zamczysko-19.jpg

VII ZAMCZYSKO za nami

Siódmy rok z rzędu na początku września do Dąbrowy przyjeżdżają miłośnicy poezji śpiewanej. Rok rocznie okazuje się, że ten gatunek muzyki cieszy się nie tylko nie słabnącym, ale wręcz rosnącym zainteresowaniem. Okazuje się bowiem, że wśród wykonawców ZAMCZYSKA pojawiają się artyści, których wielu z nas z poezją śpiewaną nie kojarzyłoby, gdy tymczasem oni chętnie wpisują się w ten nurt. W tym roku taką niespodzianką był występ Stanisława Soyki. Soyka już od lat należy do grona największych artystów polskiej sceny muzycznej. Komponuje i śpiewa pieśni o miłości i o jej braku, pieśni o tęsknocie i spełnieniu, ale nie ucieka przed wielkimi problemami współczesności. W jego dorobku znajdziemy ponad 30 albumów, z których kilka osiągnęło multiplatynowe nakłady. Nigdy nie poddał się modom i trendom.

Wypracował swój własny język muzyczny przez co należy do grona artystów, których styl rozpoznaje się od pierwszych dźwięków a bogactwo repertuaru może przyprawiać o zawrót głowy. Posiada na koncie dziesiątki autorskich pieśni lecz trudno pominąć fakt, że skomponował muzykę do wielu wierszy poetów polskich i ...nie tylko.

Podczas koncertów więc można usłyszeć pieśni do słów Agnieszki Osieckiej, klasyki Czesława Niemena z wydanej niedawno monografii „W hołdzie Mistrzowi”, w sąsiedztwie takich szlagierów jak „Absolutnie nic”, „Cud niepamięci” czy „Tolerancja”. Nie zabraknie pieśni napisanych do wierszy polskich i nie tylko poetów (W. Szymborskiej, Cz. Miłosza, J. Iwaszkiewicza, W. Shakespeare’a). Koncert Stanisława Soyki był dla wielu nie tylko przeżyciem estetycznym, ale także twórczym. Wspólnie śpiewany „Cud niepamięci” pozwolił publiczności przez chwilę być nie tylko odbiorcą ale i współtworzącym kompozycji w rytmie swingu. Nie była to zresztą jedyna wspólnie wyśpiewana piosenka Soyki, a sam koncert trwał niemal dwie godziny.

Łącznie na VII Zamczysku gościliśmy setki słuchaczy oraz czternastu wykonawców. W pierwszym dniu świętowaliśmy 40-lecie działalności Zespołu SETA. Na scenie wystąpili muzycy, którzy od lat współpracują i przyjaźnią się z SETĄ, a więc Jerzy Filar, Wolna Grupa Bukowina, Mikroklimat, Fart, Adam Drąg, Waldemar Chyliński oraz Piotr Pieńkowski. Ich koncert był w istocie hołdem składanym twórczości SETY, a dla słuchaczy prawdziwą ucztą muzyczną najwybitniejszych przedstawicieli „krainy łagodności”. Świadczą o tym śpiewane wspólnie utwory, które od wielu lat towarzyszą nam w wędrówkach po górskich szlakach. A skoro urodziny – nie brakowało tortu, odśpiewanych chóralnie „Sto lat” oraz życzeń i uśmiechów.

Sobotę na Zamczysku od wielu lat rozpoczynają warsztaty muzyczne, z których w tym roku skorzystało 10 osób. W tym roku prowadzącym był lider kędzierzyńskiego zespołu BOHEMA Rafał Nosal. Uczestników zajęć mogliśmy usłyszeć na głównej scenie Festiwalu w piosence Andrzeja Waligórskiego „Jesień idzie”. Zajęcia warsztatowe udokumentowane zostały specjalnymi certyfikatami.

Jesiennej aury na szczęście nie było na ZAMCZYSKU, a letnią atmosferą zarażali widownię kolejni wykonawcy. Po debiutantach z warsztatów muzycznych, na scenie pojawił się najmłodszy z tegorocznych wykonawców: jeleniogórski zespół Bądź Ciszą, który w doskonały nastrój wprowadził całą widownię. Największym odkryciem był jednak występ Przemysława Mazurka, który pełnymi dowcipu i niebanalnymi tekstami swoich piosenek rozkołysał publiczność. Warto przypomnieć że artysta ten ma w swoim dorobku współpracę z Kabaretem Afera oraz Zenonem Laskowikiem, stąd w jego tekstach nie brakowało celnych podsumowań i pełnych humoru spostrzeżeń. W stanie radosnego, rytmicznego kołysania pozostali także kolejni wykonawcy: Bieguni z pełnym ciepła wokalem Elżbiety Rojek oraz Siudma Góra z tekstami, które przeniosły nas w krainę zielonych wzgórz. Egzystencjalne, ale jakże barwne spojrzenie na naszą rzeczywistość zafundował następnie Marek Andrzejewski. Na scenie brzmiały największe przeboje zaproszonych do koncertu wykonawców, które wspólnie wyśpiewywane z publicznością stworzyły niezwykły klimat koncertu. Po zakończonych występach można było kupić płyty prezentowanych zespołów i wzbogacić je autografami.
Występ Stanisława Soyki zakończył tegoroczne ZAMCZYSKO. Owacja na stojąco kilkusetosobowej publiczności to w istocie wisienka na torcie siódmego ZAMCZYSKA i zapowiedź kolejnej imprezy, która we wrześniu już za rok.


Za okazaną pomoc i wsparcie dziękujemy:
Gminie Dąbrowa, Województwu Opolskie.

Głównym Sponsorom ZAMCZYSKA - przedsiębiorstwom:
- OPEX S.A. www.opex.com.pl
- Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. www.gaz-system.pl.
Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest firmą strategiczną dla polskiej gospodarki oraz bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Kluczowym zadaniem GAZ-SYSTEM S.A. jest transport paliw gazowych siecią przesyłową na terenie całego kraju, w celu ich dostarczenia do sieci dystrybucyjnych oraz do odbiorców końcowych podłączonych do systemu przesyłowego.

Sponsorom:
- Krause Innowacje w Budownictwie
- Andrzej Holek. Lakiernictwo Samochodowe
- BCh Chwaliński. Autoryzowany Dealer Forda
- Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna RSP Wydrowice www.rspwydrowice.home.pl
- Praxi-Dent Opole www.praxident.pl
- Restauracja „Na Wyspie” z Niemodlina
- Zygmunt Szulc. Firma EXPLOMET


Partnerom Imprezy:
- TAURON Dystrybucja S.A. www.tauron-dystrybucja.pl
- Opolskie PKS S.A. www.pks.opole.pl
- Uniwersytet Opolski
- OSP Dąbrowa
- Stowarzyszenie „Dąbrowskie Skarby”


Szczególne podziękowania kierujemy do Wolontariuszy, którzy przez te kilka dni wspierali nas swoją pracą i pomocą. Dziękujemy także naszym patronom medialnym: NTO, Radio Opole, TVP Opole, Radio Park, Radio Doxa, Radio Vanessa, Nowa Gazeta, portalom internetowym StrefaPiosenki.pl i KrainaŁagodności.pl

Gminny Ośrodk Kultury i Rekreacji w Dąbrowie