X ZAMCZYSKO
Już po raz dziesiąty w Dąbrowie odbędzie się festiwal poezji śpiewanej pod nazwą ZAMCZYSKO. Nieprzerwanie od 2009 roku na początku września w naszej gminie rozbrzmiewają najbardziej znane przeboje muzyki popularnej. Ich wspólnym mianownikiem jest poetyckie ujęcie opisywanego tematu. Oprawa muzyczna pełni tu rolę służebną, ubarwiająca piękno słowa. Jubileuszowe Dąbrowskie Spotkania z Poezją Śpiewaną pod wieloma względami muszą być zarówno podobne do minionych festiwali, ale jednocześnie na swój sposób wyjątkowe. W tym roku o tę wyjątkowość zadbają zaproszenie wykonawcy, a przede wszystkim niekwestionowana gwiazda muzyki spod znaku „krainy łagodności”, czyli zespół RAZ DWA TRZY. Raz Dwa Trzy to zespół, który od lat udowadnia, że można podążać własną drogą, trzymać się własnych pomysłów i estetyki, a przy tym osiągnąć popularność, cieszyć się miłością fanów i nieustającą życzliwością krytyków.
Karierę zaczynał na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie w 1990 roku. Dzisiaj ma na swoim koncie 11 albumów, z których wiele okryło się złotem i platyną. Raz, Dwa, Trzy został założony w lutym 1990 roku przez studentów Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze: Adama Nowaka, Grzegorza Szwałka, Jacka Olejarza i Jacka Ograbka. W trzy miesiące po powstaniu zespół wygrał 26. Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie piosenkami „Talerzyk”, „Wchodzi”, „Rzeka”, „W każdej knajpie” oraz „Rozkaz”. Nierzadko wymieniany, jako zespół rockowy - wszak występował w Jarocinie. Sympatycy, fani i wielbiciele Raz Dwa Trzy kochają Adama Nowaka i jego zespół za senne bosanowy, kojące rytmy reggae, miękkie brzmienie gitar, akordeonu i kontrabasu. Bogactwo instrumentów, technicznie doskonałe aranżacje, pełna pasja tworzenia i grania to znaki firmowe zespołu. Teksty Adama Nowaka są kunsztownie skonstruowanymi opowieściami z głębokim przesłaniem. Filozoficzne kapsułki, które chce się połknąć, by poszerzyć świadomość. Adam Nowak nie boi się pytań o rzeczy trudne i ostateczne. Jego liryka porusza i pozostaje w słuchaczu.
Koncert zespołu RAZ DWA TRZY będzie finałową kropką nad „i” tegorocznego ZAMCZYSKA. Wcześniej jednak spotkamy się z równie znakomitymi wykonawcami, wśród których na pierwszy plan wysuwa się postać Marka Majewskiego. Sam o sobie mówi, że jest autorem i kompozytorem, śpiewającym poetą i satyrykiem, felietonistą i szantymenem. To scenarzysta i reżyser, a także konferansjer programów estradowych, telewizyjnych i radiowych. Jest artystą – samoukiem. Z wykształcenia mgr inż. lotnictwa, ze specjalnością konstruktor lotniczy, co niewątpliwie pomaga mu przy konstruowaniu piosenek, wierszy i fraszek. Wielokrotnie brał udział w gdańskim przeglądzie piosenki turystycznej BAZUNA, Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie, Festiwalu YAPA w Łodzi i poznańskim w Festiwalu Piosenki Rajdowej. I wszędzie tam gdzie zagrał i zaśpiewał, zdobywał nagrody i wyróżnienia. Z czasem zaczął tworzyć i śpiewać piosenki zaangażowane z zacięciem satyrycznym. Dużo pisał i coraz częściej grał na estradzie. Bezpośrednio po stanie wojennym podjął współpracę z kabaretem Długi i Grupą Jacka Zwoźniaka oraz współtworzył Studio Piosenki „Hybrydy”. Żartuje, że w tamtych czasach cenzura znała jego teksty lepiej, niż publiczność i o potyczkach z cenzurą mógłby napisać całą książkę lub pracę doktorską. Od roku 1988 regularnie grał w kabarecie Pod Egidą, a wspólnie z Marcinem Wolskim współtworzyli wszystkie telewizyjne i radiowe polityczne szopki noworoczne. Z satyrą polityczną skończył w 2015 roku, ale po dziś dzień tworzy i śpiewa, a po jego teksty sięgają znakomici wykonawcy, między innymi Jerzy Kryszak.
Bez Idola zespół powstał w 1981 roku. Grupa popularna na scenach studenckich w latach 80- tych, laureat wielu muzycznych przeglądów z tamtych lat, kontynuator świetnych tradycji znanej w latach 70-tych grupy „Toruń”. W chwili obecnej, jest to czterech artystów związanych z zespołem od początku, czyli: Roman Uske („Ucho”), Wojtek Uske („Młody”), Grzegorz Bielawski oraz Grzegorz Wilczewski („Wilczur”). Aktualny repertuar grupy, oczywiście oprócz znanych, starych piosenek („Siódma wieczór”, „Mleko”, „Do dna” itp. itd.), stanowią nowe utwory, skomponowane przez członków zespołu do tekstów: Agnieszki Osieckiej, Andrzeja Marka Michorzewskiego (autor piosenki „Kocham cie jak Irlandię”), oraz Jacka Cichanowskiego.
X Zamczysko to także powroty. Po raz drugi na scenie w Dąbrowie zaprezentuje się Lubelska Federacja Bardów . Zespół stworzyli i tworzą laureaci najważniejszych festiwali piosenki artystycznej. Jest to więc oryginalna formacja estradowa proponująca własne rozumienie rozrywki. Występuje od maja 1999 roku. Sposobem organizacji pracy przypomina krakowską Piwnicę pod Baranami, gdzie jest wielu autorów, kompozytorów i wykonawców. Czerpie wzorce z folkloru Kresów, muzyki klasycznej; nawiązuje do ambitnych nurtów rocka i popu. Charakteryzuje się niespotykaną potęgą głosów, a także wyjątkową dbałością o stronę muzyczną i tekstową. Najważniejsze występy w charakterze gwiazdy zanotowała podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, Olsztyńskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy poezję”. Z sukcesem koncertowała w Wiedniu, Paryżu, Nowym Jorku, Lwowie i wielokrotnie w Londynie. W roku 2017 grupa wzięła udział w głównym koncercie jubileuszu siedemsetlecia Lublina (obok Beaty Kozidrak, Krzysztofa i Piotra Cugowskich), tworząc libretto przedstawienia i kreując sceny zbiorowe.
Ponownie w Dąbrowie wystąpi także zespół U Studni. Wszyscy wywodzą się z zespołu Stare Dobre Małżeństwo. Obecnie to jeden z najlepszych w Polsce zespołów uprawiający balladę z umiejętnie dobranym tekstem i niebanalną oprawą muzyczną.
Swój najnowszy program opierają na wierszach Adama Ziemianina, wybitnego krakowskiego poety, a także na utworach autorstwa Oli Kiełb, Darka Czarnego i Ryszarda Żarowskiego. Mądra refleksja, afirmacja życia we wszystkich jego przejawach, liryka najwyższej próby i optymizm, to oprócz przepięknej harmonii głosów wokalistów i akompaniujących instrumentów dominanty przekazu i stylu wykonawczego „U STUDNI”.
Współtworząc przez wiele lat (1984-2012) Stare Dobre Małżeństwo, wyznaczyli rozpoznawalne brzmienie i styl muzyczny tej legendarnej grupy. Zespół ma w swoim dorobku trzy płyty: U Studni (Dalmafon 2013), Wąwóz naszych czasów (Dalmafon 2014) oraz Wspólne zdjęcie(Dalmafon 2017), które przygotowali z ogromną pieczołowitością. Nie brak tu wspaniałej energii, różnorodności tematów i motywów, co świadczy o niezwykłym potencjale twórczym zespołu. Sami na koncerty zapraszają w ten sposób: „Spotkajmy się u studni z wiecznie żywym słowem, które niesie nadzieję na lepsze jutro. Zaczerpnijmy ze studni bogatej w poezję. Jesteśmy pewni, że każdy znajdzie dla siebie odpowiednie przesłanie”.
