zamczysko-19.jpg

IX DĄBROWSKIE SPOTKANIA Z POEZJĄ ŚPIEWANĄ „ZAMCZYSKO”

Po raz dziewiąty poezja śpiewana zagości w Dąbrowie. Od lat na Zamczysku prezentujemy z szeroki wachlarz wykonawców i stylów muzycznych. Tak będzie i w tym roku. W ofercie programowej znajdziemy zarówno ballady poetyckie, piosenki kabaretowe, jazzowe, folkowe, jak też rockowe. Nie braknie oczywiście piosenek turystycznych, które od lata towarzyszą festiwalom poetyckim w Polsce. Wzorem lat ubiegłych Zamczysko, to także okazja do podszkolenia się w technice gry na gitarze. Tegoroczne warsztaty muzyczne poprowadzi gitarzysta Starego Dobrego Małżeństwa i zespołu U Studni – Dariusz Czarny. Warsztaty odbęda się przedpołudniem w sobotę 2 września. Zapisy w GOKiR.

Zanim jednak odbędą się warsztaty muzyczne, będziemy mieli okazję wysłuchać koncertów piątkowych. Wśród wykonawców pierwszego dnia Zamczyska usłyszymy: Tomasza Olesińskiego, Piotra Kajetana Matczuka, zespoły: Póki Co, Chwila Nieuwagi z Kubą Blokeszem, Cisza Jak Ta, a na zakończenie piątkowego koncertu wystąpi Elżbieta Adamiak.

Tomek Olesiński od wielu lat wstępuje na scenach, pisząc, komponując i wykonując autorskie piosenki. W tym roku na rynku ukazała się jego debiutancka płyta "Wszystko się zmienia”. Jak sam twierdzi, jego teksty traktują o wartościach, o ludzkich zachowaniach, o miłości, samotności, o emocjach. O tym, że ludzie piją alkohol, biorą narkotyki, bo nie radzą sobie z otaczającą rzeczywistością. To niezmiennie aktualne tematy. Własne przemyślenia, wynikające z obserwacji otaczającej nas rzeczywistości, artystycznie przetworzone i podane w gitarowej wersji – to wypadkowa koncertu, który otworzy Zamczysko. Nadmienić warto, że Tomek Olesiński od lat związany jest także z Festiwalem Danielka w Ujsołach, stąd jego spojrzenie na piosenkę poetycką zawiera w sobie także nuty turystyczne.

piotrkajetanmatczukPiotr Kajetan Matczuk - pianista, gitarzysta, aranżer, autor piosenek. Lider i założyciel zespołu PIRAMIDY. Doktorant w Instytucie Literatury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Oficjalny patronat nad jego twórczością objął Program 2 Telewizji Polskiej. Koncertował w Polsce i w Europie, m.in. w Hadze w Holandii, w Luksemburgu, wielokrotnie w Berlinie, m.in. wspólny koncert z Józefem Skrzekiem na oficjalnych obchodach 25-lecia zburzenia Muru Berlińskiego, w Kolonii, w Monachium, we Frankfurcie czy w Genewie. Jest także autorem muzyki teatralnej i filmowej. Akompaniuje w Teatrze Ateneum. W swoich występach często sięga po piosenki rosyjskich bardów. Na swyjm koncie ma pięć płyt długogrających, z których ostatnia ukazała się w tym roku. Na Zamczysku wystąpi z piosenkami Bułata Okudżawy – zatem dla miłośników ballad rosyjskiego poety, będzie to wyjątkowa uczta.

pokicoZespół PÓKI CO – utworzony przez muzyków zespołu Bieguni Elżbietę Rojek i Jarka Bielińskiego.
Poszukiwanie związków słowa i muzyki, dźwięku i ciszy jest ich pasją i sposobem na codzienność, która ubrana wbarwne brzmienia daje się łatwiej oswoić. Po kilku latach wspólnego grania w zespole Bieguni okazało się, że mają do powiedzenia znacznie więcej w muzyce, a że jest mnóstwo świetnych, wciąż niewyśpiewanych tekstów, m. in. z tomików poezji Włodka Brzezińskiego, wierszy Marka Hałasa czy Aleksandry Bacińskiej – stworzy;li własny projekt muzyczny, z którym występują już od jakiegoś czasu, odnosząc sukcesy na festiwalach w kraju i zagranicą. W programie Póki co można odnaleźć muzyczne nawiązania do nurtu "Krainy Łagodności". Gra wywodzi się przede wszystkim z bossanovy, reagge, folku, bluesa, smooth jazzu czy swinga. Oprócz kompozycji zespołu grają również własne interpretacje znanych utworów.
Od roku 2016 można ich zobaczyć i usłyszeć z serbskim gitarzystą basowym Daliborem Drčelić’em, którego gra dodaje nowych kolorów widzeniu muzycznej przestrzeni. Obecnie przygotowują się do nagrania pierwszej płyty.

