeniu na kwestię pariotyzmu. Podkreślali, że nauka i ciężka praca znakomicie nadają się do tego, aby przyrównywać je do nowoczesnej formy patriotyzmu. Podziękowali też wszystkim przybyłym za czynny udział w uroczystościach. Uroczystości zwieńczył występ artystyczny zespołu Gospel, działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji w Dąbrowie. Głównym punktem obchodów był tradycyjny Bieg Niepodległości rozgrywany na kilku dystansach uzależnionych od kategorii wiekowej uczestników. Jako pierwsze na trasę wyruszyły 5-coi i 6-cio latki. Drogę torował im w radiowozie komendant Komisiariatu Policji z Niemodlina kom. Sebastian Górski. Maluchy w towarzystwie rodziców ścigały się na dystansie 250 m. Po zakończonym biegu – wystartowały dzieci i młodzież oraz na finał dorośli (kategoria open). Każdy z uczestników Biegu otrzymał pamiątkowy medal a najlepsi również dyplomy i atrakcyjne nagrody rzeczowe, które ufundował wójt Marek Leja (m.in. rowery górskie, zestawy do ćwiczeń siłowych, bieżnie, rowery stacjonarne oraz sprzęt turystyczny).

GALERIA 


Wyniki rywalizacji w poszczególnych kategoriach wiekowych.

 

Pięcio-sześciolatki
- dziewczęta (250 m)
1. Bianka Walków (Dąbrowa)
2. Weronika Garbacz (Chróścina)
3. Sara Kokoszka (Sławice)


Pięcio-sześciolatki

– chłopcy (250 m)
1. Jan Fikus (Chróścina)
2. Piotr Kalla (Chróścina)
3. Kamil Gonsior (Chróścina)


Klasy I-III SP
- dziewczęta (800 m)
1. Kamila Borowicz (Chróścina)
2. Paulina Kijowska (Narok)
3. Agnieszka Diaków (Chróścina)


Klasy I-III SP
– chłopcy (800 m)
1. Julian Półtorak (Chróścina)
2. Bartosz Garbacz (Chróścina)
3. Filip Wienczek (Dąbrowa)


Klasy IV-VI SP
– dziewczęta (1600 m)
1. Maria Knop (Sławice)
2. Elżbieta Lach (Sławice)
3. Maria Czaja (Chróścina)


Klasy IV-VI SP
– chłopcy (1600 m)
1. Patryk Wyżykowski (Dąbrowa)
2. Szymon Machnik (Chróścina)
3. Damian Kulig (Sławice)


Gimnazjum
– dziewczęta (2400 m)
1. Wiktoria Mojzyk (Dąbrowa)
2. Sara Major (Chróścina)
3. Marta Szczecińska (Chróścina)


Gimnazjum
– chłopcy (2400 m)
1. Damian Kozioł (Dąbrowa)
2. Dominik Prochowski (Sławice)
3. Mateusz Buhl (Żelazna)
Open – kobiety (4000 m)
1. Anna Ryguła (Opole)
2. Teresa Uciechowska (Opole)
3. Jolanta Uciechowska (Opole)


Open – mężczyźni (4000 m)
1. Przemysław Chatys (K-Koźle)
2. Szymon Halczak (K-Koźle)
3. MArcin Uciechowski (Opole)


Specjalna klasyfikacja Open – kobiety
(mieszkanki Gminy Dąbrowa - 4000 m)
1. Urszula Żuk (Mechnice)
2. Anna Cisowska (Ciepielowice)


Specjalna klasyfikacja Open – mężczyźni
(mieszkańcy Gminy Dąbrowa - 4000 m)
1. Jacek Żuk (Mechnice
2. Łukasz Śmigiel (Prądy)
3. Michał Grzegorzak (Mechnice)

11-listopada

zapowiedz-Bieg-VI-fotCzekamy pod pomnikiem w Ciepielowicach
VI Bieg Niepodległości
Szósty Bieg Niepodległości odbędzie się, tradycyjnie, 11 listopada w Ciepielowicach. Jak co roku, bieg jest elementem obchodów Święta Niepodległości w gminie Dąbrowa. W ostatnich latach na starcie stawała regularnie ponad setka osób (przed rokiem 158).
Przed rokiem wprowadzono nową kategorię wiekową, obejmującą pięcio i sześciolatków. Warunkiem uczestnictwa w tej kategorii i tym razem będzie przybycie maluchów na start z rodzicami lub opiekunami prawnymi. Zgodnie z Regulaminem Biegu, w młodszych kategoriach wiekowych rywalizują uczniowie szkół z gminy Dąbrowa, zaś w kategorii seniorów (open) mogą startować także biegacze spoza gminy. Tym razem w kategorii open przewidzieliśmy również oddzielne nagrody dla najlepszych biegaczy z naszej Gminy. Na biegaczy czekamy pod pomnikiem w Ciepielowicach 11 listopada. Pierwszy bieg ok. 11.30.
Zgłoszenia uczniów przyjmują nauczyciele wychowania fizycznego ze szkół z terenu naszej gminy. Zapisy uczestników w biegach seniorskich prowadzi GOKiR w Dąbrowie pod nr tel. 77 464 10 10 w. 213. Zgłaszać można się również na godzinę przed rozpoczęciem pierwszego biegu, w Biurze Zawodów w świetlicy wiejskiej w Ciepielowicach (ul. Długa 18a).
Przed rokiem triumfowali: Patrycja Szeremeta (pięcio-sześciolatki - dz.), Noel Vrelus (pięcio-sześciolatki - ch.), Emilia Gala (klasy I-III SP - dz.), Damian Kulig (klasy I-III SP - ch.), Zuzanna Reuss (klasy IV-VI SP - dz.), Patryk Wyżykowski (klasy IV-VI SP - ch.), Wiktoria Mojzyk (Gimnazjum - dz.), Marcin Mikoś (Gimnazjum - ch.), Teresa Uciechowska (open - k.), Marcin Uciechowski (open - m.) (gokir)