Kolejnym fenomenem muzycznym na tegorocznym Zamczysku będzie powrót z nową płytą Jurka Filara. To muzyk, kompozytor, wykonawca swoich piosenek do tekstów Jacka Cygana i piosenki poetyckiej, założyciel zespołu Nasza Basia Kochana. Nominowany do Nagrody Akademii Fonograficznej FRYDERYK 2001 w kategorii Album Roku Poezja śpiewana/ Piosenka autorska dla albumu "Cienie". Laureat wielu prestiżowych festiwali, m.in. I nagroda na XIII Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie dla zespołu Nasza Basia Kochana oraz nagroda indywidualna za studencki Przebój Lata '76 "Samba Sikoreczka". Przez lata współpracował z kabaretem Janusza Rewińskiego oraz z kabaretem Bronisława Opałko „Genowefa Pigwa”. Od 1999 do 2006r. na stałe współpracował z panią Hanką Bielicką, prowadząc kabaretony pt."Wizyta starszej Hani" na terenie całego kraju. Wielokrotnie zapraszany do udziału w programach telewizyjnych, m.in. „Kawa czy herbata”, „Od przedszkola do Opola”, „Śpiewające fortepiany”. W 2007r. wziął udział w koncercie Jacka Cygana "Cyganeria" na Festiwalu Top Trendy w Operze Leśnej w Sopocie. Piosenki autorstwa Jerzego Filara wielokrotnie wykonywane były na Festiwalach Polskiej Piosenki w Opolu oraz na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, m.in. przez zespoły: Nasza Basia Kochana, Wały Jagiellońskie oraz piosenkarzy: Grażynę Łobaszewską ("Za szybą"), Ewę Bem, Marylę Rodowicz ("Jola Ola"), Janusza Rewińskiego ("Stary star"), Jacka Cygana.
Swoje płyty nagrywa z czołówką polskich muzyków jazzowych, m. in. z Januszem Skowronem, Zbigniewem Jaremko, Krzysztofem Ścierańskim, Krzysztofem Herdzinem, Robertem Lutym, Krzesimirem Dębskim, Jerzym Główczewskim.
To nie jedyni wykonawcy tegorocznego ZAMCZYSKA. Na scenie usłyszymy także najnowsze pokolenie poezji śpiewanej , które przebojem wdarło się na sceny muzyczne w ostatnich latach. To między innymi Zbigniew Rolniczak, Irena Salwowska, zespół Drabina Jakuba Trio a także Joanna Mioduchowska. Ta ostatni wykonawczyni to z nie tylko autorka piosenek. Gra na gitarze i harmonijkach ustnych. W recitalach wykonuje zarówno piosenki autorskie jak i utwory z tekstami poetów - klasyków (Julian Tuwim, Adam Asnyk, Jarosław Iwaszkiewicz, Bolesław Leśmian) oraz współczesnych. Należy do warszawskiej grupy literackiej „Terra Poetica”. Teksty Joanny Mioduchowskiej były wykorzystane m.in. przez zespół Elektryczne Gitary: Piosenka „Ja mam szczęście” - w filmie i na płycie „Kilerów dwóch” oraz „Wnoszą-wynoszą” na płycie „Słodka Maska”.
W listopadzie 2015 roku nakładem Wydawnictwa „Ballada” została wydana debiutancka płyta Joanny Mioduchowskiej pt „Bujam w obłokach” z jej autorskimi utworami, doceniona przez miłośników nurtu piosenki literackiej jak i muzyki country.
Wyjątkowość tegorocznego ZAMCZYSKA podkreślać będą dwa nietypowe występy na dziedzińcu zamkowym. Pierwszy w piątek. Z recitalem wystąpi Gminna Orkiestra Dęta Wind Power. Natomiast drugą propozycją będzie sobotnie przedstawienie teatralne młodzieży z Chróściny. W spektaklu „Zamek” przygotowanym w ramach grantu EDUKO 2018 zaprezentują swoje umiejętności komediowe i aktorskie. Oczywiście wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.
ORGANIZATORAMI ZAMCZYSKA SĄ:
GMINA DĄBROWA
GMINNY OŚRODEK KULTURY I REKREACJI W DĄBROWIE
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA OPOLSKIEGO
Głównym Sponsorem Zamczyska jest:
- GAZ-SYSTEM S.A. Operator Gazociągów Przesyłowych. Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest firmą strategiczną dla polskiej gospodarki oraz bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Sponsorami Zamczyska są:
- Zakład Technologii Wysokoenergetycznych Explomet S.j.
- Andrzej Holek. Lakiernictwo Samochodowe
- Opolska Kancelaria Dochodzenia Roszczeń Odszkodowawczych ProOfficium
- Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna RSP Wydrowice
- Swojskie Jadło u Macieja
- Restauracja „Na Wyspie” z Niemodlina
- KLIMOSZ Sp. z o.o.
Partnerami Zamczyska są
- TAURON Dystrybucja SA
- Bank Gospodarstwa Krajowego Oddział w Opolu
- Uniwersytet Opolski
- Partnerstwo Borów Niemodlińskich
- Ochotnicza Straż Pożarna Dąbrowa
- Opolskie PKS
- Firma Nagłośnieniowa BESCO
- Stowarzyszenie Ochrony Dóbr Kultury w Gminie Dąbrowa „Dąbrowskie Skarby”
PATRONAT MEDIALNY
- Radio Opole,
- TVP3 Opole,
- Nowa Trybuna Opolska,
- Radio Park,
- Radio Vanessa,
- portal informacyjny Opowiecie.info,
- Nowa Gazeta,
- Tygodnik Ziemi Opolskiej
IX DĄBROWSKIE SPOTKANIA Z POEZJĄ ŚPIEWANĄ „ZAMCZYSKO”
Po raz dziewiąty poezja śpiewana zagości w Dąbrowie. Od lat na Zamczysku prezentujemy z szeroki wachlarz wykonawców i stylów muzycznych. Tak będzie i w tym roku. W ofercie programowej znajdziemy zarówno ballady poetyckie, piosenki kabaretowe, jazzowe, folkowe, jak też rockowe. Nie braknie oczywiście piosenek turystycznych, które od lata towarzyszą festiwalom poetyckim w Polsce. Wzorem lat ubiegłych Zamczysko, to także okazja do podszkolenia się w technice gry na gitarze. Tegoroczne warsztaty muzyczne poprowadzi gitarzysta Starego Dobrego Małżeństwa i zespołu U Studni – Dariusz Czarny. Warsztaty odbęda się przedpołudniem w sobotę 2 września. Zapisy w GOKiR.
Zanim jednak odbędą się warsztaty muzyczne, będziemy mieli okazję wysłuchać koncertów piątkowych. Wśród wykonawców pierwszego dnia Zamczyska usłyszymy: Tomasza Olesińskiego, Piotra Kajetana Matczuka, zespoły: Póki Co, Chwila Nieuwagi z Kubą Blokeszem, Cisza Jak Ta, a na zakończenie piątkowego koncertu wystąpi Elżbieta Adamiak.
Tomek Olesiński od wielu lat wstępuje na scenach, pisząc, komponując i wykonując autorskie piosenki. W tym roku na rynku ukazała się jego debiutancka płyta "Wszystko się zmienia”. Jak sam twierdzi, jego teksty traktują o wartościach, o ludzkich zachowaniach, o miłości, samotności, o emocjach. O tym, że ludzie piją alkohol, biorą narkotyki, bo nie radzą sobie z otaczającą rzeczywistością. To niezmiennie aktualne tematy. Własne przemyślenia, wynikające z obserwacji otaczającej nas rzeczywistości, artystycznie przetworzone i podane w gitarowej wersji – to wypadkowa koncertu, który otworzy Zamczysko. Nadmienić warto, że Tomek Olesiński od lat związany jest także z Festiwalem Danielka w Ujsołach, stąd jego spojrzenie na piosenkę poetycką zawiera w sobie także nuty turystyczne.