Chwila Nieuwagi to zespół, który już gościł na Zamczysku. W tym roku jednak pojawią się w nowej odsłonie. W kwintecie z Kubą Blokeszem postanowili zmierzyć się największymi czeskimi przebojami muzyki poetyckiej. Chwila Nieuwagi to ZESPÓŁ , który zwyczajnie tworzy piosenki i gra niezwyczajne koncerty. Mieszanka stylistyczna jakiej dopuszcza się Chwila Nieuwagi, wprawia w zakłopotanie radiowców i speców od marketingu, równocześnie ciesząc słuchaczy, którym zapewnia różnorodność i absolutny brak nudy. Muzyka zespołu to: żywiołowość folkloru (szczególnie górnośląskiego, w bardzo ciekawym, nowoczesnym wydaniu), klimatyczność jazzu, nastrojowość piosenki poetyckiej oraz setki innych barwnych dźwięków.
W kompozycjach Chwili Nieuwagi wyłapać można obecność: fortepianu – na którym gra Piotr Kotas, kontrabasu – Rafał Kierpiec, perkusji – Marek Sochacki i Bartłomiej Plewka, gitary – Andrzej Czech, a przede wszystkim nietuzinkowego głosu żeńskiego, należącego do Martyny Czech. Uwagę przykuwają również ciekawe teksty – część z nich to utwory uznanych poetów, pozostałe to teksty własne zespołu.
W 2011 roku ukazała się debiutancka płyta zatytułowana: „Niepoprawna muzyka”, a dwa lata później światło dzienne ujrzał album „Miszung” z gościnnym udziałem Macieja Balcara (Dżem), Jarosława Trelińskiego (Raz Dwa Trzy) i Darka Sojki (Carrantuohill). Koncert na Zamczysku stanowić będzie wypadkową największych przebojów znanych z obu krążków, ale także promocją nowego projektu pod nazwą Morawska Brama. Ma on przybliżać polskiej publiczności ciekawe nurty czeskiej muzyki. Tytułowa brama to region, w którym żyjemy, a który w naturalny sposób łączy Polskę i Czechy. Przez tą wyrwę w Beskidzie od lat przepływały między naszymi narodami towary, ale również wytwory naszych kultur. W czasie koncertu prezentują czeskie piosenki, a także „czeskie podejście do świata”.

ciszajaktaCisza jak ta – tego zespołu miłośnikom poezji i piosenki turystycznej przedstawiać nie trzeba. Od ponad 12 lat koncertują w całym kraju, mają na koncie ponad osiemset (!) występów. Świadczy to nie tylko o popularności, ale także profesjonaliźnmie tej grupy. Cisza Jak Ta również występowała na Zamczysku i podobnie, jak Chwila Nieuwagi przyjeżdżają do nas z nowymi piosenkami z płyty „Ze starej Szuflady”. Oczywiście nie zabraknie i tych najbardziej znanych kompozycji. O głównych inspiracjach ich nieustannej wędrówki - miłości we wszystkich odcieniach, barwach i aspektach opowiedzą Wam słowa autorskie zespołu, oraz wiersze Jonasza Kofty, Agnieszki Osieckiej, Bolesława Leśmiana, Wojtka Bellona, Edwarda Stachury, Haliny Poświatowskiej, Wiesławy Kwinto-Koczan i wielu wielu innych.

