28 grudnia 2010 r. w Ciepielowicach odbyły się "Zawody Świąteczno-Noworoczne" przygotowane przez Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Dąbrowie. Uczestnicy mogli zmierzyć się w dwóch dyscyplinach sportowych: tenisie stołowym i w szachach.

Rozgrywki tenisa stołowego, podczas grudniowych zawodów, są swego rodzaju "rozgrzewką" przed dorocznym turniejem tenisa stołowego im. Kazimierza Turki (najbliższy turniej odbędzie się już w lutym, w świetlicy wiejskiej w Żelaznej). Wysoką formę zaprezentowali: Janusz Cisowski, Tomasz Gajda oraz Krzysztof Węgliński. Zajęli oni odpowiednio pierwsze, drugie i trzecie miejsce w turnieju tenisa stołowego

Z kolei do rywalizacji, o miano najlepszego szachisty w naszej gminie, przystąpiło sześciu zawodników. Najlepszy wynik uzyskał Adam Daszkiewicz. Kolejne miejsca przypadły Józefowi Kościelnemu oraz Bogusławowi Dziedzicowi.

Zwycięzcy otrzymali puchary i upominki ufundowane Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Dąbrowie.

Stół świąteczny jest jednym z najważniejszych elementów Bożego Narodzenia. Wśród dekoracji pokrytego białym obrusem stołu są między innymi kolorowe świeczki, ale także mogą być ułożone elegancko serwetki. Zdarza się również, że pomiędzy potrawami ustawiane są figurki o tematyce bożonarodzeniowej.

II Andrzejkowy Turniej Darta o Puchar Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Dąbrowie odbył się w ostatni weekend listopada w Naroku. W kategoriach dziecięco-młodzieżowej oraz open, wystartowały łącznie 22 osoby. Na zwodach gościli zarówno mieszkańcy Naroka, jak też Sławic, Karczowa, Mechnic a nawet z Czarnowąs. Impreza tradycyjnie odbyła się w świetlicy wiejskiej w Naroku.

11 listopada władze, mieszkańcy naszej gminy oraz zaproszeni goście spotkali sie w Ciepielowicach, by świętować obchody 92 rocznicy odzyskania Niepodległości. Obchody rozpoczęła uroczysta Msza św., która odbyła się w świetlicy wiejskiej w Ciepielowicach. Przewodniczył jej ks. Marcin Bonk.

Następnie wszyscy zebrani udali się pod pomnik w Ciepielowicach, gdzie odbyła się dalsza cześć uroczystości. Po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego", swoje słowa do zebranych skierował Przewodniczący Rady Gminy Piotr Wieczorek oraz Wójt Gminy Dąbrowa Marek Leja. Następnie złożone zostały po pomnikiem wiązanki kwiatów.

Po tym fakcie, Wójt Gminy dał sygnał, do rozpoczęcia rywalizacji sportowej - III Biegu Niepodległości. Na starcie stanęło ponad 130 osób, które rywalizowały w ośmiu kategoriach wiekowych (wyniki z zawodów na str. 8 i 9).

Organizatorami uroczystości byli Wójt Gminy Dąbrowa, Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Dąbrowie, Gminny Zespół Administracyjno- Ekonomiczny Szkół i Przedszkoli w Dąbrowie oraz Rada Sołecka Ciepielowic.

9 listopada powstało Stowarzyszenie Ochrony Dóbr Kultury w Gminie Dąbrowa „Dąbrowskie Skarby". Zebranie założycielskie poprzedzone zostało dwoma spotkaniami informacyjnymi, które odbyły się w maju i lipcu. Obecne na nich osoby zwracały uwagę na zagadnienia, którymi powinno się Stowarzyszenie zająć. Wszyscy podkreślali, że działalność takiego Stowarzyszenia korzystnie wpłynie na ochronę zabytków w gminie. Postulaty, które wówczas wysuwano, znalazły swoje odzwierciedlenie w Statucie Stowarzyszenia, który 9 listopada jednogłośnie został przyjęty.