Piotr Kajetan Matczuk - pianista, gitarzysta, aranżer, autor piosenek. Lider i założyciel zespołu PIRAMIDY. Doktorant w Instytucie Literatury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Oficjalny patronat nad jego twórczością objął Program 2 Telewizji Polskiej. Koncertował w Polsce i w Europie, m.in. w Hadze w Holandii, w Luksemburgu, wielokrotnie w Berlinie, m.in. wspólny koncert z Józefem Skrzekiem na oficjalnych obchodach 25-lecia zburzenia Muru Berlińskiego, w Kolonii, w Monachium, we Frankfurcie czy w Genewie. Jest także autorem muzyki teatralnej i filmowej. Akompaniuje w Teatrze Ateneum. W swoich występach często sięga po piosenki rosyjskich bardów. Na swyjm koncie ma pięć płyt długogrających, z których ostatnia ukazała się w tym roku. Na Zamczysku wystąpi z piosenkami Bułata Okudżawy – zatem dla miłośników ballad rosyjskiego poety, będzie to wyjątkowa uczta.
Zespół PÓKI CO – utworzony przez muzyków zespołu Bieguni Elżbietę Rojek i Jarka Bielińskiego.
Poszukiwanie związków słowa i muzyki, dźwięku i ciszy jest ich pasją i sposobem na codzienność, która ubrana wbarwne brzmienia daje się łatwiej oswoić. Po kilku latach wspólnego grania w zespole Bieguni okazało się, że mają do powiedzenia znacznie więcej w muzyce, a że jest mnóstwo świetnych, wciąż niewyśpiewanych tekstów, m. in. z tomików poezji Włodka Brzezińskiego, wierszy Marka Hałasa czy Aleksandry Bacińskiej – stworzy;li własny projekt muzyczny, z którym występują już od jakiegoś czasu, odnosząc sukcesy na festiwalach w kraju i zagranicą. W programie Póki co można odnaleźć muzyczne nawiązania do nurtu "Krainy Łagodności". Gra wywodzi się przede wszystkim z bossanovy, reagge, folku, bluesa, smooth jazzu czy swinga. Oprócz kompozycji zespołu grają również własne interpretacje znanych utworów.
Od roku 2016 można ich zobaczyć i usłyszeć z serbskim gitarzystą basowym Daliborem Drčelić’em, którego gra dodaje nowych kolorów widzeniu muzycznej przestrzeni. Obecnie przygotowują się do nagrania pierwszej płyty.
Chwila Nieuwagi to zespół, który już gościł na Zamczysku. W tym roku jednak pojawią się w nowej odsłonie. W kwintecie z Kubą Blokeszem postanowili zmierzyć się największymi czeskimi przebojami muzyki poetyckiej. Chwila Nieuwagi to ZESPÓŁ , który zwyczajnie tworzy piosenki i gra niezwyczajne koncerty. Mieszanka stylistyczna jakiej dopuszcza się Chwila Nieuwagi, wprawia w zakłopotanie radiowców i speców od marketingu, równocześnie ciesząc słuchaczy, którym zapewnia różnorodność i absolutny brak nudy. Muzyka zespołu to: żywiołowość folkloru (szczególnie górnośląskiego, w bardzo ciekawym, nowoczesnym wydaniu), klimatyczność jazzu, nastrojowość piosenki poetyckiej oraz setki innych barwnych dźwięków.
W kompozycjach Chwili Nieuwagi wyłapać można obecność: fortepianu – na którym gra Piotr Kotas, kontrabasu – Rafał Kierpiec, perkusji – Marek Sochacki i Bartłomiej Plewka, gitary – Andrzej Czech, a przede wszystkim nietuzinkowego głosu żeńskiego, należącego do Martyny Czech. Uwagę przykuwają również ciekawe teksty – część z nich to utwory uznanych poetów, pozostałe to teksty własne zespołu.
W 2011 roku ukazała się debiutancka płyta zatytułowana: „Niepoprawna muzyka”, a dwa lata później światło dzienne ujrzał album „Miszung” z gościnnym udziałem Macieja Balcara (Dżem), Jarosława Trelińskiego (Raz Dwa Trzy) i Darka Sojki (Carrantuohill). Koncert na Zamczysku stanowić będzie wypadkową największych przebojów znanych z obu krążków, ale także promocją nowego projektu pod nazwą Morawska Brama. Ma on przybliżać polskiej publiczności ciekawe nurty czeskiej muzyki. Tytułowa brama to region, w którym żyjemy, a który w naturalny sposób łączy Polskę i Czechy. Przez tą wyrwę w Beskidzie od lat przepływały między naszymi narodami towary, ale również wytwory naszych kultur. W czasie koncertu prezentują czeskie piosenki, a także „czeskie podejście do świata”.
Cisza jak ta – tego zespołu miłośnikom poezji i piosenki turystycznej przedstawiać nie trzeba. Od ponad 12 lat koncertują w całym kraju, mają na koncie ponad osiemset (!) występów. Świadczy to nie tylko o popularności, ale także profesjonaliźnmie tej grupy. Cisza Jak Ta również występowała na Zamczysku i podobnie, jak Chwila Nieuwagi przyjeżdżają do nas z nowymi piosenkami z płyty „Ze starej Szuflady”. Oczywiście nie zabraknie i tych najbardziej znanych kompozycji. O głównych inspiracjach ich nieustannej wędrówki - miłości we wszystkich odcieniach, barwach i aspektach opowiedzą Wam słowa autorskie zespołu, oraz wiersze Jonasza Kofty, Agnieszki Osieckiej, Bolesława Leśmiana, Wojtka Bellona, Edwarda Stachury, Haliny Poświatowskiej, Wiesławy Kwinto-Koczan i wielu wielu innych.
Piątkowy wieczór stanowić będzie gratkę dla miłośników ciepłego, lirycznego głosu Elżbiety Adamiak. To piosenkarka autorka tekstów i kmpozytorka, która od wielu lat zajmuje czołowe miejsce w poezji śpiewanej w Polsce. Cechuje ją oryginalność i wyjątkową umiejętność muzycznego przekazu tekstu poetyckiego. Nagrała siedem płyt, z których każda okazała się medialnym i komercyjnym sukcesem. W 2009 roku nagrała płytę z tak znanymi utowraomi, jak „ Trwaj chwilo trwaj” ( w duecie z Adamem Nowakiem z Raz Dwa Trzy), „Zanosi się na noc” czy „Posiedzimy jeszcze w kuchni”. Warto nadmienić, że piosenka „Trwaj chwilo trwaj” przez wiele tygodni utrzymywała się w czołówce list przebojów radiowej Trójki i Radia Złote Przeboje. Głosami słuchaczy utwór ten został wybrany przebojem jesieni 2009. Wśród słuchaczy piosenki poetyckiej Elżbieta Adamiak pozostaje jednak twórcą, kojarzącym się z piosenką „Jesienna zaduma”, która otworzyła jej drogę artystyczną i stała się niejako wizytówką niepowtarzalnego stylu. Elżbieta Adamiak w ubiegłym roku obchodziła jubileusz 40-lecia Pracy artystycznej, a jej występ na Zamczysku będzie podsumowaniem wieloletniego dorobku artystycznego.
Sobota rozpocznie się, wspomnianymi na wstępie, warsztatami muzycznymi pod kierunkiem Darka Czarnego.
Wędrówkę poetycką rozpocznie Łukasz Majewski. Obecny na scenach piosenki turystycznej i poetyckiej od ponad dwunastu lat. Jest założycielem zespołów kaVka (piosenka autorska) i Vergil van Troff (piosenka turystyczna). Jest laureatem nagrody im. Wojciecha Bellona podczas 43. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, trzykrotnym laureatem Ogólnoposkiego Przeglądu Piosenki Autorskiej OPPA, oraz zdobywcą Grand Prix 17 Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Artystycznej w Rybniku. Od 2005 roku zasiada w jury Ogólnopolskiego Turystycznego Przeglądu Piosenki Studenckiej Bazuna. Na Zamczysku zaprezentuje przegląd swoich dokonań muzycznych wraz z prezentacją materiału najnowszej płyty.