 DSC0252Piątkowy wieczór stanowić będzie gratkę dla miłośników ciepłego, lirycznego głosu Elżbiety Adamiak. To piosenkarka autorka tekstów i kmpozytorka, która od wielu lat zajmuje czołowe miejsce w poezji śpiewanej w Polsce. Cechuje ją oryginalność i wyjątkową umiejętność muzycznego przekazu tekstu poetyckiego. Nagrała siedem płyt, z których każda okazała się medialnym i komercyjnym sukcesem. W 2009 roku nagrała płytę z tak znanymi utowraomi, jak „ Trwaj chwilo trwaj” ( w duecie z Adamem Nowakiem z Raz Dwa Trzy), „Zanosi się na noc” czy „Posiedzimy jeszcze w kuchni”. Warto nadmienić, że piosenka „Trwaj chwilo trwaj” przez wiele tygodni utrzymywała się w czołówce list przebojów radiowej Trójki i Radia Złote Przeboje. Głosami słuchaczy utwór ten został wybrany przebojem jesieni 2009. Wśród słuchaczy piosenki poetyckiej Elżbieta Adamiak pozostaje jednak twórcą, kojarzącym się z piosenką „Jesienna zaduma”, która otworzyła jej drogę artystyczną i stała się niejako wizytówką niepowtarzalnego stylu. Elżbieta Adamiak w ubiegłym roku obchodziła jubileusz 40-lecia Pracy artystycznej, a jej występ na Zamczysku będzie podsumowaniem wieloletniego dorobku artystycznego.

Sobota rozpocznie się, wspomnianymi na wstępie, warsztatami muzycznymi pod kierunkiem Darka Czarnego.

Wędrówkę poetycką rozpocznie Łukasz Majewski. Obecny na scenach piosenki turystycznej i poetyckiej od ponad dwunastu lat. Jest założycielem zespołów kaVka (piosenka autorska) i Vergil van Troff (piosenka turystyczna). Jest laureatem nagrody im. Wojciecha Bellona podczas 43. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, trzykrotnym laureatem Ogólnoposkiego Przeglądu Piosenki Autorskiej OPPA, oraz zdobywcą Grand Prix 17 Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Artystycznej w Rybniku. Od 2005 roku zasiada w jury Ogólnopolskiego Turystycznego Przeglądu Piosenki Studenckiej Bazuna. Na Zamczysku zaprezentuje przegląd swoich dokonań muzycznych wraz z prezentacją materiału najnowszej płyty.

Pierwszym sobotnim zespołem, który będziemy mogli usłyszeć będzie śląska formacja pod nazwą PILAR. Zespół Pilar to grupa muzyków, spotykających się i grających wspólnie od 2007 roku. Łączy ich przede wszystkim wspólna pasja, Miłość do Muzyki. I choć każdemu w sercu grają inne dźwięki, to projekt Pilar daje im prawdziwe poczucie spełnienia – informują muzycy. Muzyka jaką prezentują to mieszanka jazzu, bluesa, czy samby, a o tym, co w życiu powinno być ważne i istotne można usłyszeć w ich tekstach. Ich każdy krok jest przemyślany. Dokumentuje to także płyta „Nasze poddasze”, z której utwory na pewno usłyszymy. Mają na koncie setki koncertów w Polsce i poza jej granicami, a także wiele nagród. Koncert na Zamczysku będzie zwieńczeniem jednego z etapów ich muzycznej drogi.

Wojtek Gesicki4Po występie Pilara na scenie zagości piosenka o nasyceniu liryczno-kabaretowym. Autorem i wykonawcą tego nurtu jest Wojtek Gęsicki. Z wielkim wyczuciem artystycznym nawiązującym do najlepszych tradycji polskiej estrady i kabaretu, rozmawia na swoich koncertach ze słuchaczami, sprawiając, że to co wydawało się być nieprzyswajalne, staje się przyjemne, mądre, melodyjne, że można tego słuchać, a nawet można to śpiewać i tańczyć. Odwieczny dylemat "mieć, czy być" przestaje być problemem, gdy wsłuchamy się w strofy wierszy i wersy piosenek prezentowanych przez Wojtka. Jego twórczość rozstrzyga ten problem jednoznacznie: BYĆ!! Trzeba być, być i marzyć, bo to z marzeń rodzi się przyzwoitość, z marzeń powstaje jedność serc, chmury malują niebo pastelami, a wiatr zaplata warkocze drzewom.