 

Plan obchodów

Dnia Niepodległości:
11.00 - Początek uroczystości pod Pomnikiem w Ciepielowicach
- Hymn
- Przemówienie Przewodniczącego Rady Gminy Dąbrowa
- Przemówienie Wójta Gminy Dąbrowa
- Złożenie kwiatów pod obeliskiem
11.30 Biegi w poszczególnych kategoriach
13.30 Wręczenie nagród zwycięzcom

 

Rodzaje kategorii:
- Pięcio-sześciolatki (250 m) (dziewczęta i chłopcy)
- Klasy I-III SP (800 m) (dziewczęta i chłopcy)
- Klasy IV-VI SP (1600 m) (dziewczęta i chłopcy)
- Gimnazjum (2400 m) (dziewczęta i chłopcy)
- Seniorzy – Open (4000 m) (kobiety i mężczyźni)

filharmonicy-fot12 listopada zapraszamy do szkoły w Dąbrowie
Filharmonicy z Opola w Dąbrowie
W ramach obchodów Święta Niepodległości mieszkańcom naszej Gminy proponujemy nie tylko atrakcję związaną z tradycyjnie rozgrywanym już u nas Biegiem Niepodległości (szczegóły powyżej). Dzień później (12 listopada w ZS w Dąbrowie o godz. 18.00), Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Dąbrowie, zaprasza na wyjątkowy koncert Kwartetu Smyczkowego Filharmonii Opolskiej. Wstęp wolny!
Kwartet założony został w 2008 r. Z powodzeniem występuje w wielu miastach całej Polski. Repertuar obejmuje utwory od epoki baroku po dzieła dwudziestowieczne, w tym Mozarta „Eine kleine Nacht Musik", „Muzyka na wodzie" Haendla, Dvoraka Kwartet smyczkowy „Amerykański" op. 96, tanga Astora Piazolli oraz aranżacje muzyki rozrywkowej. Skład zespołu: Joanna Widawska (skrzypce), Maciej Wachowski (skrzypce), Oleg Konowałow (altówka), Mikołaj Gałan (wiolonczela). 

 

Ciepłe, niezwykle klimatyczne teksty, okraszone dobrym humorem i gitarową muzyką - to niewątpliwe atuty Piotra Pieńkowskiego, który wystąpił 08.10.2013 z recitalem autorskim w Ciepielowicach. Usłyszeliśmy przegląd poetyckiej twórczości bydgoskiego barda, który każdą z wykonywanych piosenek wzbogacał ciekawymi historiami, związanymi z powstaniem tych utworów. Gorące brawa i kilkakrotne bisy w najlepszy sposób oddają odbiór twórczości Pieńkowskiego wśród mieszkańców naszej gminy.

Piotr Pieńkowski - bydgoszczanin z urodzenia i, jak sam o sobie mówi, także z zamiłowania. Jest przedstawicielem nurtu określanego jako piosenka autorska. Swoje wielowymiarowe, liryczne utwory komponuje kompleksowo, ale nieco przewrotnie – tworząc najpierw muzykę, a dopiero potem tekst (czyli dokładnie odwrotnie, niż większość artystów). Jego piosenki czasem wzruszają, czasem zmuszają do zastanowienia, a czasem po prostu bawią. Niemal zawsze są to jakieś historie, z którymi łatwo się zidentyfikować już od pierwszej chwili. Choć grywał również w zespołach rockowych, a nawet punkowych, to ostatecznie zachwycił się sztuką bardów i od tamtej pory sam usiłuje podążać tą niełatwą drogą. W jego utworach pobrzmiewają inspiracje twórczością Okudżawy, Wysockiego, Nohavicy, Kaczmarskiego.
Piotr Pieńkowski był wielokrotnie nagradzany na konkursach i przeglądach. Jest m.in. laureatem nagrody im. Wojtka Bellona, przyznanej na Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdy Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie. Podczas Ogólnopolskiego Turystycznego Przeglądu Piosenki Studenckiej BAZUNA 2011 został wyróżniony za całokształt występu, otrzymał także nagrodę publiczności.
Koncert odbył się w ramach organizowanego od początku 2013 roku cyklu "Muzyczna Przystań", którego celem jest prezentacja dorobku artystycznego śpiewających autorów.

Wicemistrz Ukrainy w tańcu towarzyskim Vadim Shewchenko oraz jeden z czołowych ukraińskich choreografów Maxim Savin zapraszają na zajęcia taneczne dzieci i dorosłych. Zajęcia odbywac się będą dwa razy w tygodniu w świetlicach we Wrzoskach i Ciepielowicach. Zainteresowani proszeni są o kontakt telefoniczny z prowadzącymi. Numery telefonów podane są na plakacie.

taniec