Pierwszym sobotnim zespołem, który będziemy mogli usłyszeć będzie śląska formacja pod nazwą PILAR. Zespół Pilar to grupa muzyków, spotykających się i grających wspólnie od 2007 roku. Łączy ich przede wszystkim wspólna pasja, Miłość do Muzyki. I choć każdemu w sercu grają inne dźwięki, to projekt Pilar daje im prawdziwe poczucie spełnienia – informują muzycy. Muzyka jaką prezentują to mieszanka jazzu, bluesa, czy samby, a o tym, co w życiu powinno być ważne i istotne można usłyszeć w ich tekstach. Ich każdy krok jest przemyślany. Dokumentuje to także płyta „Nasze poddasze”, z której utwory na pewno usłyszymy. Mają na koncie setki koncertów w Polsce i poza jej granicami, a także wiele nagród. Koncert na Zamczysku będzie zwieńczeniem jednego z etapów ich muzycznej drogi.
Po występie Pilara na scenie zagości piosenka o nasyceniu liryczno-kabaretowym. Autorem i wykonawcą tego nurtu jest Wojtek Gęsicki. Z wielkim wyczuciem artystycznym nawiązującym do najlepszych tradycji polskiej estrady i kabaretu, rozmawia na swoich koncertach ze słuchaczami, sprawiając, że to co wydawało się być nieprzyswajalne, staje się przyjemne, mądre, melodyjne, że można tego słuchać, a nawet można to śpiewać i tańczyć. Odwieczny dylemat "mieć, czy być" przestaje być problemem, gdy wsłuchamy się w strofy wierszy i wersy piosenek prezentowanych przez Wojtka. Jego twórczość rozstrzyga ten problem jednoznacznie: BYĆ!! Trzeba być, być i marzyć, bo to z marzeń rodzi się przyzwoitość, z marzeń powstaje jedność serc, chmury malują niebo pastelami, a wiatr zaplata warkocze drzewom.
Kolejni wykonawcy gościli już na Zamczysku. Tym razem jednak postanowili stworzyć wspólny projekt muzyczny: Tomasz Lewandowski i grupa BOHEMA. Zarówno solista jak i zespół mają na swym koncie wiele przebojów, śpiewanych od lat na turystycznych szlakach i spotkaniach przy ogniskach. Grupa Bohema – powstała na Opolszczyźnie w 1992 roku, w wyniku połączenia muzycznych pasji grupy przyjaciół. Zespół tworzy w nurcie piosenki autorskiej w gatunku folk, jazz, oraz rock. Bohema zadebiutowała w 2005 roku na polskim rynku muzycznym płytą „Niepogoda na sny”. Dzięki kolejnemu krążkowi wydanemu w 2007 roku, w postaci solowego projektu założyciela Zespołu – Rafała Nosala, Grupa Bohema zaprezentowała się szerzej zarówno polskiej jak i międzynarodowej publiczności. Utwory z płyty „Niech tak zostanie”, przez długi okres podbijały serca słuchaczy, utrzymując się na czołowych miejscach list przebojów wielu rozgłośni radiowych. Tomasz Lewandowski to wykonawca kojarzony z nurtem piosenki balladowej i poetyckiej. Kompozytor i gitarzysta. Od blisko 25 lat wykonujący swoje „Smutne piosenki o miłości’’. Początkowo silnie związany z piosenką turystyczną i na takich festiwalach nagradzany.
Komponuje głównie do tekstów i wierszy Mirosława Bochenka, auora między innymi piosenek zespołu DŻEM, Macieja Balcara, Beaty Przybytek i wielu innych. Przez wiele lat związany był także z Piwnica Pod Baranami. W 1992 roku ukazało się na rynku jego pierwsze wydawnictwo muzyczne pt. „Miniony Czas”. Znajduje się tam też piosenka pt. „Jaka Jesteś” która stała się jego wizytówką i znalazła miejsce w wielu śpiewnikach turystycznych i harcerskich.
Na zakończenie ZAMCZYSKA wystąpi warszawski zespół PLATEAU. Grupa zasłynęła bestsellerowym albumem "Projekt Grechuta" (2011), na którym znalazły się autorskie i odważne wersje piosenek Marka Grechuty. Są twórcami przebojów: "Niebezpiecznie piękny świt" i "Nic nie pachnie jak ty". Słyną z bardzo dobrych koncertów, których zagrali już ponad 700! Od lat łączą poetyckie teksty z rockowymi i akustycznymi brzmieniami. Mają na koncie 5 płyt. Album "Projekt Grechuta" okazał się sukcesem, a Plateau zagrali ponad 300 koncertów promujących tę płytę, zapraszając na swoją trasę koncertową m.in. Martynę Jakubowicz, Renatą Przemyk, Magdę Umer, Marka Jackowskiego, Adama Nowaka (Raz Dwa Trzy)... Ich ostatnia płyta, "W związku z Tobą" ukazała się w 2016 roku i przyniosła im kolejny przebój - utwór "Niebezpiecznie piękny świt", który dotarł do pierwszych miejsc kilkudziesięciu list przebojów w całej Polsce.
Tegoroczne ZAMCZYSKO odbywa się dzięki środkom Europejskiego Funduszu Rolnego, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Głównymi Sponsorami Zamczyska są:
- OPEX S.A. www.opex.com.pl
- GAZ-SYSTEM S.A. Operator Gazociągów Przesyłowych www.gaz-system.pl. Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest firmą strategiczną dla polskiej gospodarki oraz bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Sponsorami Zamczyska są:
- MM Systemy Sp. z o. o.
- Zakład Technologii Wysokoenergetycznych Explomet S.j.
- Andrzej Holek. Lakiernictwo Samochodowe
- BCh Chwaliński. Autoryzowany Dealer Forda
- Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna RSP Wydrowice www.rspwydrowice.home.pl
- Praxi-Dent Opole www.praxident.pl
- KLIMOSZ Sp. z o.o.
- ARION Original
- Restauracja „Na Wyspie” z Niemodlina
Festiwal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
BALLADOWO I KABARETOWO NA ZAMCZYSKU
8 Zamczysko już za nami. Znakomita atmosfera, znakomita publiczność i świetne teksty, a wszystko w magicznej scenerii dąbrowskiego zamku. Tak w kilku słowach można podsumować tegoroczne Spotkania z Poezją Śpiewaną. Jednak obraz byłby niepełny. Warto zatem kilka słów więcej o tej Imprezie powiedzieć. W tym roku Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Dąbrowie zaprosił do występów dwunastu wykonawców, z których jedynie Czerwony Tulipan już kiedyś na Zamczysku gościł. Pozostali zagrali tu po raz pierwszy. Można było mieć obawy czy nowe nazwiska, nowi wykonawcy będą potrafili ująć za serce dąbrowska publiczność. Ale to obawy płonne. Wyrobiona i przesiąknięta poezją publika znakomicie przyjęła zaproszonych wykonawców i ze strony Organizatorów należy się naszym Mieszkańcom głęboki ukłon za taką postawę. Z drugiej strony nie było to na wyrost, bo też wykonawcy wykazali naprawdę wysokim kunsztem artystycznym. Dzisiaj Zamczysko jawi się jako jeden z ważniejszych przeglądów Poezji Śpiewanej w Polsce i ta renoma działa niezwykle mobilizująco na zapraszanych Artystów. W ciągu dwóch dni koncertów na dąbrowskiej scenie pojawili się ciekawi polscy wykonawcy nurtu poetyckiego, między innymi Kuba Blokesz, Leonard Luther, Anna Ciaszkiewicz, Jacek Stęszewski, Aga Kostencka z Andrzejem Marczyńskim czy zespoły Sklep z Ptasimi Piórami i CelticTree. Dla wszystkich warto było poświęcić kilka chwil piątkowego i sobotniego wieczoru!