tomeklewandowskiKolejni wykonawcy gościli już na Zamczysku. Tym razem jednak postanowili stworzyć wspólny projekt muzyczny: Tomasz Lewandowski i grupa BOHEMA. Zarówno solista jak i zespół mają na swym koncie wiele przebojów, śpiewanych od lat na turystycznych szlakach i spotkaniach przy ogniskach. Grupa Bohema – powstała na Opolszczyźnie w 1992 roku, w wyniku połączenia muzycznych pasji grupy przyjaciół. Zespół tworzy w nurcie piosenki autorskiej w gatunku folk, jazz, oraz rock. Bohema zadebiutowała w 2005 roku na polskim rynku muzycznym płytą „Niepogoda na sny”. Dzięki kolejnemu krążkowi wydanemu w 2007 roku, w postaci solowego projektu założyciela Zespołu – Rafała Nosala, Grupa Bohema zaprezentowała się szerzej zarówno polskiej jak i międzynarodowej publiczności. Utwory z płyty „Niech tak zostanie”, przez długi okres podbijały serca słuchaczy, utrzymując się na czołowych miejscach list przebojów wielu rozgłośni radiowych. Tomasz Lewandowski to wykonawca kojarzony z nurtem piosenki balladowej i poetyckiej. Kompozytor i gitarzysta. Od blisko 25 lat wykonujący swoje „Smutne piosenki o miłości’’. Początkowo silnie związany z piosenką turystyczną i na takich festiwalach nagradzany.

Komponuje głównie do tekstów i wierszy Mirosława Bochenka, auora między innymi piosenek zespołu DŻEM, Macieja Balcara, Beaty Przybytek i wielu innych. Przez wiele lat związany był także z Piwnica Pod Baranami. W 1992 roku ukazało się na rynku jego pierwsze wydawnictwo muzyczne pt. „Miniony Czas”. Znajduje się tam też piosenka pt. „Jaka Jesteś” która stała się jego wizytówką i znalazła miejsce w wielu śpiewnikach turystycznych i harcerskich.

Plateau pionowe crop cropNa zakończenie ZAMCZYSKA wystąpi warszawski zespół PLATEAU. Grupa zasłynęła bestsellerowym albumem "Projekt Grechuta" (2011), na którym znalazły się autorskie i odważne wersje piosenek Marka Grechuty. Są twórcami przebojów: "Niebezpiecznie piękny świt" i "Nic nie pachnie jak ty". Słyną z bardzo dobrych koncertów, których zagrali już ponad 700! Od lat łączą poetyckie teksty z rockowymi i akustycznymi brzmieniami. Mają na koncie 5 płyt. Album "Projekt Grechuta" okazał się sukcesem, a Plateau zagrali ponad 300 koncertów promujących tę płytę, zapraszając na swoją trasę koncertową m.in. Martynę Jakubowicz, Renatą Przemyk, Magdę Umer, Marka Jackowskiego, Adama Nowaka (Raz Dwa Trzy)... Ich ostatnia płyta, "W związku z Tobą" ukazała się w 2016 roku i przyniosła im kolejny przebój - utwór "Niebezpiecznie piękny świt", który dotarł do pierwszych miejsc kilkudziesięciu list przebojów w całej Polsce.
Tegoroczne ZAMCZYSKO odbywa się dzięki środkom Europejskiego Funduszu Rolnego, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.


Głównymi Sponsorami Zamczyska są:

 • OPEX S.A. www.opex.com.pl
 • GAZ-SYSTEM S.A. Operator Gazociągów Przesyłowych www.gaz-system.pl. Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest firmą strategiczną dla polskiej gospodarki oraz bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Sponsorami Zamczyska są:

 • MM Systemy Sp. z o. o.
 • Zakład Technologii Wysokoenergetycznych Explomet S.j.
 • Andrzej Holek. Lakiernictwo Samochodowe
 • BCh Chwaliński. Autoryzowany Dealer Forda
 • Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna RSP Wydrowice www.rspwydrowice.home.pl
 • Praxi-Dent Opole www.praxident.pl
 • KLIMOSZ Sp. z o.o.
 • ARION Original
 • Restauracja „Na Wyspie” z Niemodlina

stopkaeuropa

Festiwal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Gminny Ośrodk Kultury i Rekreacji w Dąbrowie