Wśród głównych zadań Stowarzyszenia wymieniono jednoczenie osób, władz samorządowych, organizacji społecznych i instytucji wokół zagadnień ochrony zabytków w naszej gminie. Ważne będzie również zdobywanie i popularyzowanie wiedzy na temat historii i archeologii Gminy Dąbrowa, a także prowadzenie ewidencji miejsc związanych z historią oraz sprawowanie opieki nad tymi miejscami. Stowarzyszenie „Dąbrowskie Skarby" chce także prowadzić działalność wydawniczą, popularyzującą wiedzę o zabytkach, które znaleźć można w naszej gminie.

W Zebraniu Założycielskim uczestniczyło 17 osób. Grono sympatyków i przyszłych członków Stowarzyszenie jest większe, co daje nadzieję na utworzenie prężnej organizacji pozarządowej w Gminie Dąbrowa.

Na spotkaniu 9 listopada wybrane zostały władze Stowarzyszenia, w tym Zarząd i Komisja Rewizyjna. Pierwszym Prezesem Stowarzyszenia Ochrony Dóbr Kultury w Gminie Dąbrowa „Dąbrowskie Skarby" został Łukasz Litwinowicz z Prądów.

W najbliższym czasie Stowarzyszenie zostanie zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym, jako kolejna już organizacja pozarządowa działająca w gminie.

8 października liczna grupa mieszkańców gminy wybrała się do Gliwickiego Teatru Muzycznego. Było piękne, jesienne popołudnie. Autokar wyruszył z parkingu Urzędu Gminy w Dąbrowie, aby w Chróścinie wypełnić swój pokład uczestnikami wycieczki. Organizatorami wyjazdu były: Stowarzyszenie Miłośników Chróściny oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Dąbrowie.

Do Gliwic autokar z naszymi widzami dotarł ok. godz. 17.00. Każdy miał czas na kawę i małą przekąskę. Można było zapoznać się z repertuarem teatru, poczytać broszury i informatory.

„WIEDEŃSKA KREW" to najpopularniejszy przebój operetkowy J. Straussa – króla walca. Jest tu wszystko, co lubimy najbardziej: melodie pięknych walców, arii i duetów, cudowne wnętrza, piękne kobiety, przystojni mężczyźni, humor, zdrady, zabawne pomyłki i szczęśliwe zakończenie. Słowem, esencja operetkowej sztuki.

W roli Hrabiny Zedlau zobaczyliśmy największą gwiazdę polskiej operetki – GRAŻYNĘ BRODZIŃSKĄ. Artystka, księżniczka, królowa opery jest jedną, a może jedyną gwiazdą polskiego show-biznesu, która posiada wielką sławę, także poza granicami kraju, i wielką klasę jednocześnie. Ma niewiarygodnie piękny sopran, rewelacyjną figurę i urodę hollywoodzkiej piękności.

Orkiestrę poprowadził Maciej Niesiołowski, znany m.in. z programu TVP „ Z batutą i humorem". Sztuka w trzech aktach upłynęła w atmosferze humoru, żywej akcji i pięknej muzyki salonowej. Po spektaklu Maciej Niesiołowski i Grażyna Brodzińska kilkakrotnie wychodzili na scenę aby uspokoić gromkie oklaski publiczności. Widzowie wstawali miejsc i nie przerywali owacji. Były kwiaty, podziękowania i ukłony w kierunku wykonawców. Na koniec salę wypełniło brzmienie niepowtarzanego Walca Wiedeńskiego z 1815 roku – nieustannie żywego utworu tanecznego.

Stowarzyszenie Miłośników Chróściny dziękuje Gminnemu Ośrodkowi Kultury i Rekreacji za poniesienie kosztów przejazdu oraz profesjonalną organizację wyjazdu. Liczymy jednocześnie na równie owocną współpracę w przyszłości.

K. Gołębiowska-Jarek