Pierwszy dzień Festiwalu rozpoczęła Julia Rams. Jej krótki występ był nagrodą za zwycięstwo w tegorocznym Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Harcerskiej Bumerang we Wrocławiu. Dziękujemy i wierzymy, że występ w Dąbrowie będzie dla tej wykonawczyni nie tylko miłym wspomnieniem, ale tez bodźcem do dalszej pracy muzycznej. Po Julii, z debiutanckim recitalem wystąpiła Sylwia Janowska. Zaprezentowała własne teksty, do skomponowanej przez siebie muzyki. Mimo młodego wieku autorki, poznaliśmy utwory głębokie, przemyślane. Doświadczenie zdobyte na licznych festiwalach piosenki poetyckiej w Polsce zaowocowało niezwykle subtelnym, lirycznym ale też głębokim materiałem, świetnie przedstawionym i ciepło przyjętym przez publiczność. Wypada nam czekać na pierwszą płytę, która, jesteśmy o tym przekonani, znajdzie swoich nabywców i fanów! Przedpremierowe utwory zaprezentował nam także Grzegorz Grunwald. Jego nazwisko coraz częściej pojawia się na festiwalowych afiszach, a także na indywidualnych recitalach. W pełni zasłużenie! Ciepły głos, niebanalne teksty i świetna technika gitarowa, sprawiają że koncertów pana Grzegorza słucha się z ogromną przyjemnością. I w tym przypadku czekamy na płytę, bo wierzymy, że ten materiał na nią naprawdę zasługuje.Pierwsze trzy występy były tak naprawdę przygrywką, ale też wyznacznikiem drogi tegorocznego Zamczyska. Poezja, ballada, świetna gra instrumentalistów i wysmakowany humor to cztery punkty styczne, którymi można połączyć wszystkie występy. Przepełniony liryką i kobiecym, wręcz filuternym humorem występ dała na Zamczysku Anna Ciaszkiewicz. Głos wyrobiony przez lata na scenie szantowej, urzekający ciepłem i kołysząca barwą, sprawił że widownia dała się ponieść bajkowo-nostalgicznemu repertuarowi, okraszonemu krotochwilnym uśmiechem kobiecej przekory. Swoje dwudziestoletnie sceniczne doświadczenie Artystka umiejętnie sprzedała dąbrowskiej publiczności. Jak zaznaczyła na wstępie koncertu – stara się gitarową muzyką oraz poetyckim słowem nastrajać i leczyć ludzkie serca. Bez wątpienia jej się to udało, a wciągnięta do wspólnego śpiewania widownia nie wypuściła Artystki bez obowiązkowego bisu. W maju tego roku ukazała się na rynku jej solowa, debiutancka płyta pt. „Ballady ponad mgłą” i dzięki temu wielu chętnych muzykę Anny Ciaszkiewicz zatrzymało na dłużej.
Bisy i aplauz towarzyszyły wszystkim wykonawcom. Na wspólne śpiewanie porywali się jednak nieliczni. Wśród nich był Leonard Luther. Na scenie obok Leonarda rozgościła się Aleksandra Bacińska, autorka znakomitej większości utworów wykonywanych przez Luthera, która swoimi słowami opowiadała historię prezentowanych piosenek. Ten kontekst i koloryt dodały niezwykłości występowi. A że teksty dowcipne i niebanalne, szybko zostały podchwycone przez widownię i wraz muzykami wspólnie odśpiewywane. Wielu na czas koncertu mogło wspomnieniami sięgnąć do czasów studenckich, a dla innych był to przykład barwnych opowieści ze świata liryki, ballady. Ci, którzy zasmakowali w tej niezwykłej krainie rodem z Bydgoszczy, mogą sięgać po utwory Leonarda uwiecznione na autorskich płytach. Wielu bez wątpienia tak uczyni!Czarodziejski klimat kołyszącej ballady i niezwykłych wędrówek poetyckich Osipa Mandelsztama zaprezentował Sklep z Ptasimi Piórami. Ta szczecińska formacja w niezwykły sposób roztańczyła wyobraźnię i poszerzyła przestrzeń w Dąbrowie. Ciepły piątkowy wieczór zabrzmiał rytmami niemal portugalskich kafejek, zabierając w tę wędrówkę setki ludzi. Kilkadziesiąt płyt przywiezionych przez Zespól zniknęło w błyskawicznym tempie. Nas to nie dziwi! Wszak grupa ta od czterech dekad coraz to młodsze pokolenia wciąga w swój muzyczny świat i coraz to młodsze pokolenia dają się uwieść ciepłemu głosowi Ryszarda Leoszewskiego, jego gitarze i szalejącemu na perkusji Groszkowi. A wszystko za sprawą stylu muzyki „sklepowej” i klimatu dąbrowskiego koncertu. Ze swej strony zazdrościmy ale i podpisujemy się pod tym, że Sklep z Ptasimi Piórami jest prawdziwie poetycką wizytówką kulturalną dla Szczecina.
Piątkowy wieczór zakończył koncert olsztyńskiej grupy Czerwony Tulipan. Czego tu nie było! Był kabaret w najlepszym wydaniu, piękne ballady Nohavicy (Kometa, Sarajewo) w wykonaniu Krystyny Świąteckiej, fantastyczne show Ewy Cichockiej (np. Lokomotywa po czesku, kabaretowe monologi) a wszystko zaprawione solówkami gitarowymi Andrzeja „Paco” Czamary. Jeśli dodamy, że wciągu niemal dwugodzinnego występu zespół zaprezentował największe przeboje towarzyszące nam od ponad 30 lat – to wszelki komentarz jest zbędny. Stefan Brzozowski – lider Tulipana, po koncercie sam stwierdził, że atmosfera tegorocznego Zamczyska niezwykle go uskrzydliła na scenie. Podświetlona wielobarwnie lipa, przywiodła mu na myśl taką sama lipę, która towarzyszyła przez lata Olsztyńskim Spotkaniom z Poezją na tamtejszym zamku, a która to lipę wichura niedawno połamała. Dzięki widowni, otoczeniu, świetnym akustykom, ale przede wszystkim niepowtarzalnemu klimatowi Dąbrowy – udało mu się wykrzesać niezwykłe pokłady muzycznego czaru i zaprezentować na scenie. Bisom nie było końca, a ci którym mało było poezji, dopełnili wieczór przy wspólnym ognisku.
SobotaDrugi dzień Zamczyska rozpoczęły warsztaty muzyczne. Tym razem podzielone na dwie części: wokalną i instrumentalną. Poprowadzili je lider zespołu Celtic Tree Tomek Fojgt wraz z Justyną Mihułką. Uczestnicy przez prawie cztery godziny korzystali z wiedzy i doświadczenia obojga instruktorów, a na pamiątkę otrzymali stosowne Certyfikaty.
Sobotnie występy rozpoczął duet instruktorek ze Studia Piosenki z Dąbrowy: Jarosławy Letki i Magdaleny Janoszki. Czysty głos, bluesowy rytm i harmonia dźwięków zagościły na kilkadziesiąt minut na naszej scenie. Piosenki znanych polskich artystów, jak choćby Grażyny Łobaszewskiej – obu Artystkom udało się odświeżyć i zaprezentować w nowych aranżach, dzięki czemu kompozycje znalazły swoją drugą młodość a widownia na nowo mogła je odkryć. A że publiczności spodobał się ten mini-recital świadczy fakt, że bez bisów nie chciała oby piosenkarek puścić.
Kolejnym wykonawcą był duet z Wejherowa: Aga Kostencka i Andrzej Marczyński. Ich występ przeniósł nas do niewielkich klubowych sal, gdzie w kameralnej scenerii rozbrzmiewa poezja. Wyrazistość mądrych słów niezwykle ciepło wybrzmiała na scenie, ukazując publiczności kolejny wymiar piosenki poetyckiej – tej utożsamianej ze skupieniem i zadumą, bez fajerwerków. Gdzie liczy się słowo, a nie zbędny gest.
Po tej porcji zadumy przyszedł czas na poezję irlandzkich bardów w wykonaniu Celtic Tree. Początkowo nieśmiało, ż każda minutą zespół rozkręcał się na scenie, by w końcu porwać do wiru celtyckiego folku nie tylko publikę, ale także konferansjerów. Bo przy tej muzyce nie sposób usiedzieć! Ciepły wokal Iri Matuszkiewicz, wspierany głosem i brzmieniem instrumentów strunowych Tomka Fojgta, ze snującym się śpiewem skrzypiec Agnieszki Kalisz-Dzik oraz muzyką instrumentów rodem z Zielonej Wyspy w wykonaniu Pawła Rewuckiego i Kuby Szczygła – to wszystko na godzinę zawładnęło dąbrowska sceną. Było zarówno licznie, jak i tanecznie.
Lirycznie było także na koncercie Kuby Blokesza. Teksty Stachury, Nohavicy (ponownie usłyszeliśmy Kometę), a także własne kompozycje – świetnie okraszone muzyka gitary i wiolonczeli. Przejmujący, docierający do wnętrza odbiorcy wokal i sila przekazu wyśpiewywanych utworów – to bez wątpienia największe atuty występu Kuby Blokesza. Artysta wymusił niewielkimi środkami niezwykłe skupienie publiczności na przedstawianym przez siebie świecie liryki. Mimo pleneru, chwilami sielankowej atmosfery na obrzeżach koncertu udało mu się przykuć uwagę widowni i poprowadzić ją we własne światy. Gorący aplauz po każdym utworze oraz bisy były wyraźnym sygnałem wdzięczności za ten występ.
Jacek Stęszewski do sobotniego wieczoru był dla wielu osobą znaną jedynie jako lider rockowego zespołu Koniec Świata. Jednak od pierwszej chwili, kiedy zabrzmiał jego wokal i niezwykle soczysta gitara, porwał publikę w poetycki świat swoich kompozycji z płyty „Księżycówka”. Sentymentalna podróz po czasach rzeczywistości PRL-u, zakrzywiona wyobraźnią artystyczną Jacka Stęszewskiego i wzmocniona zachrypniętym wokalem – napełniła energią zieloną przestrzeń zamkowego parku. Wśród publiczności pojawiały się głosy, że sposób wykonania Stęszewskiego przypomina im energię koncertów Jacka Kaczmarskiego – z podobnym pazurem i wrażliwością artystyczną. I pewnie coś w tym było. Warto nadmienić, że ponad godzinnym występie mieliśmy okazję usłyszeć także utwory premierowe, które dopiero za kilka miesięcy szarasza publiczność pozna z najnowszej płyty Stęszewskiego. Zaraz po Zamczysku Artysta wszedł do studia i już zgrywa najnowszy materiał. W Dąbrowie bez wątpienia zyskał kolejne, liczne grono fanów.Finałem Zamczyska był występ Zespołu Reprezentacyjnego. Opisać wrażenia w kilku linijkach po tym, jakże soczystym występie, to trochę tak, jak nie powiedzieć nic. Bo też co tam się działo! Ponad dwie godziny barwnej, chwilami mocno dosadnej poezji Lluisa Llacha, Georgesa Brassensa, Boba Dylana, kabaretowy humor, krotochwilne opowieści Jarosława Gugały i Filipa Łobodzińskiego, a wszystko w nieco absurdalnym klimacie rodem z Monty Pythona. Piosenki własne, piosenki filmowe, cięte riposty i puszczane co chwila do widowni „oko” podtekstów nie pozwalało choć na moment oderwać się od tego występu, by niczego nie uronić. Muzycy w znakomitej formie – dali popis w najlepszym stylu piosenki kabaretowej i pełnej liryki, gdzie słowo nie potrzebuje wielu ozdobników, żeby wyrazić niesioną treść. Jeśli dodamy, że w czasie występu Zespołu Reprezentacyjnego po raz trzeci na Zamczysku zabrzmiały teksty Nohavicy – można sobie wyobrazić, z jaką mieszanką wybuchową mieliśmy do czynienia. I taką energią zostaliśmy uraczenia na koniec Zamczyska, by móc czekać na kolejną odsłonę tej Imprezy za rok.
Zbigniew Janowski
Za okazaną pomoc dziękujemy!: organizatorom ZAMCZYSKA: Gminie Dąbrowa, Gminnemu Ośrodkowi Kultury i Rekreacji w Dąbrowie oraz Marszałkowi Województw Opolskiego.
Głównym Sponsoram ZAMCZYSKA, firmom:
- OPEX S.A. www.opex.com.pl
- GAZ-SYSTEM S.A. Operatorowi Gazociągów Przesyłowych www.gaz-system.pl. Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest firmą strategiczną dla polskiej gospodarki oraz bezpieczeństwa energetycznego kraju. Kluczowym zadaniem GAZ-SYSTEM S.A. jest transport paliw gazowych siecią przesyłową na terenie całego kraju, w celu ich dostarczenia do sieci dystrybucyjnych oraz do odbiorców końcowych podłączonych do systemu przesyłowego.
Sponsorom, firmom:
- MM Systemy Sp. z o. o
- Zakład Technologii Wysokoenergetycznych Explomet S.j.
- Andrzej Holek. Lakiernictwo Samochodowe
- BCh Chwaliński. Autoryzowany Dealer Forda
- Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna RSP Wydrowice www.rspwydrowice.home.pl
- Praxi-Dent Opole www.praxident.pl
- Restauracja „Na Wyspie” z Niemodlina
Partnerom Imprezy:
- TAURON Dystrybucja S.A. www.tauron-dystrybucja.pl
- Opolskie PKS S.A. www.pks.opole.pl
- Uniwersytet Opolski
- Besco Ewa Wyrwas
- OSP Dąbrowa
- Stowarzyszenie „Dąbrowskie Skarby”
Patronom Medialnym:
Radio Opole SA, TVP3 Opole, Radio Vanessa, Radio Park, Radio Doxa, Nowa Trybuna Opolska, Nowa Gazeta, Tygodnik Ziemi Opolskiej, GrupaLokalna.pl, KrainaŁagodności.pl
ZAMCZYSKO PO RAZ ÓSMY CZYLI DZIENNIKARZE TELEWIZYJNI I CZERWONY TULIPAN NA SCENIE
Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Dąbrowie po raz ósmy organizuje Dąbrowskie Spotkania z Poezją Śpiewaną ZAMCZYSKO, które odbędą się w dniach 2-3 września 2016 r. W tym roku do występu na scenie w Dąbrowie zaprosiliśmy kolejnych wykonawców, wykonujących piosenkę autorską i poezję śpiewaną, a gwiazdami tegorocznego ZAMCZYSKA będą: Zespół Reprezentacyjny oraz Czerwony Tulipan. Oba zespoły od wielu lat goszczą na polskich scenach, a ich twórczość dokumentują liczne wydawnictwa fonograficzne. Tegoroczne Zamczysko będzie także wyjątkowe z innego powodu: na 10 zaproszonych wykonawców, jedynie Czerwony Tulipan gościł wcześniej w Dąbrowie, pozostali Artyści na scenie Zamczyska zagrają po raz pierwszy.
Zamczysko będzie także okazją do zaprezentowania kolejnego opolskiego wykonawcy, a mianowicie Grzegorza Grunwalda, który w ostatnich miesiącach zbiera bardzo przychylne recenzje i zdobywa liczne nagrody na ogólnopolskich przeglądach poezji śpiewanej a także najmłodszej przedstawicielki nurtu poetyckiego w piosence Sylwii Janowskiej. Mimo młodego wieku, Sylwia jest lauretką kilku prestiżowych festiwali i przeglądów, a największym sukcesem w tym roku było zdobycie głównej nagrody na Festiwalu Paczkowie. Jej piosenka „Jestem” od kilku tygodni gości w czołowce „Łagodnej Listy Przebojów” Radia Aspekt.
W ciągu dwóch dni koncertów na dąbrowskiej scenie pojawiąniezwykle się ciekawi polscy wykonawcy nurtu poetyckiego, między innymi Kuba Blokesz, Leonard Luther, Anna Ciaszkiewicz, Jacek Stęszewski, Aga Kostencka z Andrzejem Marczyńskim czy zespoły Sklep z Ptasimi Piórami i CelticTree. Koncerty nie są biletowane.
Dąbrowskim Spotkaniom z Poezją Śpiewaną ZAMCZYSKO towarzyszą wydarzenia okolicznościowe, w tym przede wszystkim warsztaty muzyczne, prowadzone dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy warsztatów swoje umiejętności prezentują następnie na głównej scenie Festiwalu.
VIII Zamczysko to przede wszystkim dwa niezwykłe koncerty. Perwszy z nich to piątkowy występ olsztyńskiego zespołu Czewrony Tulipan. Jest to grupa pięciu artystycznych indywidualności: Stefan BRZOZOWSKI - kompozytor i "szef" , dzięki ambitnym aranżacjom zapewnia wysoki poziom muzyczny i wokalny; Ewa CICHOCKA - artystka z dużym temperamentem , posiada rzadki talent aktorski z dużym wyczuciem komizmu; Krystyna ŚWIĄTECKA - oszczędna w środkach , wzruszająca liryzmem , uduchowiona; Andrzej CZAMARA - fenomenalny gitarzysta , zatopiony całkowicie w swoim instrumencie , który opanował perfekcyjnie oraz Andrzej DONDALSKI - gitarzysta basowy z "rockowym rodowodem" (dawniej zespół ART-Rock).
CZERWONY TULIPAN tworzy i śpiewa piosenki "uczucia" , czyli poetyckie i kabaretowe ... zawsze literackie lub jak nazywają je niektórzy "piosenki artystyczne". Współpracuje z "Kabaretową Sceną TRÓJKI" ... i należy do "Krainy łagodności" . Koncertował w Europie, USA i Kanadzie , gra koncerty w całym kraju . Brał udział w wielu programach telewizyjnych i radiowych. Na swym koncie ma 10 płyt CD oraz DVD zatytułowane "OBRAZY i obrazki". Ich występ w Dąbrowie to jeden z kończących akcentów jubileuszu 30 lecia pracy artystycznej, zatem usłyszymy najważniejsze w historii zespołu piosenki.
Drugim koncertem, na który serdecznie zapraszamy, to sobotni występ Zespołu Reprezentacyjnego czyli grupy stworzonej między innymi przez dwóch znkomitych dziennikarzy i publicystów: Jarosława Gugałę oraz Filipa Łobodzińskiego. Ten drugi znany jest szerszej widowni także z dzieciących kreacji aktorskich (m.in. „Podróż za jeden uśmiech” czy „Stawiam na Tolka Banana”). Zespół to także znakomici dwaj muzycy: Tomasz Hernik i Marek Wojtczak. Na koncercie w Dąbrowie będzie można usłyszeć wiele utworów ze starych i nowych programów Zespołu Reprezentacyjnego. Między innymi piosenki Lluisa Llacha, Georgesa Brassensa, Boba Dylana, Jaromira Nohavicy czy Paolo Conte w tłumaczeniach własnych i przyjaciół. - Zespół powstał nie wiadomo po co, nie wiadomo jak długo miał trwać, ale okazuje się, że był jedną z najważniejszych historii, jakie mi się w życiu przytrafiły - mówił niedawno w radiowej „Trójce” Jarosław Gugała. Przełomowym rokiem dla zespołu był 1983, kiedy muzycy zostali nagrodzeni na jednym z krakowskich festiwali. - Ten sukces zmusił nas do pracy nad repertuarem, tak na poważnie. Po festiwalu jeszcze różne kluby zapraszały laureatów na wspominki, ale później już byliśmy zapraszani indywidualnie. I zdecydowaliśmy, że będziemy grali Lluisa Llacha. W tym samym czasie, a wzięło się to z koła naukowego iberystów, zdecydowaliśmy się ubierać czarne koszule i zachowaliśmy to w zespole do dziś - opowiadał Filip Łobodziński. Jarosław Gugała wspominał natomiast, jak w tym samym roku pojechał do Hiszpanii. Chciał m.in. spotkać z Lluisem Llachem. - Chodziło o to, żeby poprosić go o zgodę na wykonywanie jego piosenek. Wtedy mieliśmy je już opracowane i trochę ich graliśmy, chcieliśmy więc być fair wobec niego. On dał nam formalne pozwolenie wiedząc, że chodzi w zasadzie o grupę działająca w podziemiu. Zaprosił mnie też na koncert - wspominał Jarosław Gugała. Zespół Reprezentacyjny to niezwykła przygoda ich życia, chociaż zawodowo zajęli się czym innym.
Kolejnym wykonawcą, którego bez wątpienia warto posłuchać to szczeciński zespół Sklep z Ptasimi Piórami. Po raz pierwszy swój repertuar na scenie zaprezentowali w 1978 roku czyli wiekowo, to najstarszy z zespołów tegorocznego Zamczyska. Za to niezmiennie, od lat brzmiący niezwykle świeżo i nowocześcinie. Docenaino to na licznych festiwalach: od FAMY w Świnoujściu poprzez Giełdę Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie po Festiwal Piosenki w Krakowie. „Sklep” był tam kilkakrotnie wyróżniany. W 1981 roku został uznany przez przewodniczącego jury – Wojciecha Młynarskiego – za najlepszy zespół festiwalu. Doceniony wówczas przez niego utwór „Ochroń nas Boże” (muz. R. Leoszewski, tekst L. A. Moczulski) dopiero po latach doczekał się zasłużonego uznania. Znalazł się, bowiem wśród 20 piosenek na płycie „Gitara i piórem”, wydanej w 2001 roku przez Program III Polskiego Radia.
Sklep z Ptasimi Piórami przekroczył granice kultury studenckiej, stając się wizytówką kulturalną Szczecina. Za sprawą stylu muzyki „sklepowej” i klimatu koncertów – dynamicznych i otwartych a jednocześnie mądrych i urzekających poetyckością, świeżych i niebanalnych zyskuje coraz to młodszą publiczność. Największym wydarzeniem artystycznym dla Sklepu z Ptasimi Piórami był bez wątpienia koncert z Bobbym McFerrinem w Szczecinie. Zespół koncertował wielu miastach w Europie i na scenach całego kraju. Ryszard Leoszewski, lider grupy, jest również kojarzony z autorskim projektem „Ulica Mandelsztama”, w ramach którego zaśpiewał z towrzyszeniem orkiestr symfonicznych w Szczecinie, Słupsku i Bydgoszczy.
A skoro już jesteśmy w Bydgoszczy, to z miastem tym od urodzenia związany jest LEONARD LUTHER. W jego repertuarze znajdziemy zarówno szanty, jak też poezję śpiewaną. Na scenie prezentuje utwory przede wszystkim Aleksandry Bacińskiej ale także wielu innych polskich poetów. Za swoją twórczośc wielokrotnie nagradzany na festiwalach takich jak: Yapa, Danielka, Bazuna, Włóczęga, Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie czy Swojskie Klimaty. Indywidualną nagrodę przyznała mu także Agnieszka Osiecka na Studenckim Festiwalu w Krakowie. Na scenie grywa sam lub z zespołem, który twporzą Piotr Gąsiewski oraz akordeonista Rafał Chmiel.
O sobie mówi tak: „Mimo tego, że wokół mnie zmienia się świat i zmieniają się układy, ja, z niezmienną satysfakcją, „robię swoje”. Prowadzę autorskie wieczory „Z gitarą, sercem i duszą”, zasiadam w jury konkursów wokalno – muzycznych, promując młode talenty. W wolnym czasie nadal tworzę i komponuję poezję śpiewaną.”
W sobotni wieczór usłyszymy grupę, której dominującym nurtem jest folk czyli Celtic Tree. Na magiczną muzyczną miksturę, jaką jest Celtic Tree, składa się styl i puls celtyckiej muzyki tradycyjnej, wdzięk piosenki poetyckiej i oryginalna wyobraźnia nietuzinkowych muzyków, która łączy ich różne fascynacje. Repertuar zespołu to zarówno zwinne irlandzkie utwory taneczne, pieśni drogi, starodawne ballady i dowcipne krotochwile – pieśni własne i czerpane z tradycji, wiernie tłumaczone i zawsze śpiewane na głosy po polsku. Charakterystyczne instrumentarium: skrzypce, poprzeczny flet irlandzki, tin whistle, irlandzkie bouzouki oraz bodhrán – grane zgodnie z prawidłami tradycyjnego stylu przywiezionego z Wysp – nadają ich muzyce autentyczny charakter, niekiedy określanej irlandzkim mianem „ceol nua”. Zespół koncertuje na scenach małych i dużych, kameralnych i widowiskowych, refleksyjnie i do folkowej potańcówki, od intymnych spotkań w górskiej głuszy po huczne festiwale. W 2012 r dwie piosenki zespołu ukazały się na składance „W górach jest wszystko, co kocham VIII”. W marcu 2014 Celtic Tree wydało swój debiutancki album pt. „Listki”, który znalazł się w TOP10 konkursu Wirtualne Gęśle za 2014 rok na V miejscu. Założycielem i liderem zespołu jest Tomek Fojgt. W obecnym składzie zespół gra i występuje od marca 2012 roku. Na przełomie listopada i grudnia 2016 ukaże się druga płyta zespołu.
Tomek Fojgt wraz z Justyną Mihułką poprowadzą także w sobotę muzyczne warsztaty, na które serdecznie zapraszamy zarówno adeptów muzyki gitarowej jak też wokalu.
To nie koniec sobotnich atrakcji ZAMCZYSKA, albowiem tego wieczoru zaproponujemy Panstwu prawdziwy… koniec świata! A to za sprawą kolejnego wykonawcy: Jacka Stęszewskiego. Na muzycznej scenie znany jest jako gitarzysta, kompozytor, wokalista i autor tekstów, który przez wiele lat związany był z zespołem rockowym Koniec Świata, którego był założycielem. W 2014 roku nakładem wytwórni muzycznej Lou & Rocked Boys ukazał się debiut solowy muzyka zatytułowany "Księżycówka", utrzymany w stylistyce piosenki poetyckiej. To kompozycje zawarte na tym krążku przede wszystkim usłyszymy w Dąbrowie, ale być może pojawią się także piosenki z rockowym rytem!
Wróćmy na chwilę do piątku i koncertu niezwykle lirycznego a to za sprawą Anny Ciaszkiewicz. To z wykształcenia etnograf i fizjoterapeuta, a muzycznie związana ze sceną od ponad 20 lat. Jako dojrzała kobieta pojawiła się na scenie z autorskim, balladowym i nostalgicznym repertuarem, aby gitarową muzyką oraz poetyckim słowem nastrajać i leczyć ludzkie serca.
Anna Ciaszkiewicz to artystka nieco staroświecka i zakochana w „zwykłości”, którą unosi do rangi niezwykłości i małych cudów. Jest mistrzem dostrzegania tego, czego nie zauważają inni i respektowania mocy tych spojrzeń. Na scenie elegancka i skromna, charyzmatycznie potrafi zapanować nad publicznością repertuarem, używając zabiegów „białej magii” – subtelności, czaru gitary, mądrych słów i zaśpiewów. Poszukuje i eksperymentuje – raz romansuje z balladami, a ostatnio – coraz częściej sięga po nastrojowe fado. Zdecydowanie unika dramatycznych, wystudiowanych tonów.
W maju tego roku ukazała się na rynku jej solowa, debiutancka płyta pt. „Ballady ponad mgłą”, a już trwają prace nad kolejnym materiałem.
Lirycznie będzie również w sobotę, a to za sprawą Jakuba Blokesza. Kuba śpiewa piosenki napisane przez siebie, a czasem tłumaczenia i piosenki innych autorów. Nieustannie towarzyszy mu gitara.
Laureat kilkunastu festiwali piosenki (m.in. Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie, Pamiętajmy o Osieckiej, Spotkania Zamkowe, Festiwal Twórczości „Korowód”, Festiwal im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja”, OFPA w Rybniku). Występował w koncertach i spektaklach muzycznych m.in. dla Polskiego Radia. Współpracował z takimi artystami jak Andrzej Poniedzielski, Elżbieta Adamiak, Roman Kołakowski, Stefan Brzozowski. Ma na koncie debiut fonograficzny pt. „Lwów. Szkice Miejskie”, który jest programem poetyckim złożonym z tekstów współczesnych poetów ukraińskich przetłumaczonych premierowo na język polski z jego muzyką. W płycie biorą udział: Piotr Machalica i Joanna Lewandowska. Jest producentem projektu muzycznego „Teresa 500”, w którym pisze muzykę i nagrywa wiersze św. Teresy z Ávili i innych świętych Karmelu. Koncertuje w Polsce i za granicą. Dotychczas dał blisko 200 występów solowych w całej Polsce.
Podkrślic warto, że liryczną balladą rozpoczniemy sobotni koncert. A właściwie rozpocznie go duet Aga Kostencka i Andrzej Marczyński. Andrzej - tekściarz, pieśniarz, kompozytor, gitarzysta, śpiewający autor, Aga - zapalona miłośniczka poezji i również troszeczkę gitary z "pewną dozą nieśmiałości" także próbowała swoich sił w samodzielnych występach podczas koncertów, konkursów i festiwali.
W ich muzycznym duecie skrzyżowały się dwie bardzo różne osobowości twórcze, dlatego, jak twierdzą, nie ma w tej współpracy miejsca na monotonię. Każdy wniósł do tego duetu inspiracje, pasję i zaangażowanie, i choć czasem ścierają się w swoich opiniach trwając przy własnym zdaniu - efekt jest niezmiennie twórczy, co będzie można usłyszeć na koncercie w sobotę.
Niejako przygrywką do sobotnich występów, ale jednocześnie wspaniała próbką możliwości wokalnych będzie minirecital duetu wokalistek z naszej gminy:Jarosławy Letkiej i Magdaleny Janoszki. Obie, związane z działającym w Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji Studiem Piosenki znakomicie odnajdują się w repertuarze jazzowo-poetyckim. Niejednokrotnie mogliśmy je usłyszeć na różnych wydarzeniach kulturalnych w gminie. Tym razem zaprezentują się na scenie ZAMCZYSKA i na ten występ, tak jak i na pozostałe - serdecznie zapraszamy!
Organizatorami ZAMCZYSKA są: Gmina Dąbrowa, Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Dąbrowie oraz Województwo Opolskie.
Głównymi Sponsorami tegorocznego ZAMCZYSKA są:
- OPEX S.A. www.opex.com.pl
- Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce. W chwili obecnej spółka rozpoczyna realizację kluczowego gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Zdzieszowice–Wrocław o długości ok. 130 km i średnicy 1000 mm, na terenie woj. dolnośląskiego i opolskiego.
Efektem projektowanej inwestycji będzie zwiększenie bezpieczeństwa i niezawodności przesyłu gazu ziemnego w rejonie Opolszczyzny oraz Górnego i Dolnego Śląska. Ważną korzyścią dla gmin będą dodatkowe wpływy finansowe w postaci odprowadzanego corocznie przez inwestora podatku od nieruchomości w wysokości 2% wartości odcinka gazociągu zlokalizowanego na terenie danej gminy. Będzie to kwota regularnie wpływająca do budżetu gminy, którą można przeznaczyć na potrzeby mieszkańców i społeczności lokalnych.
Ponadto gazociąg relacji Zdzieszowice-Wrocław będzie stanowić ważny element Korytarza Gazowego Północ-Południe. Komisja Europejska w październiku 2013 roku przyznała inwestycji status „Projektu o znaczeniu wspólnotowym” („Project of Common Interest”). Więcej informacji o znaczeniu statusu PCI dla rozwoju infrastruktury przesyłu gazu znajduje się zakładce oraz w broszurze poświęconej projektom PCI zamieszczonych na stronie internetowej GAZ-SYSTEM S.A. (http://www.gaz-system.pl/nasze-inwestycje/krajowy-system-przesylowy/zdzieszowice-wroclaw/
Budowa gazociągu relacji Zdzieszowice-Wrocław planowana jest także do współfinansowania przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.
Inwestycje GAZ-SYSTEM S.A. są prowadzone z zastosowaniem nowoczesnych technologii i systemów zabezpieczeń oraz z poszanowaniem środowiska naturalnego i praw wszystkich interesariuszy.
Sponsorzy:
- MM Systemy Sp. z o. o
- Zakład Technologii Wysokoenergetycznych Explomet S.j.
- Andrzej Holek. Lakiernictwo Samochodowe
- BCh Chwaliński. Autoryzowany Dealer Forda
- Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna RSP Wydrowice www.rspwydrowice.home.pl
- Praxi-Dent Opole www.praxident.pl
- Restauracja „Na Wyspie” z Niemodlina
Partnerami Imprezy są:
- TAURON Dystrybucja S.A. www.tauron-dystrybucja.pl
- Opolskie PKS S.A. www.pks.opole.pl
- Uniwersytet Opolski
- Besco Ewa Wyrwas
- OSP Dąbrowa
- Stowarzyszenie „Dąbrowskie Skarby”